Trhy pod lupou: NVIDIA je nejmocnější akcie na světě, je AI tolik mocná? Výrobci elektroaut už netáhnou

5
(11)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Po šesti týdnech nového roku, kdy trhy stále rostly, to vypadalo, že je toto období u konce. Výhled na letošek mluvil o hranici 5000 bodů pro index S&P 500. Nyní jsme se již dostali nad ni, analytici proto byli nuceni stanovit nový cíl. Většina z nich předpovídá, že do konce roku to bude 5200 bodů. Ti nejodvážnější si myslí, že by index mohl jít až k 5400 bodům. Podíváme-li se ovšem na aktuální dynamiku růstu, jsou to všechno dost nízké cíle. Položme si tedy otázku – proč jsou odhady tolik nízké?


Tak silný růst trhů není zdravý. Rallye odstartoval americký Fed v prosinci, kdy se jeho šéf Jerome Powell nevyjádřil jednoznačně a otevřel tím spekulace na brzké snížení sazeb. To se však nekoná, sazby neklesnou ani v březnu. Trhy by tuto špatnou zprávu měly integrovat do svého hodnocení. To se ovšem znovu nestalo, jelikož trhy vnímají pouze zprávy pozitivní. Co bylo v minulých týdnech příčinou růstu, mělo by být i příčinou poklesu. To se ale neděje a logiku v tom najít nelze. Zde máme přímo před očima nelogičnost trhů. Místo racionální analýzy je třeba více spoléhat na Kostolanyho burzovní psychologii.

Je umělá inteligence tak mocná?

Jedinou nadějí tak zůstává dění okolo umělé inteligence. Je pravda, že jde o převratnou technologii, avšak nacházíme se v podstatě na jejím začátku. Fáze nadšení střídají fáze zklamání. Osobně se domnívám, že umělá inteligence bude mít větší vliv na růst pracovní produktivity než na komplexní změnu společnosti. Musíme si ovšem počkat.

V každém případě je nyní její rozvoj spjatý s akcií Nvidia. To je podle mě příznačné, protože Nvidia pouze dodává umělé inteligenci “suroviny”, tedy nevyvíjí konkrétní aplikace ani projekty, které jsou záležitostí jiných firem. Při bližším pohledu zjistíme, že společnosti, které hlavně profitují z umělé inteligence, jsou technologičtí hegemoni, kteří jí využívají k zapojení do svých vlastních ekosystémů. Nikoliv proto, aby poskytnuli úplně novou revoluční službu.

Na právníky, lékaře a politiky řízené výhradně umělou inteligencí si budeme ještě muset počkat. Nemyslím tím pilotní projekty, ale firmy, které na tom budou vydělávat a především projdou sítem regulací a předpisů.

Úspěch, nebo neúspěch začleňování umělé inteligence do našich životů bude odrážet výkon akcií Nvidia.

Nejlepší možné výsledky pro akcií Nvidia

Poslední den před zveřejněním výsledků akcie Nvidia oslabovala. Investoři si začali klást otázku, zda laťka 21,55 miliardy dolarů pro roční tržby a zisk na jednu akcii 4,61 dolarů nejsou prostě příliš. Znamenalo by to totiž, že meziroční růst tržeb musí přesáhnout 220 %. Takový růst se očekává od malých, velmi úspěšných startupů, nikoliv firmy, která byla na šestém místě top tržních kapitalizací na světě. Všichni věděli, že kdyby akcie Nvidia očekávání analytiků nepřekonala, spustil by se velký tržní výprodej.

Nic takového se nestalo, Nvidia potvrdila svoji výlučnost. Hospodářské výsledky byly mnohem lepší než odvážné odhady analytiků. Společnost dosáhla tržeb ve výši 22,1 miliardy a zisk 5,16 dolaru na akcii. Právě ten ukazuje obrovský potenciál Nvidie a v podstatě nízké očekávaní analytiků. Nvidii nic nezastaví. Růst tržeb byl meziročně 265 %, mezičtvrtletně pak 22 %, takže firma má stále velkou vnitřní dynamiku.


