Brave právě udělal krok k podpoře decentralizovaného webu a stal se prvním prohlížečem, který nabízí nativní integraci se síťovým protokolem peer-to-peer, jehož cílem je zásadně změnit fungování internetu.
Tato technologie se nazývá IPFS (zkratka pro Inter Planetary File System), což je relativně nejasný transportní protokol, který slibuje zlepšení dominantního standardu HTTP díky rychlejšímu přístupu k obsahu a odolnosti vůči selhání a kontrole.
Jak protokol funguje
Zatímco HTTP je navržen pro přístup k informacím na centrálních serverech, IPFS k nim přistupuje v síti distribuovaných uzlů. Můžeme to přirovnat ke stahování obsahu přes BitTorrent, spíše než z centrálního serveru. Zadáte webovou adresu jako obvykle a síť bude moci najít uzly, ve kterých je uložen požadovaný obsah.
Výhody IPFS
Mezi výhody nového přístupu patří vyšší rychlost, protože data lze distribuovat a ukládat blíže k lidem, kteří k nim přistupují, a také nižší náklady na server pro původního vydavatele obsahu. Ale možná nejdůležitější je, že IPFS má potenciál, aby byl webový obsah mnohem odolnější vůči selhání a cenzuře.
Brave, jenž má v současné době 24 milionů aktivních uživatelů měsíčně, byl jedním z prvních zastánců IPFS, který pracuje na tomto standardu od roku 2018. Nyní však vychází verze 1.19, jejíž prostřednictvím budou mít uživatelé prohlížeče přístup k obsahu IPFS přímo řešením URI, začínajícím předponou ipfs://. Mohou se také rozhodnout pro instalaci „úplného uzlu IPFS jedním kliknutím“, čímž se jejich prohlížeč stane uzlem v síti peer-to-peer.
„IPFS pomáhá uživatelům řešit problém s centralizovanými servery, které vytvářejí centrální body selhání přístupu k obsahu,“
Uvedl ve svém prohlášení Brian Bondy, technický ředitel Brave.
„můžeme plynule poskytovat obsah milionům nových uživatelů po celém světě prostřednictvím nového a bezpečného protokolu.“
Vedoucí projektu IPFS Molly Mackinlay dodává, že decentralizovaný web IPFS může překonat „systémovou cenzuru dat“ od vlád a Big Tech.
„Uživatelé webu po celém světě dnes nemají přístup k plnému obsahu, například k částem thajské Wikipedie, či více než k 100 000 blokovaným webům v Turecku, za zmínku stojí také kritický přístup k informacím COVID-19 v Číně,“
„Nyní k těmto důležitým informacím má přístup každý, kdo má připojení k internetu, prostřednictvím protokolu IPFS v prohlížeči Brave.“
Závěr
Toto úsilí, aby byl webový obsah odolnější a neomezenější, přichází v době, kdy vlastníci služeb a platforem čelí náročným rozhodnutím, jaký obsah by měl zůstat online. Po nepokojích v USA 6. ledna byl prezident Trump umlčen na Facebooku i Twitteru, následovalo stažení aplikace Parler z obchodů s aplikacemi Google a Apple a Amazon stáhl své centralizované webové služby. Decentralizovaný web s částečným povolením IPFS by tento druh kontroly v budoucnu ztížil.
Brave není nic jinýho než /edited/. Používejte raději jinný prohlížeč.