Téměř 74 % portfolia Warrena Buffetta je investováno do pouhých 5 akcií

4.8
(15)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Pokud jste se někdy ptali, proč Warren Buffett, CEO společnosti Berkshire Hathaway, dostává tolik pozornosti, máme pro vás odpověď. Stojí za tím jen jeho dosavadní výsledky.

I když je stejně chybný jako každý jiný investor na planetě, od doby, kdy se stal CEO Berkshire v polovině 60. let, přinesl své společnosti, tedy akciím třídy A, celkový výnos více než 4 100 000 %. Naopak široce známý S&P 500 generoval celkový výnos, včetně vyplacených dividend, který se nepřibližuje ani k 30 000 % za téměř stejné období.

Jedním z největších důvodů Buffettova skvělého výkonu, který však získává příliš málo uznání, je jeho sklon ke koncentraci portfolia. Ačkoliv Berkshire Hathaway drží podíly ve více než 50 cenných papírech, většinu svého investovaného kapitálu umístili do svých pár nejlepších nápadů.

K 20. říjnu bylo přibližně 74 % (249,3 miliardy dolarů) z 335 miliard dolarů investičního portfolia Warrena Buffetta investováno pouze do pěti akcií.

Apple: 158,3 miliardy dolarů (47,2 % investovaných aktiv)

Apple, představuje téměř polovinu investovaných aktiv Berkshire Hathaway.

V květnu letošního roku během každoročního setkání akcionářů Buffett prohlásil, že Apple je lepší podnik než kterýkoli, který vlastní. Přestože Berkshire vlastní úspěšnou pojišťovací společnost (GEICO) a železnici (BNSF), je Apple považován za pilíř Berkshire Hathaway.

Apple drží více než 50% podíl na trhu chytrých telefonů ve Spojených státech, a iPhone nadále zůstává klíčovým tahákem společnosti.

Očekává se však, že pokračující transformace Applu na podnikání zaměřené na platformy napumpuje jeho ziskový potenciál po zbytek dekády. 

Důležitý je také program vrácení kapitálu Applu. Apple každoročně vrací svým akcionářům 15 miliard dolarů ve formě dividend a od začátku roku 2013 zpětně odkoupil kolem 600 miliard dolarů svých obecných akcií.

Bank of America: 27,2 miliardy dolarů (8,1 % investovaných aktiv)

Na bankovní akcie je Warren Buffett expert, a právě proto je Bank of America jeho druhou největší investicí.

Jako dlouhodobý investor si je Buffett vědom toho, že recese jsou sice nevyhnutelnou součástí ekonomického cyklu, ale období expanze trvají podstatně déle.

Bank of America má zejména nejvyšší citlivost na úrokové sazby mezi americkými bankami s celostátním působením. Kumulativní zvýšení sazeb federálních fondů o 525 bazických bodů od března 2022 generuje miliardy dolarů navíc na čistých úrocích každý kvartál. Čím dál víc Fed posouval svůj cyklus uvolňování, tím pravděpodobněji bude BofA zisková.

Bank of America svým akcionářům vrací každý rok minimálně 20 miliard dolarů prostřednictvím dividend a odkupu akcií.

Coca-Cola: 21,8 miliardy dolarů (6,5 % investovaných aktiv)

Nejdéle držené akcie v portfoliu Berkshire Hathaway jsou akcie nápojové společnosti Coca-Cola. A to od roku 1988. Zároveň se jedná o třetí největší investicí podle tržní hodnoty.

Coca-Cola do portfolia přináší konzistenci, prvotřídní marketing a ohromné dividendy ve srovnání s náklady Berkshire na tuto společnost.

Bez ohledu na domácí i mezinárodní ekonomiku je pravděpodobné, že spotřebitelé nezmění své nákupní návyky. Vzhledem k tomu, že výrobky Coca-Coly se prodávají ve všech zemích světa kromě tří (Kuba, Severní Korea a Rusko), společnost inkasuje velmi předvídatelný cash flow ve vyspělých zemích a spoléhá na potenciálně rychlejší organický růst v rozvojových zemích.

Základní roční výplata 1,84 USD na akcii od Coca-Coly, ve srovnání s náklady Berkshire pod 3,25 USD na akcii ve společnosti, generuje pro Buffetta a společnost každý rok ohromující výnos 57 % na náklady.

American Express: 21,5 miliardy dolarů (6,4 % investovaných aktiv)

Čtvrtou největší investicí v portfoliu Buffetta v Berkshire Hathaway je poskytovatel kreditních služeb American Express. AmEx je druhou nejdéle drženou akcií Berkshire Hathaway od roku 1993.

I když se recese budou občas vyskytovat, všech 12 recesí v USA po druhé světové válce mělo krátkodobé trvání.

Skutečná krása obchodního modelu AmEx spočívá ve schopnosti hrát na obě strany. Kromě toho, že je třetím největším zpracovatelem platebních transakcí ve Spojených státech, založeném na objemu nákupů kreditních karet (k roku 2021), působí také jako poskytovatel úvěrů prostřednictvím svých kreditních karet. To AmEx umožňuje vybírat poplatky od obchodníků, stejně jako poplatky a nebo úrokové příjmy od svých držitelů karet. Kromě toho měla tato společnost vždy schopnost přitahovat lidi s vysokými příjmy.

Chevron: 20,5 miliardy dolarů (6,1 % investovaných aktiv)

Chevron, nadnárodní společnost v oboru energetiky, je nejnovější holding na tomto seznamu, do portfolia byl přídán během čtvrtého čtvrtletí roku 2020.

Investice více než 20 miliard dolarů do Chevronu se zdá být jasným signálem, že Buffett a jeho investiční tým očekávají, že spotová cena ropy zůstane zvýšená nebo se dále zvýší. Důvodem může být pokračující válka Ruska s Ukrajinou či důsledky covidového období. 

Společnost je známá také tím, že vyplácí obrovské dividendy. Chevron zvýšil svou základní roční výplatu po dobu 36 po sobě jdoucích let a jeho představenstvo schválilo program zpětného odkupu akcií v hodnotě 75 miliard USD na začátku tohoto roku. 

Závěr

Pokud hledáte dlouhodobé investiční příležitosti a neradi příliš riskujete, jít ve stopách nejlepšího investora všech dob, určitě není špatnou cestou. Nicméně nikdo není neomylný a v žádný obchod není stoprocentní. Před jakoukoliv investici si proto proveďte svůj pečlivý průzkum trhu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img