Trhy pod lupou: Zachraň se, kdo můžeš!

4.9
(16)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Už prakticky od krize z let 2008-9 platí, že finanční trhy jsou naprosto závislé na rozhodnutích centrálních bank. Žádný investor ani fond nemá dostatek prostředků jako americký Fed, který díky své měnové politice nastavuje pravidla hry. Jít proti jeho rozhodnutí je nejlepší způsob, jak přijít o těžce vydělané peníze. Burza ztrácí své kouzlo z dob, kdy se mohlo investovat do firem na základě znalosti byznys modelů a lidí, kteří je řídí. Dnes je Fed všemocný, rozhoduje o hlavní tendenci na trhu. A právě uplynulý týden byl velkým připomenutím toho, že americká centrální banka je pánem hry.

Fed se vydává na dlouhý boj s inflací

Na první pohled by se mohlo zdát, že se nic zase tak překvapivého nestalo. Fed zvedl úrokové sazby o 75 bazických bodů, přesně podle odhadů většiny analytiků. Přibližně 25 % z nich vidělo prostor pro zvednutí sazeb i o 100 bazických bodů. Přímo v den zasedání Fedu přišli zaměstnanci Wells Fargo dokonce s hypotézou, že sazby mohou vyrůst dokonce o 150 bodů. Trhy se bály, že Fed bude zvedat víc, než se čeká. Nestalo se tak, ale i přesto jsme zažili několik výprodejových seancí. Proč?

Vývoj amerických úrokových sazeb za posledních pět let

Příliš nepřekvapil ani výhled sazeb do konce roku. Fed počítá, že se budou pohybovat okolo 4 % – 4,5 %. Tedy znovu něco, co většina analytiků předpokládala. Otázka proč je znovu na místě. Proč trhy tak panicky klesaly? Šéf Fedu Jerome Powell znovu zopakoval svůj dvouprocentní inflační cíl. Opět nic nového.

Novinkou však bylo oznámení, že banka bude držet sazby nahoře tak dlouho, dokud inflace neklesne pod 2 %. To znamená, že zůstanou vysoko do té doby, než si Fed nebude jistý, že je s vysokou inflací opravdu konec. Vedení banky si uvědomuje riziko, o kterém se až dosud nemluvilo. Trhy počítaly s tím, že Fed bude chtít inflaci utlumit, a jakmile se tak stane, bude se snažit znovu vrátit k volnější měnové politice. Teď je ale jasné, že plán je trochu jiný. Půjde-li vše podle předpokladů, zůstanou vysoké sazby po celý rok 2023. Fed možná nebude již tak agresivní, ale do snižování sazeb se hrnout nebude.

Ať žije nezaměstnanost

Powell taktéž připomněl, že jeho rozhodnutí budou samozřejmě odpovídat aktuálním makroekonomickým datům v USA. Prvním cílem a známkou, že tato politika je účinná a že se nemusí už tolik tlačit na pilu, bude zvýšení nezaměstnanosti. To je v celku absurdní, když posledních deset let američtí politici netoužili po ničem jiném, než aby nezaměstnanost klesla. Pokud stoupne, sníží se riziko, že inflace získá druhý dech v důsledku rostoucích mezd. Pokud bude víc nezaměstnaných, náboráři si budou moci vybírat a tlak na mzdy nebude tak velký.

Vývoj americké nezaměstnanosti za poslední rok

Zde se dostáváme k jádru věci. Nikdy v historii burzy se nestalo, že by trhy rostly, když Fed zvedá sazby a nezaměstnanost stoupá. To je naprosto toxické prostředí. Opravdu není důvod, aby se za této konstelace měnil trend trhů. Tato situace bude panovat až do dalšího zveřejnění údajů o inflaci a nezaměstnanosti. Neznamená to automaticky, že se trhy poté uklidní. Daleko pravděpodobnější je, že začnou znovu panikařit, protože čísla budou obdobná nebo možná horší než před měsícem.

Naděje umírá poslední

Abychom nekončili negativně, uveďme dva malé důvody k naději. Historicky vyplývá, že v medvědím trhu dosahuje třetí pokles v průměru 10 %. To již máme za sebou, takže bychom se mohli dočkat přestávky v poklesech až do dalších kurzotvorných údajů. Což jsou v tomto případě především makroekonomické údaje, o kterých mluvíme výše.

