TOP 5 článků za minulý týden + Okno pro schvalování spotových ETF na bitcoin se otevře za méně než 20 dní

3.5
(4)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš redakční výběr top 5 článků. Chybět nebude ani bonusová zpráva dne.

Mohl by se snižující diskont na GBTC změnit v premium?

Minulý týden se diskont, s nímž se obchodují akcie Grayscale Bitcoin Trust v porovnání s čistou hodnotou aktiv, dostal na úroveň nevídanou od roku 2021. Podle některých pozorovatelů trhu je však nepravděpodobné, že by se dostala o mnoho níže než na současný 8% diskont. Experti se shodují, že je ještě méně pravděpodobné, že se jeho akcie budou obchodovat s prémií.

Akcie GBTC, které jsou způsobilé k obchodování, jsou kotovány na burze OTC Markets Group. Hodnota, za kterou se prodávají, kolísá v podobě prémií a diskontů k hodnotě bitcoinů, které drží.

Pokles ceny bitcoinu zdůrazňuje potřebu zdravé korekce

V posledních dnech čelí Bitcoin výraznému poklesu cen, což vyvolalo živé diskuse o jeho dalším cenovém vývoji. Aktuální pokles je o to zajímavější, že následuje po nedávném prudkém nárůstu ceny nad úroveň 40 000 dolarů v posledních několika týdnech. Tento obrat na trhu vyvolal spekulace o potenciálním “přehřátí“.

Přestože současný pokles může vzbuzovat obavy, podle některých analytiků a on-chain dat se jedná o nezbytnou korekci. Tento proces by mohl být pro Bitcoin i širší kryptoměnový trh z dlouhodobého hlediska přínosný. Například přední analytik společnosti CryptoQuant, Julio Moreno, ve svém nedávném příspěvku na platformě X (dříve Twitter) uvedl, že největší kryptoměna světa se přehřála, když pokořila právě psychologickou úroveň 40 000 amerických dolarů.

Fed podle očekávání zachoval stávající základní sazbu – v příštím roce očekává tři snížení

Právě skončilo letošní poslední zasedání Federálního rezervního systému (Fed) a podle očekávání padlo rozhodnutí o zachování stávající základní sazby. Důležitá je ekonomická projekce a také následný proslov Jerome Powella, předsedy Fed. Ten nastíní, jak dlouho plánují tuto zvýšenou sazbu držet a kdy by mohlo přijít případné snížení.

98,4 % trhu počítalo se zachováním sazby. Pouze malá část doufala v poslední kosmetické zvýšení. Velice podobně to vypadá zatím i pro lednové zasedání. Tam si většina myslí, že sazba zůstane zachována. 1,6 % doufá v ještě malý růst a již 4,1 % věří ve snížení. Na konci března již věří ve snížení téměř polovina (45,6 %). Všechny prognózy ale ukazují, že dosažení cílových 2 % v roce 2024 nevěří vůbec nikdo.

2024: Bitcoin za 80 000 USD a stablecoiny silnější než Visa

Letošní rok se nám pomalu blíží ke konci a s ním přichází mnoho zhodnocení současného vývoje a také předpovědí roku následujícího. S jedním takovým výhledem přišel i Ryan Rasmussen, výzkumný analytik společnosti Bitwise. Očekává v příštím roce nárůst ceny bitcoinu až na hranici 80 000 USD. A bude se dařit i stablecoinům a ethereu.

Letos kurz ceny bitcoinu zaznamenal nárůst přibližně o 170 % a aktuálně se pohybujeme kolem 42 700 USD. Jako hlavními událostmi, které umožní narůst o dalších 100 % i v příštím roce, vidí analytik potenciální spuštění spotových bitcoinových ETF a samozřejmě často zmiňovaný halving.

Co znamená změna rétoriky Fed pro kryptoměny?

Ve středu proběhlo letošní poslední zasedání Federálního rezervního systému Spojených států (Fed). Asi všichni očekávali, že nedojde ke změně sazeb. Překvapením byla ale jejich dlouhodobá ekonomická projekce. Až tři předpokládaná snížení sazeb v příštím roce vyvolaly v lidech nadšení. Co to znamená pro kryptoměny?

Okamžitě po rozhodnutí začal na burzách růst. Index S&P 500 ihned po tiskové konferenci vzrostl o více než 1,5 %. A rostly i ceny akcií kryptoměnových společností Coinbase (+7,8 %) a MicroStrategy (+5 %). Známá těžební společnost Marathon Digital vyskočila dokonce o 12,6 %. Henrik Andersson, hlavní investiční ředitel investičního fondu Apollo Crypto, očekává že postoj Fedu bude pozitivním povzbuzením pro kryptoměny a akcie firem s nimi souvisejícími. Navíc očekává, že po BlackRock a Fidelity (velcí žadatelé o spotové bitcoinové ETF) vstoupí do kryptoměn mnoho dalších tradičních finančních institucí.

Bonusová zpráva

Okno pro schvalování spotových ETF na bitcoin se otevře za méně než 20 dní

Okno pro schválení spotových ETF na bitcoin se otevře za méně než 20 dní. Crypto Rover zveřejnil seznam čekajících žádostí o ETF s příslušnými podrobnostmi. V nedávném příspěvku na síti X (dříve Twitter) sdílel známý influencer tabulkový přehled čekajících žádostí o ETF předložených Komisi pro cenné papíry (SEC).

Dvanáct ze třinácti spotových žádostí o bitcoiny, které Crypto Rover uvedl, bylo podáno letos, přičemž poslední z nich byla podána teprve 5. prosince. Pouze jedna žádost byla podána před rokem 2023, a to Grayscale Bitcoin Trust (opětovné podání 19. října 2021).

Poslední podání Grayscale je konverze stávajícího Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), který zpřístupňuje vlajkovou digitální měnu pro individuální a institucionální investory. Tím se liší od populárnější přímé investice, kdy uživatelé mohou nakupovat bitcoin přímo na burzách a obchodních platformách. GBTC nabízí tradičnější investici ve formě akcií.

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) nezveřejnila nový termín pro schválení ETF Grayscale po vypršení předchozí lhůty dne 13. října. Termín pro většinu ostatních žádostí však spadá do prvního čtvrtletí roku 2024. Pouze dvě žádosti mají termín na začátku druhého čtvrtletí a žádost společnosti Pando je naplánována na třetí čtvrtletí roku 2024.

Z příspěvku Crypto Rover vyplynulo, že většina navrhovaných spotových Bitcoin ETF má jako správce aktiv uvedenu společnost Coinbase.

Většina uživatelů kryptoměn očekává, že schválení spotového ETF Bitcoinu bude jednou z významných událostí, které by předznamenaly další býčí cyklus. Další často zmiňovanou událostí je pak bitcoinový halving, k němuž by mělo dojít v prvním čtvrtletí roku 2024.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img