Wall Street se obává, že medvědí trh má stále nedořešené problémy

4.8
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Měl to být jeden z největších návratů na burzu všech dob. Po letním propadu však panují nepříjemné obavy, že by se trh mohl dále propadat.

Zhruba rok poté, co index S&P 500 dosáhl svého dna, finanční manažeři zaznamenali pokles zisků akciového trhu. Stalo se tak v důsledku očekávání, že Federální rezervní systém bude udržovat úrokové sazby na vysoké úrovni i v příštím roce.

S&P 500 má stále negativní sentiment

Více než 180 akcií v tomto indexu se nyní obchoduje za nižší cenu než před 12 měsíci. A to i poté, co akciový trh přerušil čtyřtýdenní sérii ztrát pátečním růstem, který jej dovedl k malému zisku. A za něco málo přes dva měsíce se vymazala více než třetina letošního nárůstu indexu S&P 500. To oslabuje důvěru investorů a vzbuzuje obavy, že akcie budou ještě dále klesat.

Stratég Bank of America Corp. Michael Hartnett radí klientům, aby se stáhli z amerických akcií. Své tvrzení vysvětluje tím, že je „přesvědčený, že medvědí trh má před sebou nedokončenou práci (unfinished business)“.

Zranitelnost a odolnost indexu S&P 500

Pokud se prodeje obnoví a index S&P 500 klesne pod 4 200, existuje podle technických analytiků, jen málo úrovní, kde by kupci mohli bezpečně zasáhnout. V pátek uzavřel index S&P 500 na úrovni 4 327 USD.

To ponechává index zranitelný vůči propadu na březnová minima kolem 3 900 bodů – nebo ještě dále. Aby měli býci opět navrch, musel by se index S&P 500 pravděpodobně udržet nad svými červnovými minimy kolem 4 350 bodů.

Samozřejmě, pořád se lze udržet pozitivní pohled na věc, jelikož index S&P 500 zůstává v letošním roce v plusu o více než 12 %. Nedávný pokles byl způsobený rizikem úrokových sazeb, které představuje přetrvávající síla ekonomiky, nikoli zpomalením, které by zasáhlo zisky podniků. Páteční růst tváří v tvář nečekaně silným údajům o zaměstnanosti ukazuje, že trh se ukazuje jako odolný.

Navíc index S&P 500 nikdy nedosáhl nového minima poté, co od loňského října vzrostl tak výrazně jako nyní. Aby tuto hranici překonal, musel by klesnout o téměř 17 %.

Sam Stovall je hlavní investiční stratég výzkumné společnosti CFRA. Ve svém vyjádření uvedl, že pokles takového rozsahu zůstává nepravděpodobný, a drží se svého cílového kurzu pro index S&P 500 na konci roku ve výši 4 575. To znamená další růst o přibližně 6 %. Stále však pochybuje o tom, jak dlouho by taková síla mohla přetrvat.

Moje skutečná obava je, zda tento býčí trh zemře předčasnou smrtí, nebo skončíme s novým historickým maximem a místo toho se budeme obávat, co se stane v roce 2024?

– Sam Stovall, zdroj: finance.yahoo.com

Postpandemická ekonomika tyto pochybnosti přiživuje tím, že trhy neustále překvapuje. Nejprve přetrvávající inflací a nyní tím, jak odolává nejagresivnějšímu zvyšování sazeb ze strany Fedu za posledních čtyřicet let.

Makroekonomické vlivy

Tyto obavy ovlivnily náladu investorů. Průzkum Národní asociace aktivních investičních manažerů mezi investičními poradci ze 125 firem ukázal, že jejich expozice vůči akciím minulý týden klesla na 36 %. To je méně než před rokem touto dobou.

Současný názor investorů je, že „ekonomika zůstává odolná, což znamená, že Fed bude i nadále restriktivní, výnosy pravděpodobně nadále porostou a akcie budou i nadále klesat,“ řekl Chris Zaccarelli, investiční ředitel společnosti Independent Advisor Alliance. „Nakonec prostředí vyšších výnosů na delší dobu způsobí, že se něco zlomí.“

Současně se výplaty krátkodobých státních dluhopisů a dalších nízkorizikových investic přehouply přes 5 %. To dává investorům další podnět k tomu, aby se stáhli z akcií.

Z opačného pohledu to znamená, že investoři drží spoustu peněz. Ty by mohli použít na nákup akcií, až se nálada nakonec změní. Ačkoli má říjen pro akcie špatnou pověst, podle Stovalla je to z historického hlediska pro investory sezónně lepší období. Jelikož následuje po dvou nejhorších měsících roku pro akcie.

Investoři čekají na zprávy o výsledcích hospodaření v nadcházejících týdnech. Ty ukážou, nakolik se nedávné posílení ekonomiky promítlo do zisků firem. To se týká zejména velkých technologických společností, které byly zodpovědné za většinu letošních zisků na akciových trzích. Podle údajů agentury Bloomberg Intelligence se očekává, že společnosti indexu S&P 500 zaznamenají již čtvrté čtvrtletí po sobě pokles zisku. Zároveň však poskytnou výhled, kam budou zisky směřovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img