17.03.20 Technická analýza indexu S&P 500, DJI a DAX – volný pád všude na trzích pokračuje, medvědí trend potvrzen

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Není to ani 48 hodin a už krok Fedu začínají následovat další centrální banky a to včetně České národní banky, která snížila základní repo sazbu o 50 bazických bodů, tedy o 0,5 p.b., čímž učinila zásadní krok v rámci ekonomického stimulu. Všimli jste si vůbec, že česká koruna kolabuje? Za posledních pár týdnů oslabila vůči euru o 9 %. To je extrémní propad a není to tak dávno, kdy byl kurz eura pod 25 korun. A nyní atakuje 27 korun za jedno euro.

Takový masivní propad byl zaznamenán naposledy v roce 2008 a 2013. Každopádně, Fed drasticky snížil úrokové sazby a v rámci kvantitativního uvolňování (QE) bude postupně dodávat do trhu likviditu. Jak jsem včera ve včerejší analýze předpokládal, tak toto rozhodnutí zrovna v investorech nespustilo pozitivní očekávání a US indexy jako S&P 500 a Dow Jones se otevřely velkými bearish gapy.

Aktuální situace na weekly TF indexu S&P 500 (CFD)

analýza S&P 500

Ještě v sobotní analýze jsme mohli vidět pozitivní dopad z proslovu Donalda Trumpa a jeho adminisitrativy. Těsně před close dodal trhům menší sebevědomí. Byla to ale samozřejmě jenom komedie, protože již v premarketu bylo zřejmé, že se trhy ve finále otevřou mohutným bearish gapem. Konkrétně na S&P 500 se trh otevřel nad zakreslenou dlouhodobou trendovkou s počátkem z března 2009. A následně proběhl rozhodný průraz. Vlastně kurz projel přímkou jako nůž máslem a díky tomu si propad i nadále drží svůj agresivní sklon. A takový sklon poklesu tu nebyl právě ani v roce 2008. Je to skutečně hrozivé.

Každopádně, tím, že došlo k průrazu skrze uptrendovou přímku, tak se definitivně potvrdil medvědí trend. Z technického hlediska to máme černé na bílem a nedokáži si představit, co by tvůrci monetárních politik museli udělat, aby situaci zvrátili. Pokud šéf Fedu Jerome Powell dodrží svoje slovo, tak by nemělo dojít k zavedení záporných úrokových sazeb. Což znamená, že už vůbec nemají co snižovat.

Aktuální situace na weekly TF indexu DJI (CFD)

analýza DJI

Vzhledem k tomu, že Dow Jones a S&P 500 mají skoro totožný průběh, tak netřeba velkého komentáře. I zde došlo k průrazu skrze uptrendovou přímku. Tady ale nebyla tak učebnicová, protože k dotyku v roce 2011 fakticky nedošlo. Ale bylo to velmi těsné, tak jsem si tam tu přímku na hulváta stejně nakreslil. Celkový propad od historického maxima činí 32 %, což je o něco více než na S&P 500.

Aktuální situace na weekly TF indexu DAX

analýza dax

Německý DAX je na tom ještě bídněji, protože měl horší výchozí pozici. Celkový propad po low je více jak 50 % a od začátku open na evropských trzích se propad zatím zastavil. Zatím je tedy nákupní tlak zcela absentující. A to i přesto, jak je trh extrémně přeprodaný. Vlastně by mělo dojít alespoň ke krátkému retracementu. Jako ostře sledované vlaky považuji úroveň 8 065 bodů, kde je top z roku 2007 a 2000. Hodnota indexu je velmi blízko a jestli dojde k průrazu zmiňovaného levelu, tak je to z technické stránky věci velmi špatný signál. Určitě bychom pak šli mnohem níže.

Indikátory

RSI hodnoty na amerických indexech se rychle blíží k low z roku 2008. Vlastně tu máme ještě určitou rezervu a to cca 7 bodů. Problém je v tom, že když dáme vývoj křivky indikátoru do kontrastu s obdobím minulé krize, tak tehdy to všechno trvalo mnohem déle. Trvalo to několik měsíců, zatímco nyní stačilo několik týdnů. Ta panika a agresivita je šílená. Co se týče DAXu, tak zde je RSI již na low z roku 2008. A stejně jako na US indexech to bylo mnohem dynamičtější. Máme za sebou na finančních trzích prostě volný pád.

Závěr

Technická analýza v těchto chvílích funguje opravdu dosti omezeně. Což lze snadno vydedukovat z toho, jak kurz akciových indexů proráží jeden level za druhým bez jakékoliv reakce. Všichni mají strach, takže raději svůj kapitál stahují. Což postihlo i zlato a stříbro, protože se spekulanti ve velkém začali zbavovat všech možných derivátů jako jsou futures, či swapy (CFD). Ale to se dalo očekávat, protože tím zlato a stříbro jenom kopíruje vývoj z roku 2008/2009. Po korekci očekávám oživení, protože tzv. hodleři fyzického zlata a stříbra prodávat nebudou a naopak spíše přikoupí. 

Čímž se dostáváme k Bitcoinu, který to sice taky schytal, ale existuje tu určitá naděje, že se z toho ještě vyhrabe. Já jsem tedy k tomuto scénáři dosti skeptický, ale předpokládám, že ten poslední drastický propad byl způsoben masivním zbavováním se futures kontraktů. Z čehož můžeme implikovat, že tito spekulanti z trhu odešli a cena Bitcoinu může být pouze závislá na reálné koupi ve směnárnách, či burzách, kde se jedná o „skutečný“ Bitcoin a nikoliv pouze derivát. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

v roce 2008 nebyl inet na takove urovni jako je dnes – proto je vse mnohem rychlejsi a do budoucna to bude platit cim dal tim vice az nastoupi site 5G.

spot_img