Druhý důvod se zakládá na přesvědčení, že na burze není možné lehce vydělávat peníze, jelikož nyní jsou trhy i směr předvídatelné. Všichni investoři, kteří si chtějí zlepšit výroční bilanci obchodování, aby ji mohli ukázat svým klientům, se rozhodnou masivně trhy shortovat. Velký nárůst shortovacích pozic by trh zpomalil a tím pádem znejistil.

Indexy v červené lázni

Minulý týden se žádné burze nepodařilo zůstat v zelených číslech. Klesaly také trhy v Asii, jakkoliv ne tak silně, a to hlavně díky tomu, že tyto burzy zavírají později. Japonský Nikkei odepsal relativně málo, 1,5 %, zato hongkongský Hang Seng již 4,47 %.

Vývoj indexu Nikkei 225

V Evropě byla situace tragická. Indexy klesají už několikátý den za sebou a nyní prolamují dolní hodnoty. Z pohledu technické analýzy není situace dobrá, protože pokud tyto trhy ztratí své dlouholeté a silné supporty, můžeme být svědky tvrdého pádu, který není možné zastavit.

Francouzský CAC 40 spadl o 4,73 %. Hodnota supportu je přibližně na úrovni 5800 bodů. Pokud ji CAC neudrží, čeká nás propad. Totéž platí pro německý Dax, který odepsal 3,51 % a zároveň se přiblížil psychologické hranici 12 000 bodů. Situace v Německu začíná být napjatá, protože mnoho lidí a firem v posledních dnech obdrželo nové výměry záloh za energie. Jejich nárůst je astronomický. Německý průmyslový model založený na nízkých cenách energií je v ohrožení, Německo nyní riskuje, že kvůli nárůstu cen ztratí konkurenceschopnost oproti americkým a čínským firmám.

Vývoj indexu DAX40 za posledních 6 měsíců

Indexy v zámoří zažily černý týden. Nasdaq ztratil 4,92 %, průmyslový Dow Jones 3,78 % a index S&P 500 4,56 %. Ten se přiblížil ke klíčové úrovni 3600 bodů. O její prolomení nebo udržení svede boj příští týden.

Vývoj indexu S&P500

Bitcoin relativně klidný

Další zajímavým jevem tohoto nabitého týdne byla jistá odolnost bitcoinu. Ten v předchozích týdnech reagoval mnohem volatilněji než akcie. Bitcoin sloužil jako jistý indikátor chuti riskovat, při jeho růstu se akciové trhy pomalu probouzely k životu. Nyní, když zažívají očistný proces, se čekalo, že se bitcoin nechá strhnout a spadne do propasti společně s nimi. To se nestalo. Bitcoin vždy uhájil hranici 18 400 dolarů.

Vývoj ceny bitcoinu za poslední měsíc

Závěr: Neriskovat a vyčkávat

Situace je vážná. Mluvili jsme o Fedu, ale geopolitické napětí ve světě je obrovské. Částečná ruská mobilizace nenasvědčuje tomu, že se v brzkém čase dočkáme alespoň částečného klidu zbraní. Investor by si měl dát zákaz nákupu akcií. Jedinou výjimku samozřejmě tvoří obchodníci nakrátko, kteří zažívají pravé žně. Jenže tento styl obchodování je mnohem náročnější a vyžaduje pevnější nervy a nemalé finanční prostředky. Proto pokud obchodujete klasicky, je lepší být nyní pouze pasivním pozorovatelem trhů než aktivním obchodníkem.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Akorat ze indexy klesaji o jednotky procent. BTC ma za sebou propad o 70%. To az se stane na burze, tak to bude nejspis konec sveta, jak ho zname.

Krome toho trhy byly naopak nafoukle kvuli nizkym sazbam a tim padem levnym penezum. Normalni cena penez neni pul procenta, ale 3-5%. Centralni banky nizkymi sazbami chybovaly a naprava holt bude bolet. Nic vic, nic min. Vnutit nam, ze je chyba zvedat sazby, protoze kvuli tomu budou krvacet akcie a zvedne se nezamestnanost je ucelove a typicky politicke. Co jineho by asi tak mely centralni banky proti inflaci delat…?

Fantom

Souhlas, jsme teprve na počátku krize a medvědí trh pořádně ani nezačal. I v politice nás čekají obrovské změny, které si mnozí ani nedokážou představit.

Azgard
Hodnocení článku :
     

Wow, perfektní článek, díky.

spot_img