17.03.20 Technická analýza indexu S&P 500, DJI a DAX – volný pád všude na trzích pokračuje, medvědí trend potvrzen

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Není to ani 48 hodin a už krok Fedu začínají následovat další centrální banky a to včetně České národní banky, která snížila základní repo sazbu o 50 bazických bodů, tedy o 0,5 p.b., čímž učinila zásadní krok v rámci ekonomického stimulu. Všimli jste si vůbec, že česká koruna kolabuje? Za posledních pár týdnů oslabila vůči euru o 9 %. To je extrémní propad a není to tak dávno, kdy byl kurz eura pod 25 korun. A nyní atakuje 27 korun za jedno euro.

Takový masivní propad byl zaznamenán naposledy v roce 2008 a 2013. Každopádně, Fed drasticky snížil úrokové sazby a v rámci kvantitativního uvolňování (QE) bude postupně dodávat do trhu likviditu. Jak jsem včera ve včerejší analýze předpokládal, tak toto rozhodnutí zrovna v investorech nespustilo pozitivní očekávání a US indexy jako S&P 500 a Dow Jones se otevřely velkými bearish gapy.

Aktuální situace na weekly TF indexu S&P 500 (CFD)

analýza S&P 500

Ještě v sobotní analýze jsme mohli vidět pozitivní dopad z proslovu Donalda Trumpa a jeho adminisitrativy. Těsně před close dodal trhům menší sebevědomí. Byla to ale samozřejmě jenom komedie, protože již v premarketu bylo zřejmé, že se trhy ve finále otevřou mohutným bearish gapem. Konkrétně na S&P 500 se trh otevřel nad zakreslenou dlouhodobou trendovkou s počátkem z března 2009. A následně proběhl rozhodný průraz. Vlastně kurz projel přímkou jako nůž máslem a díky tomu si propad i nadále drží svůj agresivní sklon. A takový sklon poklesu tu nebyl právě ani v roce 2008. Je to skutečně hrozivé.

Každopádně, tím, že došlo k průrazu skrze uptrendovou přímku, tak se definitivně potvrdil medvědí trend. Z technického hlediska to máme černé na bílem a nedokáži si představit, co by tvůrci monetárních politik museli udělat, aby situaci zvrátili. Pokud šéf Fedu Jerome Powell dodrží svoje slovo, tak by nemělo dojít k zavedení záporných úrokových sazeb. Což znamená, že už vůbec nemají co snižovat.

Aktuální situace na weekly TF indexu DJI (CFD)

analýza DJI

Vzhledem k tomu, že Dow Jones a S&P 500 mají skoro totožný průběh, tak netřeba velkého komentáře. I zde došlo k průrazu skrze uptrendovou přímku. Tady ale nebyla tak učebnicová, protože k dotyku v roce 2011 fakticky nedošlo. Ale bylo to velmi těsné, tak jsem si tam tu přímku na hulváta stejně nakreslil. Celkový propad od historického maxima činí 32 %, což je o něco více než na S&P 500.

Aktuální situace na weekly TF indexu DAX

analýza dax

Německý DAX je na tom ještě bídněji, protože měl horší výchozí pozici. Celkový propad po low je více jak 50 % a od začátku open na evropských trzích se propad zatím zastavil. Zatím je tedy nákupní tlak zcela absentující. A to i přesto, jak je trh extrémně přeprodaný. Vlastně by mělo dojít alespoň ke krátkému retracementu. Jako ostře sledované vlaky považuji úroveň 8 065 bodů, kde je top z roku 2007 a 2000. Hodnota indexu je velmi blízko a jestli dojde k průrazu zmiňovaného levelu, tak je to z technické stránky věci velmi špatný signál. Určitě bychom pak šli mnohem níže.

Indikátory

RSI hodnoty na amerických indexech se rychle blíží k low z roku 2008. Vlastně tu máme ještě určitou rezervu a to cca 7 bodů. Problém je v tom, že když dáme vývoj křivky indikátoru do kontrastu s obdobím minulé krize, tak tehdy to všechno trvalo mnohem déle. Trvalo to několik měsíců, zatímco nyní stačilo několik týdnů. Ta panika a agresivita je šílená. Co se týče DAXu, tak zde je RSI již na low z roku 2008. A stejně jako na US indexech to bylo mnohem dynamičtější. Máme za sebou na finančních trzích prostě volný pád.

Závěr

Technická analýza v těchto chvílích funguje opravdu dosti omezeně. Což lze snadno vydedukovat z toho, jak kurz akciových indexů proráží jeden level za druhým bez jakékoliv reakce. Všichni mají strach, takže raději svůj kapitál stahují. Což postihlo i zlato a stříbro, protože se spekulanti ve velkém začali zbavovat všech možných derivátů jako jsou futures, či swapy (CFD). Ale to se dalo očekávat, protože tím zlato a stříbro jenom kopíruje vývoj z roku 2008/2009. Po korekci očekávám oživení, protože tzv. hodleři fyzického zlata a stříbra prodávat nebudou a naopak spíše přikoupí. 

Čímž se dostáváme k Bitcoinu, který to sice taky schytal, ale existuje tu určitá naděje, že se z toho ještě vyhrabe. Já jsem tedy k tomuto scénáři dosti skeptický, ale předpokládám, že ten poslední drastický propad byl způsoben masivním zbavováním se futures kontraktů. Z čehož můžeme implikovat, že tito spekulanti z trhu odešli a cena Bitcoinu může být pouze závislá na reálné koupi ve směnárnách, či burzách, kde se jedná o „skutečný“ Bitcoin a nikoliv pouze derivát. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

v roce 2008 nebyl inet na takove urovni jako je dnes – proto je vse mnohem rychlejsi a do budoucna to bude platit cim dal tim vice az nastoupi site 5G.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: