Problém pro Bitcoin! Čínská vláda může mít moc zničit největší kryptoměnu na světě

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Nikdo nepochybuje o tom, že stát jako Čína má moc ovlivnit ve světě opravdu mnoho. Taktéž nikdo nemůže pochybovat o tom, že Čína má v kryptoměnovém světě poměrně silné slovo. Je tomu tak zejména proto, že mnoho těžáren se nachází právě v tomto státě. Nejnovější průzkum napsaný výzkumníky z Princetonu a Florida International University poukázal na fakt, že právě díky těžbě má Čína stále větší a větší moc nad Bitcoinem. Má však čínská vláda moc Bitcoin ohrozit, anebo dokonce zničit?

Narůstající problém?

Bitcoin je na světě zhruba jednu dekádu a zatím si žije poměrně úspěšný život. Loni se mu dostalo hodně pozornosti v médiích zejména poté, co se cena jedné mince dostala až nad 10 000 dolarů (s maximem až při 20 000 dolarech). Tento rok nám však Bitcoin tolik pozitivních zpráv nepřinesl. A podle výzkumníků z Princetonu a FIU (Florida International University) nám pravděpodobně tato kryptoměna další pozitiva tak brzy nepřinese. Je tomu tak zejména proto, že těžba této měny je příliš centralizovaná.

Abychom pochopili, proč je to tak, je třeba se lépe podívat na to, jak se v poslední době změnily (ale i posílily) pozice těžících poolů Bitcoinu. Takzvané mining pools (způsob těžby, kdy více investorů zakoupí zařízení na těžení a rozdělí si odměnu za těžbu) získávají v Číně stále větší a větší moc. Vysvětlení je logické.

Z důvodu, že se klasická těžba prostřednictvím počítačů už vůbec nevyplatí, si těžaři již delší dobu kupují specializovaná zařízení právě za tímto účelem. A protože tato zařízení jsou mnohem dražší, tak se těžaři spojují právě do mining poolů. Ty se koncentrují zejména v Číně, nejen kvůli dostupnosti těchto těžících zařízení, ale i kvůli levné elektřině.

V samotném průzkumu se nachází následující:

„Těžba Bitcoinu se stává čím dál tím víc centralizovanou. Je to kvůli tomu, že speciální zařízení na těžbu jsou příliš drahá a nutí tak investory vytvářet speciální mining pools (sdružení investorů, kteří spolupracují a dělí si profit). K červnu 2018 se až 80 % veškeré těžby odehrávalo prostřednictvím takových těžících poolůKonkrétně jde o 6 různých těžáren, z nichž až 5 je řízených jednotlivci nebo organizacemi v Číně.”

Kde je teda problém?

Číně. Konkrétně v politice, jakou tento asijský stát zastává. Pokud by totiž šlo o krajinu s otevřenou ekonomikou, tak by možná nešlo až o takový problém. Čína však funguje v jiném, mnohem přísnějším duchu. Čínská vláda má mnohem větší vliv a moc nad ekonomickou situací dané země, ale i nad jednotlivci. Čínská vláda spravuje velkou část informací, které se dostanou na veřejnost, stejně jako internet. A tady je ten největší problém právě pro Bitcoin.

Právě díky hlídání internetu může být Bitcoin ve větších problémech, než se na první pohled zdá. Čínská vláda má hned několik způsobů, jak může narušit chod Bitcoinu. Ať už jde o oslabení pozice mining poolů, narušení Bitcoin konsensu nebo zavedení cenzury, Čína může Bitcoinu opravdu „zatopit”.

Důvodů, proč by to čínská vláda mohla udělat, je několik. V mnoha věcech je totiž Bitcoin zcela v rozporu s cíli čínské vlády. Navíc, pokud má nějaký stát moc zastavit Bitcoin, nebo alespoň narušit jeho růst a technologii, tak je to právě Čína. A tato „moc” se může čínské vládě zalíbit a v případě, že by začali mít vůči Bitcoinu více výčitek, mohli by se pokusit tuto kryptoměnu odstavit.

Závěr

Zda by se jim to ale podařilo, neumíme říci na 100 %. Pokud však je nějaký stát, který má k tomu opravdu blízko, tak je to právě Čína. Centralizovanost těžby a politický systém v této zemi může v budoucnu ohrozit postavení největší kryptoměny na trhu. Pokud by došlo k narušení sítě Bitcoinu, tak by netrpěl jen Bitcoin samotný, ale i celková myšlenka decentralizace a pravděpodobně všechny kryptoměny na trhu. Následky by to mohlo mít tedy katastrofální, a proto věřme, že taková událost nenastane.

Naše nejnovější video:

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil náš redaktor Marek.

