Problém pro Bitcoin! Čínská vláda může mít moc zničit největší kryptoměnu na světě

6
čína BTC těžba zákaz

Nikdo nepochybuje o tom, že stát jako Čína má moc ovlivnit ve světě opravdu mnoho. Taktéž nikdo nemůže pochybovat o tom, že Čína má v kryptoměnovém světě poměrně silné slovo. Je tomu tak zejména proto, že mnoho těžáren se nachází právě v tomto státě. Nejnovější průzkum napsaný výzkumníky z Princetonu a Florida International University poukázal na fakt, že právě díky těžbě má Čína stále větší a větší moc nad Bitcoinem. Má však čínská vláda moc Bitcoin ohrozit, anebo dokonce zničit?

Narůstající problém?

Bitcoin je na světě zhruba jednu dekádu a zatím si žije poměrně úspěšný život. Loni se mu dostalo hodně pozornosti v médiích zejména poté, co se cena jedné mince dostala až nad 10 000 dolarů (s maximem až při 20 000 dolarech). Tento rok nám však Bitcoin tolik pozitivních zpráv nepřinesl. A podle výzkumníků z Princetonu a FIU (Florida International University) nám pravděpodobně tato kryptoměna další pozitiva tak brzy nepřinese. Je tomu tak zejména proto, že těžba této měny je příliš centralizovaná.

Abychom pochopili, proč je to tak, je třeba se lépe podívat na to, jak se v poslední době změnily (ale i posílily) pozice těžících poolů Bitcoinu. Takzvané mining pools (způsob těžby, kdy více investorů zakoupí zařízení na těžení a rozdělí si odměnu za těžbu) získávají v Číně stále větší a větší moc. Vysvětlení je logické.

Z důvodu, že se klasická těžba prostřednictvím počítačů už vůbec nevyplatí, si těžaři již delší dobu kupují specializovaná zařízení právě za tímto účelem. A protože tato zařízení jsou mnohem dražší, tak se těžaři spojují právě do mining poolů. Ty se koncentrují zejména v Číně, nejen kvůli dostupnosti těchto těžících zařízení, ale i kvůli levné elektřině.

V samotném průzkumu se nachází následující:

„Těžba Bitcoinu se stává čím dál tím víc centralizovanou. Je to kvůli tomu, že speciální zařízení na těžbu jsou příliš drahá a nutí tak investory vytvářet speciální mining pools (sdružení investorů, kteří spolupracují a dělí si profit). K červnu 2018 se až 80 % veškeré těžby odehrávalo prostřednictvím takových těžících poolůKonkrétně jde o 6 různých těžáren, z nichž až 5 je řízených jednotlivci nebo organizacemi v Číně.“

Kde je teda problém?

Číně. Konkrétně v politice, jakou tento asijský stát zastává. Pokud by totiž šlo o krajinu s otevřenou ekonomikou, tak by možná nešlo až o takový problém. Čína však funguje v jiném, mnohem přísnějším duchu. Čínská vláda má mnohem větší vliv a moc nad ekonomickou situací dané země, ale i nad jednotlivci. Čínská vláda spravuje velkou část informací, které se dostanou na veřejnost, stejně jako internet. A tady je ten největší problém právě pro Bitcoin.

Právě díky hlídání internetu může být Bitcoin ve větších problémech, než se na první pohled zdá. Čínská vláda má hned několik způsobů, jak může narušit chod Bitcoinu. Ať už jde o oslabení pozice mining poolů, narušení Bitcoin konsensu nebo zavedení cenzury, Čína může Bitcoinu opravdu „zatopit“.

Důvodů, proč by to čínská vláda mohla udělat, je několik. V mnoha věcech je totiž Bitcoin zcela v rozporu s cíli čínské vlády. Navíc, pokud má nějaký stát moc zastavit Bitcoin, nebo alespoň narušit jeho růst a technologii, tak je to právě Čína. A tato „moc“ se může čínské vládě zalíbit a v případě, že by začali mít vůči Bitcoinu více výčitek, mohli by se pokusit tuto kryptoměnu odstavit.

