23.5.2024 Přehled trhu: Bitcoin se snaží prorazit na vyšší ceny. Přichází korekce na drahých kovech?

5
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Bitcoin se pokouší o růst nad 70 000 USD. Kandidát na amerického prezidenta spekuluje na meme akciích. Drahé kovy teď čeká menší korekce před dalším růstem. Zlato po dosažení 2450 USD za unci lehce klesá. Výnosy amerických dluhopisů klesají.

Záznam s analýzou fundamentu krypto trhu

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se včera vracel na 72 000 USD, kde ho čekalo zamítnutí. Dnes ráno se lehce vrací zpátky na 69 500 USD. Tímto pohybem nahoru však překonává horní linii dlouhodobého klesajícího kanálu. Nadále vysílá pozitivní signál pro další růst. Altcoiny ho následují a rostou, jedním z nejvíce růstových je Ethereum. Investoři spekulují na schválení spotového ETF.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin,
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin, zdroj: kryptomagazin.cz/kurzy-kryptomen/

Makro kalendář: Jaké je zdraví velkých ekonomik?

Tento týden nás čeká několik zajímavých makro událostí, které nám naznačí zdraví spotřebitele a velkých ekonomik. Včera byla reportována inflace z Kanady. Celková meziroční inflace je nižší než se očekávalo, klesá ze 2,9 na 2,7 procenta. Jádrová meziroční inflace klesá ze 2 na 1,6 procenta. Meziměsíční inflace však roste o 0,5 procenta čím nám naznačuje, že ještě stále není vyhráno. Jedním z hlavních věcí, které teď pomáhají je pokles cen ropy.

V úterý proběhlo několik projevů zástupců americké centrální banky. Zároveň byla reportována inflace z Británie, kde se očekával výraznější pokles.

Do konce týdne ještě uvidíme zveřejnění amerických žádostí o podporu v nezaměstnání, prodeje nových a stávajících domů a nákupy zboží dlouhodobé spotřeby. Míra nezaměstnanosti v Americe je jedním z aspektů, která teď může trhy překvapit nejvíce. Poslední týdny se lehce zvedá a nastávají spekulace, jestli americká vláda reportuje data správně.

Z Evropy, Británie a Ameriky nás čeká série indexů PMI, které naznačí jak se vyvíjí jednotlivé sektory ekonomiky.

Akciové trhy a pokles výnosů na dluhopisech

Akciové trhy poslední dva týdny znatelně rostou. Za tímto pohybem stojí zlepšující se sentiment investorů, kteří sleduji a ovlivňují výnosy amerických dluhopisů a zároveň dolarový index.

Tím, že začínají víc investovat, se zbavují amerického dolarů (který musí prodávat/směňovat za akcie) a dolarový index ztrácí. Zároveň klesají i výnosy na amerických státních dluhopisech a dostávají se pod aktuální růstový kanál posledních tří měsíců (bílý). Potvrzením poklesu a proražením pod supportní pásmo kolem 4,41-4,33 procenta se může výnos desetiletých amerických dluhopisů propadnout až pod 4 procenta.

Podobně je u supportní hladiny i cena ropy, která klesá na 78 USD za barel. Nachází se na horní linii supportní hladiny až po 70 dolarů. Propad na nižší ceny by znamenal značnou pomoc pro pokles inflace u velké části produktů ze spotřebního koše. Proto budeme ropu sledovat velmi detailně během nejbližších pár týdnů.

Všechny tyto faktory se projevují pozitivně v prospěch investorů do akcií a širokých akciových indexů. Největší americký akciový index S&P 500 roste na nová maxima kolem 5321 bodů. Zatímco se jdou lidi potrhat, aby nastoupili do trhu se objevují další výstražné signály ve formující se divergencí indikátoru RSI a MACD od denního až po třídenní graf.

Může trvat ještě jednotky týdnů, než se divergence uplatní nebo invaliduje vyšším růstem. I tak je vhodné být na pozoru. Na trzích se najdou daleko vhodnější investice než naskakovat do indexů na maximech, je však potřeba se zavrtat do studia jednotlivých společností.

Sentiment je velmi spekulativní a retailový investoři znovu pumpují téměř krachující společností a meme akcie jako Gamestop (ticker GME) a dalších silně diskutabilních aktivech. Dokonce i kandidát na amerického prezidenta, Robert Kennedy junior spekuluje na akciích GME. Sám tvrdí, že chce podpořit retailové investory v boji proti agresivnímu “Wall streetu”. Domnívám se, že jde spíše o nahánění voličů, díky čemu bohužel mnoho lidí nakoupí velmi riskantní investice a prodělá.

Bitcoin zkouší prorazit nahoru z hlavního klesajícího kanálu

Bitcoin se včera pokoušel vyrůst až po 72 000 USD, čímž testuje horní linii dlouhodobého poklesového kanálu. V tomto kanále se drží už od poloviny března, kdy dosáhl vrcholu 74 000 USD. Dnes ráno se vrací zpátky pod 70 000 USD. Už to působí, že byla dokončená první impulsní vlna směrem nahoru z dalšího růstového trendu (zelená (i) až (v)). Spekulativní nálada z akciového trhu se podle všeho přenáší i do kryptoměnového trhu.