Potenciál růstu umělé inteligence se jasně ukáže, když se podíváme na tržby v oblasti herních grafických karet. Tento sektor byl pro akcie Nvidia ještě před dvěma roky naprosto klíčový. Ve čtvrtém čtvrtletí přinesly grafické karty tržby ve výši 2,87 miliardy dolarů, tedy něco přes desetinu tržeb celé firmy. V tom si zaslouží vedení Nvidie náš obdiv. Její manažeři se dokázali velmi rychle adaptovat a ovládnout celý sektor vývoje a výroby čipů pro umělou inteligenci.

Růžová budoucnost akcií Nvidia

Vyhlídky jsou velmi dobré. Vedení firmy oznámilo hned několik nových partnerství. Z nich nejvýznamnější je to se službou AWS od Amazonu. Poptávka po čipech neslábne a Nvidia si dala za cíl překonat v tržbách 24 miliard dolarů v právě probíhajícím čtvrtletí.

Jediným mráčkem na obloze byl růst nákladů spojených s vývojem, Nvidia chce zvýšit výdaje na výzkum o 30 %. Podle vedení by mohly ve druhém pololetí přinést nižší marže. Avšak vzhledem k tomu, že ty současné se pohybují okolo 76 %, nebude pokles o par procentních bodů žádnou katastrofou.

Vzhledem k dynamickému růstu tržeb se klidně může stát, že v absolutních číslech čistý zisk společnosti dále poroste. Nehledě na to, že vyšší výdaje na výzkum jsou u technologických firem dobré znamení. Nvidia tak díky vynaloženým prostředkům bude nadále utíkat konkurenci. Ani tento lehce negativní bod tak není důvodem k poklesu ceny akcií.

Tyto výsledky byly přesně tím, co trh potřeboval pro další růst. Ceny akcie Nvidia nabraly přes 16 % za jeden den a tržní kapitalizace nyní atakuje psychologickou hranici 2 000 miliard. Nvidia vyšplhala až na čtvrté místo největších světových společností.

Pořadí deseti největších firem na světě podle burzovní kapitalizace.
Pořadí deseti největších firem na světě podle burzovní kapitalizace.

Před ní se nachází saúdskoarabská společnost Aramco. Pokud bude v příštích měsících cena ropy stabilní nebo klesne, má Nvidia velkou šanci postoupit na třetí místo. S větším odstupem jsou pak před ní firmy Microsoft a Apple. Vzhledem k tomu, že už nyní někteří analytici vidí možnost, že Nvidia letos dosáhne ceny 1000 dolarů za akcii, může se klidně stát, že sesadí i Apple. U Microsoftu to bude horší, protože jeho akcie je na druhém místě v rychlosti růstu díky umělé inteligenci. Bude-li se Nvidii dařit, pak Microsoftu také.

Nvidia jako motor akciového růstu všude po světě?

Zde se dostáváme k důležitému bodu. Výsledky Nvidie totiž nepomohly pouze jejím vlastním akciím, ale výrazně táhly celý sektor. Může se to zdát logické vzhledem k tomu, že je Nvidia jeho lídrem. U toho však nezůstalo, protože vytáhla celou americkou burzu. O blahodárnosti hospodaření Nvidie na celou americkou ekonomiku už můžeme mít pochybnosti. Ale budiž, technologické firmy jsou silně zastoupeny v indexu Nasdaq. Že ale výsledky Nvidie budou mít vliv na evropskou burzu v čele s francouzským a německým indexem, je už trochu příliš.

V těchto indexech se nachází minimum technologických společností a ještě méně těch, které podnikají v odvětví umělé inteligence. Dobré výsledky Nvidie tak zejména dodávají trhům naději, že růst bude pokračovat dál. Umělá inteligence tak zůstává nadějí na technický pokrok, který vyřeší všechny problémy. Tato víra je však velmi klamná.

