Bitcoin narostl skoro o 20 % za týden, ale spotová ETF přestávají růst

4.6
(22)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kurz ceny bitcoinu má za sebou rekordní měsíc. Únorová svíce narostla o úžasných 17 500 dolarů. Tento týden se ale má také čím pochlubit. Skoro 20 % nárůst ceny jen za jediný týden je také pěkné. Primárně jsou růsty tažené prodejem spotových ETF na bitcoin v USA. Ve čtvrtek ale přišlo zpomalení a v pátek dokonce již pokles. Co to udělá s cenou?

Pojďme se nejprve podívat na hodinový graf ceny bitcoinu za uplynulý týden. Je vidět, že makroekonomické údaje na cenu aktuálně nemají moc velký vliv. Přidal jsem tam proto i denní změnu spotových ETF a obdélníčky jsou vyznačeny vždy v čase otevření newyorské burzy. Vidíme, že ve čtvrtek byl nárůst již jen 92 milionů dolarů a v pátek přišel pokles o 140 milionů dolarů.

Samozřejmě jsou poklesy primárně z Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Tam došlo k poklesu téměř o 1,1 miliardy dolarů za tyto dva dny. Můžeme pouze spekulovat, že se jednalo o prodej podílů zkrachovalé Genesis. Při potvrzení této spekulace by se pondělní prodeje vrátily do zajetých kolejí. To nám ukáže čas.

Graf bitcoinu tvoří opět býčí pattern

Na čtyřhodinovém grafu se nám opět tvoří pěkný pattern. Při jeho potvrzení dojde k prolomení již během následujících hodin. S ohledem na chování posledních týdnů by průlom vzhůru šel čekat během pondělí.

Vysoké objemy a silné růsty vysílají další býčí signály

Denní graf vypadá, že se nám zasekl o 62 400 USD. Sice jsme se v týdnu podívali i výš, ale denní svíčky vždy uzavřely pod touto hranicí. Aplikoval jsem Fibonacciho retracement mezi tuto hodnotu a loňský support z léta. Byl několikrát otestovaný a nezohledňoval ještě horečku spuštěnou žádostmi o ETF.

Další rezistence nám tak vychází na 72 500 USD. Případný pokles by pak vycházel na 78,60 % (54 500 USD) nebo i 61,80 % (48 200 USD). Vidíme, že středeční svíce měla i velice pěkné objemy. To bych vnímal jako silný býčí signál, který spíše signalizuje další potenciál k růstu.

Týdenní graf smazal medvědí divergenci

Tento týden máme zatím nárůst skoro 20 %. Ještě máme ale před sebou několik hodin a samozřejmě se to může změnit. Na RSI je vidět, že jsme smazali medvědí divergenci a aktuálně se pohybujeme kolem hodnoty skoro 86 bodů. To značí překoupený trh a potenciální možný pokles. Ale indikátor ADX máme na hodnotě 52 bodů a to lze číst jako velmi silný trend. Indikátor volatility ATR (Average True Range) se pohybuje kolem 4 200. To je sice dvojnásobek než byl před podáním žádostí, ale během dosažení All-time high (ATH) v roce 2021 se pohyboval kolem 7 700. Čili ta volatilita ještě není tak vysoká.

Zároveň jsem vám do grafu vyznačil ještě jednu věc. Od počátku růstu v lednu 2023 se nám tu tvoří jistý vzorech chování. Po silnějším růstu dojde k pozvolnému poklesu cca o 20 %. Nastalo to po březnovém růstu, během prázdnin a i po schválení spotových ETF. Berte tuto informaci spíše jako možnost, že i kdyby teď došlo k 20 % poklesu, tak se nemusí jednat o změnu trendu.

Populární analytici začínají být opatrní

Když si vybavím rok 2021, tak byl internet plný odborníků, kteří již viděli 100 000 USD a málokdo předpokládal propad. Trh sice aktuálně vykazuje extrémní chamtivost, ale populární analytici začínají být opatrní. Část z nich varuje před potenciální korekcí před blížícím se halvingem.

Další varují před potenciálním obratem na 67 500 USD. Zajímavý graf publikoval například CryptoCon.

Ale samozřejmě opět je hodně těch, kteří tam těch 100 000 USD vidí již brzy.

A nebo 219 000 USD v příštím roce.

Doplním ještě aktuální index Fear & Greed. Stále jsme ve stavu extrémní chamtivosti.

Kam se posune cena bitcoinu dál?

Tradiční otázka na závěr. Technická analýza ukazuje množství býčích signálů. Rekordní měsíční svíčka, excelentní týdenní svíčka, smazání medvědí divergence na týdenním grafu, objemy potvrzující růst a další. To vše nahrává chuti pro další růst.

Ale já jsem v tomto ohledu asi spíše opatrnější. Vidím i historické propady po extrémní chamtivosti. Vidím aktuálně množství impulzních nákupů bez jasné strategie. Nezapomínám ani na březnový končící záchranný balíček pro americké banky. A jako největší riziko vidím samotná spotová ETF na bitcoin. Respektive vidím pouze je, jako současný hnací motor růstu ceny bitcoinu. A jediný důvod pro růst je pro mne poměrně velké riziko. Stejně jako diverzifikujeme svoje portfolia, tak bych si přál vidět i diverzifikaci důvodů růstu ceny bitcoinu.

Jestliže se potvrdí, že ty dva dny silnějších poklesů z GBTC bylo opravdu vypořádání s Genesis a růst se vrátí ke své nové normě, tak si dovedu představit prolomení ATH již v březnu. Co když ale investoři začali vybírat svoje zisky? 97 % všech, kteří kdy koupili bitcoin (a stále ho samozřejmě mají) vykazuje zisk. Dokonce i ti, co jej koupili minulý týden, jsou teď papírově bohatší o 20 %. Osobně si tak počkám raději na potvrzení vývoje ETF za pondělí a nebudu teď otevírat žádné pákové obchody na futures. Volatilita roste a s ní i riziko rychlé likvidace pozic.

To ale samozřejmě není pro vás ani investiční radou a ani jakýmkoliv doporučením. Udělejte si svůj vlastní průzkum na jehož základě se rozhodujte. Tento článek vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 22

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

No jestli fondy teď už prodávají, tak jim to zas vyšlo dokonale. Využijou setrvačnost trhu než se to reálné otočí, tak mají svůj zisk doma. Sice to asi nejsou velká procenta, ale na to holt oni nehrajou, v tech objemech nepotrebuji nasobky jako retail, co do toho jde casto s par suslema. A já si furt říkal, proč ty fondy nakupuji za tyhle ceny. Pořád se mám co učit. 😉

spot_img