Zákonodárci z Výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů a Zemědělského výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států (United States House Financial Services Committee and House Agriculture Committee) zveřejnili návrh jednání, který by některým kryptoaktivům umožnil získat status digitální komodity.
Američtí zákonodárci a regulace kryptoměn
Podle projednávaného návrhu zveřejněného 2. června navrhli zákonodárci “vytvoření funkčního frameworku”, jehož cílem je zajistit regulační transparentnost pro kryptofirmy ve Spojených státech. Návrh zákona by zakázal Komisi pro cenné papíry a burzy USA (SEC) odmítnout platformám pro obchodování s digitálními aktivy zaregistrovat se jako regulovaný alternativní obchodní systém a umožnil by těmto firmám nabízet “digitální komodity a platební stablecoiny”.
Navrhovaná legislativa konkrétně omezuje přístup, za který mnoho lidí z kryptokomunity kritizovalo Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), která zatím nenabídla jasná pravidla. Legislativní framework by teda umožnil, aby se některá digitální aktiva mohla kvalifikovat jako digitální komodity, pokud by byla “funkční a považována za decentralizovaná”, a vyžadoval by, aby SEC poskytla “podrobnou analýzu” jakýchkoli námitek vůči klasifikování dané firmy jako decentralizované.
“Zákon také vyžaduje, aby SEC upravila svá pravidla tak, aby umožnila makléřům a dealerům opatrovat digitální aktiva, pokud splňují určité požadavky,” uvedl návrh. “Kromě toho by zákon vyžadoval, aby SEC sepsala pravidla pro modernizaci některých předpisů pro digitální aktiva.”
Co na to kryptokomunita?
Právní ředitel společnosti Coinbase Paul Grewal pochválil návrh zákona a uvedl, že “vytváří silný základ pro regulační jurisdikci a definice”, ale před formálním zavedením si podle něj vyžaduje hloubkovou revizi. Kryptoměnová burza se sídlem v USA nedávno zahájila reklamní kampaň na podporu adopce kryptoměn před plánovanou červencovou akcí ve Washingtonu, D.C., zaměřenou na lobbování.
Legislativa, kterou představili předseda výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů Patrick McHenry a předseda zemědělského výboru Sněmovny reprezentantů Glenn Thompson (oba republikáni), koneckonců neobsahovala podněty od zákonodárců z druhé strany politického spektra. Demokraté a republikáni sice někdy projevili ochotu k oboustrannému přístupu k regulaci kryptoměn, ale není přitom zřejmé, jak daleko by navrhovaná legislativa mohla v rozhádaném Kongresu postoupit.
V době psaní tohoto článku navíc američtí zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů a Senátu schválili legislativu, jejímž cílem bylo zabránit tomu, aby se vláda dostala do platební neschopnosti, a to zvýšením dluhového stropu.