Není zdaleka jisté, že umělá inteligence opravdu přinese revoluci. Stejně tak se můžeme ptát, zda tento fenomén nepřinese nakonec více problémů než užitku, jako například zvýšení strukturální nezaměstnanosti. Dokud však bude akcie Nvidia natolik dalekosáhle překonávat očekávání analytiků, víra v umělou inteligenci stále poroste.

Další pokračování ságy se dozvíme až 22. května. Analytici nyní očekávají tržby na hranici 23 miliard dolarů. Pokud nepřijde geopolitická nebo finanční katastrofa, může Nvidia vesele pokračovat v růstu.

Zápis z jednání rady Fedu ukázal nadále jestřábí náladu

Jakkoliv hospodaření Nvidie zaujalo všechen prostor kurzotvorných zpráv, neměli bychom zapomenout na zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Ten odhalil dvě věci. První je strach americké centrální banky začít snižovat sazby příliš rychle. Na rozdíl od tuzemské ČNB si Fed uvědomuje, že chyba v této oblasti může být fatální.

Celý bankovní sektor, včetně centrálních bank, je založený na důvěře. Od centrální banky čekáme, že má situaci vždy pod kontrolou. Kdyby se náhodou stálo, že Fed sníží sazby, inflace začne silně růst a Fed je nucen připustit chybu, znamenalo by to katastrofu. Již tak podlomená důvěra by si vybrala daň. Ze zápisu tak vyplývá, že Fed raději jednou pro jistotu sazby nesníží, než aby pak musel hledat zpětně výmluvy, proč to udělal. Má pravdu v tom, že jeden nebo dva měsíce nehrají v makroekonomice velký rozdíl.

Druhá důležitá věc je, že Fed přistoupí k snížení sazeb v momentě, kdy bude vědět, že se inflaci podařilo definitivně porazit. Zde je podle mě v následujících měsících velký prostor pro jestřábí chování. Nikdy není zcela jasné, co skutečně znamená “definitivně”. Inflace by měla poklesnout pod 2 % a nějakou dobu tam zůstat. Jak dlouho by to mělo být, však není jasně definované.

Vývoj jádrové inflace v USA. Inflace sice klesá, ale 2 % jsou ještě daleko.
Vývoj jádrové inflace v USA. Inflace sice klesá, ale 2 % jsou ještě daleko.

Sníží vůbec Fed svoje sazby tento rok?

Již nyní se začaly objevovat spekulace, že Fed tento rok možná úrokové sazby ani nesníží. Na březen to rozhodně nevypadá. Pravděpodobnost, že to bude v květnu, každým dnem klesá. Reálně se tedy jeví zasedání v červnu.

To bude poslední příležitost, protože pak se octne v plném proudu prezidentská předvolební kampaň v USA. Jelikož se Fed často prohlašuje za politicky nezávislou instituci, zachová během vrcholu kampaně a voleb status quo a nebude sazby upravovat, aby nezvýhodnil či nepoškodil některého z kandidátů. Nové nastavení měnové politiky se tak dozvíme, až když budeme znát jméno nového prezidenta USA.

Problémy výrobců elektroaut

Bublina umělé inteligence nemá po výsledcích Nvidia ke splasknutí daleko. To však neplatí v případě jiné bubliny, která měla taktéž přinést světové ekonomice nehynoucí růst. Jde o elektroautomobily. Tesla nepředstavila dobré výsledky, marketingový kouzelník Elon Musk se nyní snaží svou firmu prezentovat spíše jako startup než výrobce elektroaut. Cena lithia, klíčové suroviny pro výrobu baterie, se na trzích propadá. To jsou samy o sobě velmi varovné signály pro celý sektor.

Obavy se potvrdily při zveřejnění výsledků společnosti Rivian, která oznámila, že za loňský rok vyrobila 57 000 kusů elektroaut. Pro letošek je výrobní plán nastaven opět na 57 000 kusů. Identická hodnota znamená, že společnost nečeká žádný nárůst v počtu prodaných aut. To je pro firmu, která měla mít růstové technologické akcie, značný problém. Akcie Rivian za posledních pět dnů ztratily přes 39 %. Propad ceny nezvrátil ani fakt, že se společnost rozhodla propustit 10 % zaměstnanců.


