14.3.20 Technická analýza indexů S&P 500, Dow Jones a DAX – Trump dodal trhům sebevědomí a ty pozitivně zareagovaly

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Včera večer bylo hlavním tématem vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jak se očekávalo, tak ten vyhlásil v USA nouzový stav. Volatilita na akciových trzích byla ten den vcelku slabá a bylo to právě kvůli tomu, že se čekalo, s čím Trump přijde. Americký prezident všechny mile překvapil sebevědomou řečí a s informací, že vláda navázala v rámci aktuální krize oficiální spolupráci se společnostmi Google a Walmart.

Jakmile toto prohlásil, tak trhy akciový trh v USA okamžitě začal pumpovat a byla z toho obrovská sláva a úleva. V rámci dnešní analýzy se tedy podíváme na S&P 500, Dow Jones a ještě i na německý DAX. Německý trh byl v tu chvíli samozřejmě již dávno zavřený, ale i tak se na tento index podíváme, protože jakožto zrcadlo německé ekonomiky je pro nás dosti důležitý.

Aktuální situace na weekly TF indexu S&P 500 (CFD)

analýza S&P

Začneme napřed s S&P 500, kde je zřetelný uptrend od konce poslední finanční krize. Jak můžete sami vidět, tak kurz indexu za poslední tři týdny propálil asi půl tuctu S/R úrovní. Projel jimi v podstatě jako nůž máslem a něco tak dynamického není na akciových indexech často k vidění. Možná tak jednou za dekádu. Ten průběh z posledních tří týdnů je vlastně dosti podobný s tím, co bylo v nejdynamičtějším období v rámci krize z roku 2008. Mně teda přijde ten průběh tentokrát ještě daleko agresivnější, ale to je z velké míry asi způsobené i tím, že v absolutních hodnotách jsme tu měli rekordně největší propad za velmi krátký časový interval.

Od historického maxima se hodnota indexu (CFD) propadla o cca 27 % a zastavil se na zakreslené trendovce, která má právě počátek z února 2009, kde je dno tehdejšího velkého poklesu. Minulý týden došlo již k čtvrtému dotyku s touto přímkou, takže si vůbec nelámu hlavu s tím, zda by byla relevantní. Osobně ji beru tak, že když dojde k jejímu propálení, tak se bear market definitivně potvrdí a globálnímu finančnímu trhu by pak reálně hrozil pokles až po 1 570 bodů, kde je top z roku 2000 a 2008. Což by byl pokles o dalších 37 %. Nicméně, včera těsně před zavřením marketu nastal moc pěkný odraz a tím svitla trhům naděje.

Aktuální situace na weekly TF indexu DJI (CFD)

analýza DJI

Na Dow Jones byl průběh z posledních tří týdnů obdobný jako na S&P 500. Respektive, propad činil o něco málo více. I zde je bear volume dosti markantní a jestli se z toho má trh vzpamatovat, tak se musí zpátky nahnat mohutné objemy kapitálu. O což se právě snaží již několik dní Fed skrze repo operace a tím dodat do trhu potřebnou likviditu, která v takových obdobích schází. Určitě jste si taky všimli trendovky s počátkem v únoru 2009. Stejně jako S&P 500 i kurz DJI zareagoval na dotyk pozitivně a platí tu to samé. Když křivka rupne, tak se tím bear trend potvrdí.

Aktuální situace na weekly TF indexu DAX

analýza dax

Posledním indexem je německý DAX, který má za sebou ještě horší nakládačku, než předchozí dva trhy. DAX ztratil za více jak tři týdny skoro 35 % ze své ATH hodnoty a včera se uzavřel na 9 232 bodech. I zde je k dispozici trendovka, která má ale poslední dotyk v roce 2011. V tom vidím velký problém a nejsem si zcela jistý, zda ji bude trh respektovat. To se dozvíme až následující týden, kdy trhy zase otevřou.

Zatím máme pouze dotyk a není jasné, zda dojde vůbec k nějaké reakci. Nicméně, retracement up to potřebuje jako sůl a vzhledem k tomu, že akcie v USA včera večer pumply, tak předpokládám, že trhy v EU budou následovat. Stejně jako US indexy, tak i DAX postihl mohutný bear volume během poklesu, čímž se pohyb potvrdil jako validní.

Indikátory

Dle indikátorů to opravdu nejvíce z těchto tří indexů schytal DAX, kde hodnota RSI se propadla až na 21,32 bodů. Poslední nejnižší hodnota z roku 2008 byla na 19,03. Tehdy ale trvalo daleko déle se tam dostat – celé měsíce. Zatímco nyní k tomu stačilo pár týdnů. S&P 500 a DJI je na tom o něco lépe, kde jsou hodnoty RSI cca 30 bodů.

Závěr

Německý index je na tom znatelně hůř, protože před začátkem toho výplachu byl v horší výchozí pozici. Již od začátku roku 2018 nevypadal DAX zrovna nejlépe. Respektive to byla docela slabota, protože kurz nebyl vůbec schopný pokořit svoje maximum a pokračovat v růstu. U všech indexů je důležité, aby se jejich kurz co nejrychleji vzpamatoval. Bohužel se obávám, že aktuální price action na DJI a S&P 500 je jen krátkodobý retracement, po kterém bude zase následovat silný pokles. Nikdo ale nemáme věšteckou kouli a třeba budeme i přes zdravou skepsi příjemně překvapeni. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img