Ukrajina zvažuje vydání národní kryptoměny kryté fiatem

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Národní banka Ukrajiny (NBU) zvažuje vydání národní digitální měny založené na blockchainu.

Podle vyjádření NBU musí být tato e-hřivna, národní digitální měna založená na blockchainu, centralizovaná a zůstat pod vládní kontrolou. Očekává se, že státní digitální měna může pomoci vylepšit bezhotovostní platby a snížit náklady na jejich provádění.

Mohlo by vás zajímat: Írán připravuje národní kryptoměnu

S blockchainem či bez něho?

Ukrajina již několikrát zvažovala myšlenku “digitální měny”, například v rámci projektu nazvaného “Bezhotovostní ekonomika”. NBU odhalila plány na spuštění e-hřivny, která ale neměla být založena na technologii blockchain, už v lednu tohoto roku. Od té doby nejspíše někdo poučil a navíc i přesvědčil vládní a bankovní úředníky o výhodách blockchainu.

Podle bankovních úředníků by nejnovější verze ukrajinské státní mince měla být vázána na národní fiat měnu v poměru 1: 1, což by mělo zabránit inflaci. Zatím je ale vše pouze ve fázi plánování.

Tip redakce: Jsou národní digitální měny opravdu takové zlo?

Státní digitální měna není kryptoměna

Podle Alexeye Kutsche, hlavního poradce ukrajinské bankovní asociace, nemůže být digitální měna, jako je e-hřivna, porovnávána s kryptoměnami, protože kryptoměny jsou anonymní a decentralizované už ze své definice, narozdíl od mince řízené státem.

Rusko a Kryptorubl

Podobný nápad mělo také Rusko, když zvažovalo už v lednu tohoto roku možnost spuštění státem kryté měny, nazvané Kryptorubl.

Více k tématu zde: Rusko a Kryptorubl – návrh předložen ruskému parlamentu

Situace na Ukrajině

Ukrajinský parlament nedávno navrhl daňový zákon pro kryptoměny, který by uvalil 5% daň pro fyzické a právnické osoby, pracující s kryptoměnami a 18% daň ze zisku z kryptoměn. V červenci uspořádala ukrajinská vláda zasedání Rady pro finanční stabilitu s cílem určit právní stav kryptoměn v zemi a nastavit koncepci, která by podpořila rozvoj této technologie.

Závěr

Je vidět, že mnoho vlád láká myšlenka státem řízené digitální měny, zejména ty, které mají problémy se svou vlastní státní měnou. Otázka ale je, jestli by digitální měna jejich problémy opravdu vyřešila…

Naše nejnovější video:

Zdroj:
Cointelegraph.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img