Hodně podobně dopadly výsledky i vývoj ceny akcií dalšího výrobce elektroaut. Firma Lucid vykázala nízké tržby na úrovni pouze 157,2 milionu dolaru. Její vedení mluvilo o těžkém makroekonomickém prostředí a specificitě trhů, jako je například trh s elektroauty v Saúdské Arábii. Právě elektroauta ukazují, že bychom neměli podlehnout přesvědčení, že umělá inteligence vše vyřeší.

Akciové indexy silně v zeleném

Trhům nepomohly jenom dobré výsledky Nvidie. V Asii byla hlavním hybatelem čínská centrální banka, která se rozhodla snížit sazbu pro hypotéky z 4,2 % na 3,95 %. Snížení úroku u hypoték má znovu rozhýbat sektor čínského realitního trhu. Ten je po pádu několika velkých developerů na bodě mrazu. Toto gesto však naznačuje, že si čínští představitele uvědomují závažnost ekonomické situace a snaží se ji řešit.

Burza v Šanghaji vzrostla o 4,85 %. Hongkongský Hang Seng zaznamenal silný růst a přidal 2,36 %. Japonský Nikkei vyrostl mírně o 1,59 %, ale i tak překonal hranici 39 000 bodů, což je jeho největší historická hodnota.

Evropským burzám se taktéž dařilo. Francouzský CAC 40 přidal 2,56 %, německý DAX 1,76 %. Znovu se nedařilo londýnské burze, která zaznamenala kosmetickou ztrátu -0,07 %.

V zámoří panovala dobrá nálada. Technologický Nasdaq přidal 1,40 %, index S&P 500 měl tentokrát lepší výkonnost než jeho technologický konkurent a vzrostl o 1,66 %. Průmyslový Dow Jones si připsal týdenní zisk 1,3 %.

Stabilní bitcoin

V době psaní článku cena bitcoinu dosahovala 51 760 dolarů, což představovalo vcelku stabilní výkon. Týdenní změna byla -1 %. To je dobrý výsledek. Pro bitcoin by byla ideální stabilita minimálně do očekávaného dubnového halvingu. Tento čas by měl využít k vytvoření jasných supportů a rezistencí. Velké pohyby by teď byly v podstatě na škodu, protože by živily vysokou volatilitu a nepředvídatelnost trhu.

Mě osobně tento týden nejvíc zaujala zpráva, ve které ECB volá po větší regulaci bitcoinu a používá pořád dokola stejný argument o nutnosti regulace trhu a rostoucí poptávce ze strany zločineckých organizací. Někdy mám pocit, že ECB neregistruje, co se skutečně děje. Právě schválení bitcoinového ETF bylo symbolickým krokem k přijetí bitcoinu mezi oficiální finanční aktiva, čímž získal v jistém smyslu oporu velkých finančních institucí. BlackRock jen těžko připustí tyto snahy ze strany ECB.

Závěr: Klidný týden před námi?

Výsledky Nvidia byly prakticky tečkou za výsledkovou sezónou v USA. Nadcházející týden nás čeká ještě několik málo firem jako Salesforce, Dollar Tree, HP nebo Autodesk. Jejich hospodaření však nebude mít na americkou burzu zásadní vliv. Na té tuzemské budou ovšem investoři netrpělivě vyhlížet výsledky Erste Bank.

Z makroekonomických dat bude nejdůležitější jádrová inflace v USA, kterou se dozvíme 29. února. I kdyby nějakým zázrakem výrazně klesla, nic to nemění na tom, že i v březnu ponechá Fed své sazby bez změny. Podle kalendáře by to měl tedy být hodně klidný obchodovací týden. Uvidíme, zda to bude nakonec pravda.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

👍

spot_img