Mají velryby skutečně tak velký vliv na cenu Bitcoinu?

0
(0)

Obavy z manipulace s cenou Bitcoinu, které vyvolávají peněženky napěchované mincemi k prasknutí, v poslední době otevírají debatu, zda stále ještě existuje alespoň částečně organický vývoj trhu, anebo nám koordinované whales kreslí grafy před očima a hýbou s cenou podle libosti. Tuto otázku by nám dnes mohla pomoci vyjasnit aktuální analýza společnosti Chainalysis.

Pod drobnohledem

Společnost Chainalysis má se svými kancelářemi v New Yorku, Washingtonu D.C. a Kodani globální team slídilů, kteří benchmarkují a zkoumají toky Bitcoinových transakcí a nabízejí výsledky svých analýz v různých produktech finančním institucím, kryptoměnovým směnárnám, nebo i vládám. Pro jednoho neúnavní detektivové, pro druhého šťouralové, co si nehledí svého. Určitá transparentnost je nicméně jednou z hlavních předností blockchainu. Nemějme jim tedy za zlé, že na jeho neustálém mapování si založili svůj, zřejmě, vydařený byznys. Koneckonců, z výsledků jejich práce můžeme těžit všichni.

Nedávno uveřejněná zpráva ukazuje analýzu 32 peněženek, jejichž obsah v součtu představuje přibližně 1 milion BTC. Pro ty z vás, kteří si právě promnuli oči, ještě připomenu, že se podle aktuální ceny jedná o 6,3 miliardy USD. (Skutečný masochista si může částku představit v korunách.) To je podle coinmarketcap.com zhruba 6 % celé Bitcoinové kapitalizace. To, na občasné rozvíření stojatých vod Bitcoinového trhu, bohatě stačí. Co tedy analýza ukázala?

Mohlo by vás také zajímat: Problém pro Bitcoin

Velryby vlny nedělají

Analýza dělí peněženky na čtyři části. V první jsou traděři – devět peněženek, které dohromady obsahují asi 332 000 BTC obchodujících denně, jež jsou považovány za relativně nové, neboť na trh vstoupily až v roce 2017.

Druhou část tvoří mineři, nebo early adopters. Ta zahrnuje patnáct peněženek z celkových dvaatřiceti a součet jejich jmění činí také 332 000 BTC. Jejich obchodní aktivita je téměř nulová a analýza také ukázala, že většina z nich si již vybrala velké zisky v letech 2016 a 2017, když cena Bitcoinu prudce vrostla.

Poslední dvě části jsou poněkud pochybné. U pěti z nich, držících přes 212 000 BTC, nebyla od roku 2011 zaznamenána žádná aktivita, což pravděpodobně znamená, že majitelé přišli o své klíče a Bitcoiny jsou navždy ztracené v hlubinách blockchainu. Zbývají tři peněženky obsahující asi 125 000 mincí. Dvě z nich jsou jasně spojeny se darknetovým e-shopem Silk Road, zatímco ta poslední je zřejmě využívána k praní špinavých peněz.

Na základě těchto výsledků to vypadá, že velrybí aktivity nemají na cenu takový dopad, jak by se obecně mohlo zdát. Vzhledem k tomu, že většina z nich v letech 2016 a 2017 množství držených mincích navyšovala, dopad na cenu Bitcoinu je tedy nečekaně spíše příznivý.

Přečtěte si také : 55 % všech BTC je uloženo v peněženkách velryb

Závěr

Trh s Bitcoiny je manipulován. Washtrading – tedy umělé navyšování objemů, Spoofing zprostředkovávaný boty – umělé vytváření dojmu, že je velký zájem o cenu/prodej nahazováním a následným rušením BUY/SELL walls těsně před vyplněním příkazu.
Front running – využívání insider informací k vlastnímu obohacení (typicky při vědomosti o zalistování nějaké nové mince na velkou burzu) a klasické PUMP & DUMP schéma – umělé vyvolání nárůstu ceny, nalákání dalších kupců a následné sražení ceny dolů hromadným odprodejem (jak se chránit proti podobným praktikám se dočtete ZDE).
To vše jsou způsoby manipulace s cenou, s kterými se můžeme setkat takřka každý den.
Ano, kryptoměnové vody jsou divoké, plné žraloků, zrádných vírů a temných spodních proudů, zdá se ale, že nebezpečí od těch nejsilnějších, kteří stojí na vrcholu potravinového řetězce, nám aktuálně nehrozí.

Naše nejnovější video

Zdroj: toshitimes.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img