Syndrom cirkusového slona v kryptosvětě – Zoo se rozrůstá, kromě velryb již máme i slony!

0
(0)

Každý z nás viděl cirkus ať už naživo, v televizi anebo jen na plakátě nalepeném na pouliční lampě. Cirkusáci s úžasnými triky, artisti balancující na jedné noze v neuvěřitelné výšce, nezapomenutelné představení gigantických slonů – a ideálně všechno dohromady. Proč však zůstávají tato enormní zvířata za hranicí cirkusového stanu?

Imaginární řetězy

Sloni jsou schopní vyrvat strom ze země jen pomocí chobota. Ve svém přirozeném prostředí by se uvolnili z pout a zanechali by za sebou spoušť. Tito cirkusoví sloni se však nikdy nepokusí ujít. Proč? Brandon Telf, Jaron Jones a Carly Barnes ve své knize Break Your Invisible Chains (Přetrhni svoje neviditelné řetězy) uvádějí jednoduchou odpověď:

„Důvod, proč cirkusoví sloni neutečou, je, že věří ve falešné hranice. Věří v neviditelné řetězy.”

Cirkusoví sloni si totiž vůbec neuvědomují svoji sílu. Když byli malí, byli přivázáni řetězy, které jim bránily v úniku. Slůňata se instinktivně pokoušela roztrhnout lana, ale nebyla dostatečně silná: kolikrát se snažila, tolikrát neuspěla. Nakonec se vzdala a o útěk se už nikdy nepokusí. Vyrostla a zmohutněla, ale jejich mysl stále věří v dávné limity. Cirkusový slon tedy opisuje zvíře připoutané fiktivními řetězy. Psychologové tento termín aplikovali na lidi.

Syndrom cirkusového slona v kryptosvětě

Tak jako sloni, tak i kryptoinvestoři si myslí, že není úniku z řetězů vlád a regulací. Po krátkém, dávném střetu se vzestupy a pády volného trhu jim někteří investoři prakticky běželi vstříc. Ještě nedávno se začal tento syndrom projevovat v nabídkách security tokenů (security token offering – STO).

Někteří ze „STO” průmyslu prosí regulátory, aby jim znovu dali řetězy. Ztrácejí naději na útěk a jsou přesně jako ta slůňata, jejich mysl je zformovaná na základě předchozích zkušeností.

Rok 2018 rokem STO

Nabídky security tokenů měly svést blockchain komunitu na cestu následování regulací vlády. Nikdy se tak však (pravděpodobně) nestalo. Jednoduše řečeno – mnoho křiku, málo činů.

Přestože se nové platformy security tokenů rozšiřují, není možné říct, že by přímo zaplavovaly trh. Blockchainová komunita (především puristi) si uvědomuje, že nabídky security tokenů porazily smysl blockchainu: STO mělo být decentralizované a otevřeno všem, ne jen „akreditovaným” investorům.

Právě to je důvod, proč nastala inovace STO. V podstatě, IPO (Initial Public Offering, počáteční veřejná nabídka akcií) povolilo zalistovat jejich podíly ve veřejných nabídkách, zatímco ve stejném čase vyhovovalo regulacím, které trvají desetiletí. Polopatisticky řečeno, jde o IPO regulace zamaskované za kryptoměnovým investováním.

Mohlo by vás zajímat: Regulace a jejich vliv na vývoj trhu

Vnucování hranic blockchainu

Blockchain nedokáže prosperovat z hrané cenzury a z omezování anebo zmrazování aktiv či přínosů. Je třeba použít selský rozum a zeptat se: je nový systém otevřený, bezhraniční, mezinárodní, neutrální a vzdoruje cenzuře? Přetransformovaná víra s centralizovanými prostředky totiž není vhodná pro blockchain.

Závěr

Přemýšlejme trochu. Trpí trh BTC syndromem cirkusového slona? Začíname se vracet ke starým, bezpředmětným zvykům? Vracíme se k vnucovaným omezením a k překonaným myšlenkovým vzorům?

Psychologové věděli, proč cirkusové slony použít jako příklad pro lidi. Jsme totiž přesně jako sloni, kromě jedné věci – my si můžeme vybrat, zda budeme akceptovat falešné hranice a limity vytvořené v minulosti. Takže kryptozoo už má nejen velryby, ale i slony. Tedy alespoň dokud se sloni nerozhodnou znovuobjevit svoji sílu, přetrhnout řetězy a utéct.

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravila naše redaktorka Katka S.

Zdroj:
docs.google.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img