Zdroj:
bitcoinist.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
cohi

O Bitcoin se nebojím, za celou jeho historii se nikomu tuto jedinečnou decentralizovanou kryptoměnu nabourat nepodařilo a tím, že na bitcoinové vlně se začínají vézt i velcí hráči, tak by si tím jen podřezávali pod sebou větev. Brzy do rozjetého vlaku nastoupí i velké banky a tiše se začnou připojovat i státy, počínaje těch asijských. Za těch 10let si Bitcoin vybudoval silnou základnu investorů a také důležité renomé.
Jinak momentálně ohledně kurzu Bitcoinu, jak jsem měl od prosince obavy a nervy při poklesu kurzu, tak momentálně bych si už přál, aby rapidně klesnul k těm mím předpokládaným 4700$, aby mohl konečně začít stoupat, protože před začínajícím bull runem to většinou klesne hodně nízko:)

tom

10let letadla Bitcoin a vybudoval ouplný NIC protože je to NIC silná základna investorů je jen obří základna zoufalců co utratili svoje prachy za NIC vydělalo na nich pár jednolivců a ti “silní investoři” mají dnes bezcenné Bitcoiny nakoupené v době kdy stály X násobek a stále věří že jdnou zase bude růst…. 😀 imho je bitcoin k ničemu 10 let a jako platidlo se to nepoužívá je to dobré jen na spekulativní investice a jeho cenu přesně kopíruje JEN a POUZE to kolik hejlů se nachytá a nakoupí ho…

Marek C

Mýlíte se hned na několika rovinách. Zaprvé, Bitcoin již našel své praktické využití například ve Venzuele, kde ho lidé používají jako nositele hodnoty, kdy je BTC i přes svou volatilitu stále mnohem lepším a dostupnějším řešením než venezuleský bolívar, případně jiné měny, které nejsou tak snadno k dostání. Takových případů je, a je pravděpodobné, že i do budoucna bude, stále víc.
Zadruhé, NIC je tak abstraktní a volně užívaný pojem, že ho můžete aplikovat téměř na cokoliv. Například, co jste Vy, ve strovnání s velikostí vesmíru? Nebo co jste Vy, pro člověka, který o Vás v životě neslyšel? Vy byste ale o sobě určitě netvrdil, že jste nic. BTC sice není hmatatelný, ale ničím rozhodně není. Minimálně je něčím, co je dohledatelné na blockchainu, stále častěji použitelné při směně (v ČR např. alza.cz. Btw. svého zahradníka, také platím v BTC) a něčím, o čem mluví jak vlády, tak vysoce postavení bankéři, investoři, a manažeři, což znamená, že minimálně v jejich hlavách již Bitcoin existuje. Souhlasím se spekulativní rovinou, která ve vnímání BTC dělá zmatek. Ale to přejde, protože, a to je další část ve které se mýlíte, za těch deset let BTC udělal obrovský pokrok a jeho vývoj stále intenzivně pokračuje. Jakmile budou hotové a plně funkční vrstvy lightning a liquid network, atomic swapy a další technologie, usnadní se užívání a kryptoměny udělají mohutný krok vpřed.
Ještě k tomu vnímání hodnoty. Peníze, které si doma syslíte pod polštářem, jsou vlastně také ničím. Rspv. jsou laciným, poťištěným papírem, který, je-li jen v o něco jiné podobě, např. stránkou v prošlém kalendáři, prostě vezmete, zmuchláte, a hodíte do koše, aniž byste se nad jeho hodnotou zamýšlel. Hodnotu pro společnost má to, na čem se obecně shodneme, že jí má, a k tomu nás vedou určitá kriteria, jimiž jsou “vztah” a “užitečnost”. Objektivně to ale neplatí. Však se zamyslete, pro některé nemá cenu ani jejich vlastní život. A tak se nakonec zdá, že Vám vlastně musím dát zapravdu. Bitcoin je nic. Platí to ale jen pro Vás.

Olda

Už za 18 měsíců bude LN plně funkční!

Rob

Je to přesně jak píšete. Já dokonce půjdu ještě dál s prohlášením, že BTC je předurčen k znehodnocení. V tom okamžiku začnou stoupat kryptoměny, kterých se 51% útok netýká z podstaty konsensu. Dalším problémem pro Bitcoin je užití RSA technologie, napadnutelné kvantovým útokem.

Neštěstím PoW konsensu je (krom ekologie) především vývoj specializovaných těžebních technologií, jak správně píšete. A jde ruku v ruce s hodnotou Bitcoinu. Dokud stoupá a těžba se vyplácí, je decentralizace a tedy bezpečnost ok. Jakmile však dojde k poklesu ceny z vysokých hodnot, těžba zůstane jen tam, kde se to s těmito extrémními stroji ještě bude vyplácet, neboť v opačném případě mohou těžaři právě díky těmto technologiím velmi krvácet. To je také důvodem, proč cena BTC nesmí příliš poklesnout. Proti technologiím Bitmainu a podobným zhůvěřilostem pak zbytek světa nebude mít šanci a důvěra v decentralizaci se promění v důvěru v tyto společnosti, že neprovedou 51% útok. Tím samozřejmě obecně důvěra v BTC opadne a BTC se dostane co do manipulovatelnosti kamsi na úroveň XRP a podobných digitálních měn s centrálním orgánem. V případě XRP, ať už je tato měna z pohledu decentralizace jakkoliv podřadná, lze však očekávat lepší regulační rámec, neboť spolupracuje s bankami. Naopak u Bitcoinu (pokud nepřejde na PoS, což by bylo ve finále dokonce velmi rozumné) lze očekávat nedobrovolnou centralizaci a kontrolu vlád, jejichž vliv na BTC si však nikdo nepřál a nezvolil. Prostě to samo vyplyne a PoW se ukáže jako slepá cesta. Je to jen otázka času. BTC jako takový jistě přežije, neboť nemá tu vlastnost, aby mohl zcela zaniknout, ale velmi se znehodnotí. Možná se bude jednat téměř o zánik. Budoucnost, jak už jsem několikrát psal, patří buď již existujícímu či budoucímu altcoinu.

Hubert

Nevidím v tom žádný problém, pokud bude zájem to vypnout, tak to prostě vypnou.

V historii se udály i horší věci ..

spot_img