Umělá inteligence může obchodovat s bitcoinem přes Lightning Network

4.8
(8)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Vývojová společnost Bitcoin Lightning Network Lightning Labs představila novou sadu nástrojů pro umělou inteligenci (AI) na odesílání a přijímání bitcoinů přes Lightning Network. Velké jazykové modely (Large language models, LLM) v současné době nemají snadný přístup k tradičním platebním nástrojům, protože nejsou registrovanými entitami v žádném státě. Přesto je lze dobře využít při správě portfolia kryptoměn.

LLM ale mohou využít sílu blockchainu. S nově představenými nástroji dokážou systémy jako ChatGPT komunikovat s bitcoinovou sítí, odesílat/přijímat a držet kryptoměnu. Tento krok má pomoci zrychlit, zlevnit a usnadnit platby pro vývojáře AI. Ti se tak mohu oprostit od klasických finančních nástrojů. Zároveň se tím otevírají další modely využití LLM s okamžitou platbou za použití.

Umělá inteligence umí správu portfolia

Současně s tím vznikají systémy správy portfolia kryptoměn, které pohání umělá inteligence. Ta se učí na datech z blockchainu formou zpětnovazebného učení (RL, reinforcement learning). Dokáže tak z prostředí získat relevantní informace, které akceptuje jako zpětnou vazbu a tu dokáže maximálně zužitkovat. Tyto systémy pak mohou dosáhnout vyšší autonomie za použití nově představených nástrojů. Nebudou jen informovat, ale mohou rovnou i obchodovat.

Závěr

Otázkou samozřejmě zůstává, kam celá situace směřuje. Co když svět obchodování s kryptoměnami ovládnou umělé inteligence? Dokážou lépe číst signály, předcházet propadům a nonstop obchodovat bez potřeby odpočinku. To je slušná výhoda. Na druhou stranu, jak by vypadala burza, kde všichni jen vítězí? To přece nedává ekonomicky smysl. Aby jeden mohl vyhrát, tak musí druhý prohrát. Osobně jsem tedy zvědavý, jak celá situace bude pokračovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Richard Nedbal

Tyto úkoly budou podle mě zatím především testovat – a trénovat! – LLMs (nakolik v tom budou aktivní právě ony) ve smyslu jejich “(kvazi)emergentních” logických schopností – tedy nejen hledání co nejtypičtějších doplnění nějakého vstupu (či dosavadního výstupu) pomocí softmax funkce a podobně, ale (na základě tréningu) hlavně hledání spojitosti pomocí těch logicky opěrných bodů, jako jsou antonyma a vůbec opačné prvky výroků a dalších parametrů, s nimiž budou pracovat, a jejich typické – ve výsledku “jakoby” logické – propojení.
LLMs tím můžou dokázat, že nejsou nějakou nevyhnutelnou trajektorií k “průměru”, na základě toho, že “průměrná” řešení jsou vesměs ta nejtypičtější; čili že nejsou cestou šíření těch nejfádnějších výstupů, jak jim to vyčítají kritikové jako třeba Nassim Nicholas Taleb.
Ale uvidíme.
V každém případě se ale trading s pomocí LLMs a dalších instrumentů AI určitě jen tak neobejde bez kreativního a kvalifikovaného promptování.
Nejen ve světě krypto.

Mark156615

jak by vypadala ? no bude stabilnější, protože AI bude kmity vyhlazovat okamžitými zásahy … sice se bude vítězit častěji, ale méně na tom půjde vydělat 🙂

spot_img