Izraelské úřady požádaly kryptoměnovu burzu Binance, aby na své platformě zmrazila všechny účty, které mohou mít spojitost s bojovníky Hamásu. Tato žádost přišla v návaznosti na aktuální stav probíhajících nepokojů mezi Izraelskými obrannými silami (IDF) a milicemi Hamásu.
Binance a účty spojené s Hamásem
Kryptoměnová burza žádosti skutečně vyhověla a od středy zmrazila všechny takové účty, které odpovídají izraelskému popisu. O podrobnosti tohoto kroku se podělila i v dlouhém příspěvku na sociální síti, který napsal spoluzakladatel Binance Yi He.
V něm se píše, že Binance neudělala nic neobvyklého a platforma se ani nestaví na stranu války. Každá platforma, jako je ta její, však musí v podobných případech spolupracovat. Tím spíše, že skupina Hamás je již Organizací spojených národů označena za teroristickou organizaci.
Tímto prohlášením tak objasni, že toto rozhodnutí je zcela mimo dosah Binance nebo jakékoli jiné obchodní platformy.
Yi také nezapomněl zdůraznit, že zmrazení účtů je namířeno proti Hamásu, nikoli proti palestinskému lidu. To tedy znamená, že zmrazení se nedotkne účtů Binance, které vlastní běžní palestinští civilisté. Připomíná to podobnou akci z minulosti, kdy vypukl konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Ani tenkrát Binance účty běžných Rusů nezmrazila. V příspěvku se uvádí:
Palestina má organizovanou vládu. Hamas je místní militantní skupina. Zabíjejí civilisty; to je ten problém. Hamás není Palestina; zmrazení je zaměřeno na Hamás, nikoli na Palestinu.
Kryptoměnové dary v dobách válečných konfliktů
Dary v kryptoměnách se postupně stávají synonymem válečných časů. Podle již dříve zveřejněné zprávy místního média Calcalist spustil Hamás na sociálních sítích kampaň na získání finančních prostředků. Skupina bojovníků požádala veřejnost, aby na jejich účty přispívala za pomoci digitálních měn.
Jak Calcalist uvádí, tak díky společnému úsilí kybernetické jednotky Lahav 433, Národního velitelství pro ekonomickou válku proti terorismu (MTL) ministerstva obrany a dalších zpravodajských agentur však byly účty okamžitě lokalizovány.
A velmi podobným způsobem místní komunita Web3 spustila humanitární kampaň na pomoc izraelským civilistům, kteří jsou současnou situací postiženi. Iniciativa nazvaná “Crypto Aid Israel” podporuje dary v Bitcoinech (BTC), Ethereu (ETH), Tetheru (USDT) a dalších ERC-20 tokenech. Od jejího spuštění se již podařilo shromáždit téměř 50 000 dolarů v digitálních měnách.
Závěr
Jednou z nejkrásnějších a nejdůležitějších věcí na Bitcoinu (a některých dalších kryptoměnách) je nezávislost, svoboda a apolitičnost. Mohou sloužit k věcem úžasný a skvělým, ale bohužel i k těm ne úplně legitimním. Ostatně úplně stejně jako fiat peníze. A jak dokazuje mnoho průzkumů, zločiny se stále výrazně častěji páchají za pomoci fiatu.
Moc to nesleduji kdo koho zablokoval, ale pokud je toto pravda tak doufám, že ruské účty jsou taky zmražené. Rozdíl totiž není žádný.
Rusko má účty na binance?
Tak to, že přes krypto odcházejí sankce není žádné tajemství a k tomu nejspíš využívají nějakou burzu třeba i binance. Nebo si myslíte že Hamas si svůj účet takhle i pojmenoval?