V rámci celkového rozhledu se dnes podíváme, jak vypadá další vývoj na indexu S&P 500 a přidám k tomu i trh s ropou (brent crude). Akciový trh se pěkně otřásá a nevypadá to vůbec dobře. Na druhou stranu je dost předčasné tvrdit, že poslední vývoj by měl automaticky odstartovat globální ekonomickou recesi. Na to je ještě brzy, protože záleží na reakci centrálních bank, zda o něco více uvolní monetární politiku. V souvislosti s tím se tedy určitě vyplatí sledovat vyjádření vrcholných představitelů Fedu a ECB.
Co se týče cen ropy, tak Saudská Arábie se asi pustila do ekonomické války s Ruskem. Respektive se ho snaží vydírat. Saúdové spustili maximální produkci ropy, což mělo mohutný šok na jeho cenu a ta během několika hodin spadla o cca 30 %, což se nestalo tak minimálně deset let? Nemám starší data, takže nedokáži s jistotou říci. Každopádně se cena přibližuje k nejbližšímu minimu z ledna roku 2016. Třeba budeme mít štěstí a pohonné hmoty nám trochu zlevní.
Aktuální situace na 1D TF indexu S&P 500 (futures)
Na S&P 500 futures bylo včera pěkně rušno a hned po otevření burzy došlo k propadu o 7 %. Americké burzy mají takový obranný mechanismus, a když dojde k poklesu o 7 %, tak se obchodování na 15 minut zastaví. Když bude následně propad pokračovat, tak se to ještě jednou zopakuje a při pokračování pádu se burzy zavřou v obchodním dni úplně. No, jak lze vidět z grafu, tak se trh následně trochu vzpamatoval. Došlo k odrazu u hladiny 2 726 bodů, ale těžko říci, zda to bude mít na vývoj trhu větší vliv. Podobně silný odraz proběhl i minulý týden, ale byl to jen krátkodobý pullback, po kterém hned následovalo pokračování poklesu.
Abychom si to trochu shrnuli, tak volatilita je extrémní. Celé roky tu nic takového nebylo. Dle indexu volatility VIX byla podobná situace právě v roce 2008. Relativně přišel index (futures) o více jak 20 % ze své ATH hodnoty. Sice se něco povedlo nabrat už zpátky, ale na celkovém vizuálu to stejně moc nemění. Na RSI indikátoru je už býčí divergence a trh na to jistě nějak zareaguje. Nicméně díky té volatilitě roste riziko, že se stane něco neočekávaného.
Aktuální situace na 1D TF CFD Brent crude oil
Nízká cena ropy je už v podstatě dlouhodobá záležitost, ale my se zaměříme jen na nejbližších pět let. Na začátku roku 2016 spadla cena za barel ropy na 27 USD a pak následovalo oživení trhu, které trvalo až do podzimu roku 2018, kdy na rezistenci 86,16 USD došlo k zamítnutí. Od té chvíle cena klesá, ale je tu samozřejmě určitá volatilita, takže se to střídá s menším růstem. Nicméně trajektorie je zde zřejmá. Nějaké nabídkové šoky proběhly již minulý rok, kdy došlo k poškození saúdských rafinerií, ale to bylo opravdu jen jednorázové a pak se vše vrátilo do nastaveného trendu.
Jakmile Saúdové rozhodli, že zvýší maximální produkci ropy, tak trh reagoval mohutným bearish gapem. Ještě po open ceny hodnota barelu ropy klesala a zastavila se až těsně nad úrovní 30,1 USD. Jsme vlastně v cenových relacích, kde jsme byli před čtyřmi lety. Jak to u gapů bývá, tak by se měl časem vyplnit. A to klidně za pár dní, ale může to trvat i celý rok. Ovšem jestli cena barelu ropy spadne pod 30 USD, tak to bude hodně zajímavá situace, která bude mít vliv na hospodářství spousty států.
Závěr
Současná doba je strašně prapodivná a skoro to vypadá jako jakýsi domino efekt. Jako kdyby se všechno mělo najednou zhroutit. Ta technická stránka trhů vypadá posledních pát týdnů dost podivně a sentiment na tom není o moc lépe. Ta nervozita je opravdu znát a s tím roste i negativní očekávání o budoucím stavu ekonomiky, což může mít sebenaplňující efekt. No, uvidíme, jak to nakonec dopadne.
POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!