Fed zvýšil sazby o 0,75 procentního bodu

4.9
(11)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Fed ukončil další důležité zasedání a zveřejnil své stanovisko ohledně růstu úrokových sazeb. Sazby porostou o 0,75 procentního bodu na 3,25 %. Kromě stanoviska je součástí i ekonomická projekce, která nám může pomoci k trochu obšírnějšímu pohledu na celou problematiku.

Update po tiskovce s Powellem

Jerome Powell potvrdil, že v růstu sazeb budou i nadále pokračovat, aby dosáhli inflačního cíle, který je na 2 %. Růst sazeb se bude odvíjet od následujících makroekonomických dat. Kromě toho pokračují v redukci jejich bilance (kvantitativní utahování) ve stanoveném tempu. Trh práce je pořád silný. To je asi to nejdůležitější, co v tiskovce zaznělo.


Fed zvýšil sazby o očekávaných 75 bazických bodů

Federální rezervní systém dnes schválil růst základní úrokové sazby již potřetí v řadě o 0,75 procentního bodu. Což je hodnota, kterou trhy dle Fed Watch víceméně očekávaly. Sazby se budou díky tomu pohybovat v rozmezí 3-3,25 %. Žádné překvapení se proto nekoná a proto je nyní pro nás hodně zajímavé sledovat odezvu jednotlivých trhů.

Fed Watch
Fed Watch. Zdroj: cmegroup.com

Dnešní rozhodnutí je důležitým milníkem. Jelikož základní úroková sazba se na zmíněném rozmezí nepohybovala od roku 2008. Proto se taky čím dál častěji ozývají ohlasy z Wall Street, že Fed utahuje měnové prostředí příliš rychle. Druhá strana barikády zase tvrdí, že sazby jdou nahoru pořád pomalu.

Co se týká nějakého výhledu, součástí projekce je i tzv. Dot Plot. Z něj vyplývá, že se s největší pravděpodobností ke konci roku dostaneme na 4-4,5 %. A během roku 2023 bychom se měli přiblížit k 5 %. Těch 5 % je pro členy FOMC maximum. Z těchto úrovní má dojít k postupnému obratu a tedy uvolnění měnové politiky. Ale dle jejich názoru až během roku 2024.

Dot Plot
Dot Plot

Z projekce vývoje sazeb vyplývá, že vrchol (medián) Fed konkrétně odhaduje zhruba do poloviny roku 2023. Na vyšších úrovní posléze sazby zůstanou a na přelomu 2023/2024 má zase dojít k jejich snížení.

Projekce vývoje základní úrokové sazby

V reakci na čerstvé zvýšení základní úrokové sazby znatelně posílil americký dolar a taktéž šly nahoru výnosy na dvouletých federálních dluhopisech.

Výnosy na dvouletých federálních dluhopisech

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Azgard
Hodnocení článku :
     

Dík, sledoval jsem v osm indexy a celkem jsem byl přesvědčen dle reakce aniž bychto vyjádření sledoval, že dali 75bb. Poklesy byly, ale nic moc, takže vše dle tržního konsenzu.

Hell

Ono to ještě klesne. Všichni si curali do gati z FEDu a ani si nevšimli te ruské mobilizace, to hadam, ze teprv přijde. (A nebo se mejlim..😉)

ZemikosaZ

Mobilizace se tam objevila už ráno… bych řekl…

Hell

Taková první vlnka co hned opadla. veselo bude, až Rusko vyrobí ta referenda a vytvoří timpadem zaminku pro radikálnější ,obranu’ svého nabyteho území. Putin oficiálně vyhlásil válku a musí něco předvést, aby mu ti lidi do ni vůbec sli, s tou dnesni hlaskou nevystaci, má plán. A ten trh je ohromne křehký a stačí do nej drcnout.

Martin

Tak nějak se to čekalo,čekám co Cardano ,co myslíte?

Gaspaccho

Je tady někdo, kdo by chtěl Cardanem něco platit? Nebo prostě všichni spekuluje mě na růst, respektive pokles? Tak vidíte.

an onym

Cardanem samotným platit ne, ale djed-em hned jak to bude možné.

an onym

Cardano je výborný projekt, je za ním spousta výzkumu a vývoje, silný tým i komunita a má unikátní vlastnosti a jasný plán dalších kroků.
Co se týká ceny, očekávám po Vasil hf její propad.

Fantom

Já taky. Tohle se děje pravidelně. Jinak cena a kvalita projektu mohou být v nepoměru i roky a to nejen v kryptu. ADA se drží cenově vysoko a půjde ještě dolů, ostatní krypto ale také.

David

Cardano je nekonečná mizérie slibů s výsledky akorát pro rozvojové země, ale jejich marketing je snad nejlepší ze všech a tím pádem mu ovce věří a proto tam aspoň takový potenciál je. Dokud ale nedodělají co všechno naslibovali, tak to kvalitní projekt nebude, až potom se uvidí. Mezitím je ten jejich marketing podrží, tak fungovat budou. Opravdu pořádně fungovat by mohli jejich tempem až tak za dva roky. Pár mincí mít už teď zase špatný nápad není už jenom kvůli nevázanému stakingu.

an onym

mizérie slibů? napište jich sem aspoň pět. a taky co konkrétně vám na cardanu nefunguje.

spot_img