Pro další růst bych teď očekával menší korekci kolem 68 000-66 000 USD. Ta by dávalo smysl nastoupit do trhu s cílem nejdříve 74 000 USD, následně možná i lehce vyšší hladiny. Musíme však udržet 64 000 USD a neklesnout pod tento support. V takovém případě, by se změnili pravidla hry a zřejmě půjdeme o dost níže.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato a stříbro teď čeká lehká korekce

Zlato vyrostlo v pondělí ráno až po 2450 USD, nadále je tažené nahoru silným zájmem pro fyzickou dodávku z Číny pro zlato i stříbro. Asie je ochotná si zaplatit výrazné prémium kolem jednoho procenta pro zlato a až 10-12 procent za fyzické stříbro.

Na osmihodinovém grafu níže, můžeme pozorovat dokončování impulsní vlny nahoru. Interpretovat ji tak můžeme na základě ukázkového vývoje indikátoru MACD a RSI, které popisují vývoj jednotlivých vln a sílu trhu. Nejbližší 2-3 týdny bych očekával pokles ceny zlata zpátky ke supportní hladině kolem 2300 až 2250 USD za unci. Tam budu vyčkávat na další reakumulaci akcií těžařů.

Za předpokladu, že je můj pohled na graf zlata správný, nás čeká další růstová vlna, která by mohla cenu zlata zvednout až po horní linii dlouhodobého růstového kanálu. Orientačně je to pásmo 2500 až 2700 USD za unci do konce roku. To se pozitivně propíše na maržích těžařů. S poklesem cen ropy jim zároveň značné klesají náklady pro těžbu. Cena nafty je jedním z hlavních nákladů pro fungující důl. Čisté marže by měli pro druhý kvartál růst. Níže ponechávám dlouhodobý graf pro vývoj ceny zlata z minulé analýzy.

Stříbro se pohybuje ve stejném trendu jako cena zlata, častokrát jsou jeho pohyby výraznější a silnější v procentuálním vyjádření. Tím pádem je možné na něm vydělat víc (ale i ztratit, pokud je management rizika nesprávný). Funguje tam podobná návaznost jako v případě Bitcoinu a menších altcoinů v býčím trhu. Altcoiny zpravidla přinášejí větší zhodnocení, ale i hlubší korekce.

Pro stříbro si pomůžu denním grafem, kde vidíme celý konsolidační strukturu. Táhne se od dna v březnu 2020. Následný prudký růst ho zavedl až po 30 USD za unci. Tento týden byla nejvyšší cena kolem 32,51 USD za unci a momentálně začínáme lehce korigovat tento růst.

V případě, že cena zlata začne klesat se může stříbro podívat zpátky do zóny 30-29 USD za unci. Pro další výrazný růst bude vhodné tuto supportní hladinu udržet. Tím pádem jsem bral částečný zisk na akciích těžařů stříbra a prodával ty nejziskovější, kde očekávám výraznější pokles.

Shodou okolností budou 2.června v Mexiku prezidentské volby. Dva ze tří kandidátů jsou silně proti těžebnímu průmyslu a vyslovili se k možnému zákazu těžby v otevřeném dolu (open pit). Je však možné, že přinesou i další regulace pro podzemní doly. I z tohoto důvodu jsem prodával všechny těžaře stříbra s produkujícími doly v Mexiku a budu vyčkávat.

Mexiko je největší producent stříbra a historicky má největší množství vytěženého stříbra na světě (ale i stávajících rezerv). V případě omezení otevřených dolů by mohla výrazně poklesnout roční světová produkce stříbra a několika dalších základních kovů. To bude samozřejmě pozitivní pro růst ceny. Tím pádem je vhodné nakupovat převážně těžaře v jiných zemích s nižším politickým rizikem. Pokud bude situace po volbách dobrá, zvážím návrat do některých titulů.

Závěrem: Je třeba hledat podhodnocená investiční aktiva

S ohledem na překoupené hlavní akciové indexy, obzvláště se zaměřením na technologie je teď nutné více hledat podhodnocené investiční aktiva. Ze zkušenosti se vyplatí dívat do sektorů, kde byl nějaký problém a velká část investorů utekla.

Častokrát můžeme najít podhodnocené akcie nebo jiná aktiva. Aktuálně to můžou být třeba čínské akcie, nebo sektor některých komodit. Je však nutné znát potenciální problémy a rizika daného trhu. Podle toho se dá výrazně snížit riziko. Buďte opatrní a nejdříve studujte do čeho investujete. Hlavní cíl je ochránit kapitál.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan
Hodnocení článku :
     

Jako vždy super! DĚKUJI za shrnutí

spot_img