Systém je stále systém, ať už jde o Bitcoin, nebo dolar

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Pro mnohé je omezený limit 21 milionů mincí Bitcoinu jednou z mnoha jeho atraktivních vlastností. S omezenou nabídkou měny může teoreticky odolat inflaci, zatímco nekonečný tisk peněz centrální banky nevyhnutelně povede ke snížení hodnoty dolaru.

Měna musí splňovat kritéria

Přesně to stojí v cestě Bitcoinu v nahrazení dolaru jako světové rezervní měny, říká Erik Norland, výkonný ředitel a hlavní ekonom ve společnosti CME Group.

“Každá měna musí časem a předvídatelným způsobem ztrácet hodnotu, aby motivovala lidi k tomu, aby ji investovali nebo utratili. Jinak je ekonomika naprosto nefunkční.”

-uvedl na online akci pořádané Blockworks Tuesday.

Norland dále uvedl, že USA měly podobný, i když méně extrémní problém se zlatým standardem, než jej v roce 1971 zrušily. Dodávka zlata však byla určována spíše těžební produkcí než potřebami ekonomiky:

“Pro každou centrální banku je výzvou vytvořit správné množství měny, které by vyhovovalo potřebám ekonomiky, růstu populace, růstu produktivity a určité inflaci, aby se tato měna mohla mírně znehodnotit (možná 2 % ročně). Měna musí mazat motor ekonomické činnosti. Samotný Bitcoin to nedokáže.”

Systém je stále jen systém

Steven Van Meter, certifikovaný finanční stratég ve společnosti Atlas Financial Advisors, rozhodně souhlasil.

Vlády studují Bitcoin a další kryptoměny, aby zjistily, jak bude jejich vlastní digitální dolar navržen a jak bude fungovat. Není pravděpodobné, že USA přijmou systém vytvořený jiným subjektem než USA.

“Není pochyb o tom, že Fed nakonec zavede digitální měnu a my na ni přejdeme. Budou ovládat každou poslední minci, stejně jako každý poslední dolar. Ale je hezké vidět to fungovat a vidět, jak bude vypadat budoucnost, když nebudeme mít papír.”

-řekl Van Meter.

Důvody pro implementaci digitálních měn vydávaných centrální bankou (CBDC) jsou silné argumenty. Přinesly by pohodlí digitálních peněz, byly by široce přístupné, regulované a zajištěné rezervami a odstranily by náklady na správu papírových peněz. Existuje ale také velká šance, že jen prohloubí problémy, které vyplývají ze stávajícího systému.

“Díváme se na digitální měnu a říkáme si, že to vyřeší všechny naše problémy. Jaký je rozdíl mezi digitálním a papírovým dolarem? Systém je stále jen systémem.”

-dodává Van Meter.

Norland byl ohledně potenciálního digitálního dolaru optimističtější a nazval jej „mečem s dvojitým ostřím“. Poznamenal, že jakákoli hospodářská politika má tendenci vytvářet výhody i vedlejší účinky, které nakonec „vytvářejí politické problémy“.

Závěr

V Číně je už CBDC oficiální a nebude tedy dlouho trvat, než se spustí ve vetším měřítku. Uvidíme, jak se zachovají Spojené státy a kdy vydají vlastní digitální dolar.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Magister peditum

Nějak jsem z článku nepochopil, co je na digitální fiat měně tak úžasného, kromě rozplývání se nad vidinou totální kontroly. Což je příjemná představa leda tak pro centrální bankéře a politiky. 😄

Fantom

Je to pravý opak smyslu kryptoměn. S nezodpovědnou monetární politikou to neudělá nic, jen bude mít stát dokonalou kontrolu nad oběhem peněz. Je to důležitý krok k budoucí totalitě. Čína dobře ví proč to dělá.

spot_img