Závěr

Zda by se jim to ale podařilo, neumíme říci na 100 %. Pokud však je nějaký stát, který má k tomu opravdu blízko, tak je to právě Čína. Centralizovanost těžby a politický systém v této zemi může v budoucnu ohrozit postavení největší kryptoměny na trhu. Pokud by došlo k narušení sítě Bitcoinu, tak by netrpěl jen Bitcoin samotný, ale i celková myšlenka decentralizace a pravděpodobně všechny kryptoměny na trhu. Následky by to mohlo mít tedy katastrofální, a proto věřme, že taková událost nenastane.

Naše nejnovější video:

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil náš redaktor Marek.

Zdroj:
bitcoinist.com

6
Komentujte

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
OldaHubertMarek CtomRob Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
cohi
Host
cohi

O Bitcoin se nebojím, za celou jeho historii se nikomu tuto jedinečnou decentralizovanou kryptoměnu nabourat nepodařilo a tím, že na bitcoinové vlně se začínají vézt i velcí hráči, tak by si tím jen podřezávali pod sebou větev. Brzy do rozjetého vlaku nastoupí i velké banky a tiše se začnou připojovat i státy, počínaje těch asijských. Za těch 10let si Bitcoin vybudoval silnou základnu investorů a také důležité renomé. Jinak momentálně ohledně kurzu Bitcoinu, jak jsem měl od prosince obavy a nervy při poklesu kurzu, tak momentálně bych si už přál, aby rapidně klesnul k těm mím předpokládaným 4700$, aby mohl… Číst vice »

tom
Host
tom

10let letadla Bitcoin a vybudoval ouplný NIC protože je to NIC silná základna investorů je jen obří základna zoufalců co utratili svoje prachy za NIC vydělalo na nich pár jednolivců a ti „silní investoři“ mají dnes bezcenné Bitcoiny nakoupené v době kdy stály X násobek a stále věří že jdnou zase bude růst…. 😀 imho je bitcoin k ničemu 10 let a jako platidlo se to nepoužívá je to dobré jen na spekulativní investice a jeho cenu přesně kopíruje JEN a POUZE to kolik hejlů se nachytá a nakoupí ho…

Marek C
Člen

Mýlíte se hned na několika rovinách. Zaprvé, Bitcoin již našel své praktické využití například ve Venzuele, kde ho lidé používají jako nositele hodnoty, kdy je BTC i přes svou volatilitu stále mnohem lepším a dostupnějším řešením než venezuleský bolívar, případně jiné měny, které nejsou tak snadno k dostání. Takových případů je, a je pravděpodobné, že i do budoucna bude, stále víc. Zadruhé, NIC je tak abstraktní a volně užívaný pojem, že ho můžete aplikovat téměř na cokoliv. Například, co jste Vy, ve strovnání s velikostí vesmíru? Nebo co jste Vy, pro člověka, který o Vás v životě neslyšel? Vy byste… Číst vice »

Olda
Host
Olda

Už za 18 měsíců bude LN plně funkční!

Rob
Host
Rob

Je to přesně jak píšete. Já dokonce půjdu ještě dál s prohlášením, že BTC je předurčen k znehodnocení. V tom okamžiku začnou stoupat kryptoměny, kterých se 51% útok netýká z podstaty konsensu. Dalším problémem pro Bitcoin je užití RSA technologie, napadnutelné kvantovým útokem. Neštěstím PoW konsensu je (krom ekologie) především vývoj specializovaných těžebních technologií, jak správně píšete. A jde ruku v ruce s hodnotou Bitcoinu. Dokud stoupá a těžba se vyplácí, je decentralizace a tedy bezpečnost ok. Jakmile však dojde k poklesu ceny z vysokých hodnot, těžba zůstane jen tam, kde se to s těmito extrémními stroji ještě bude vyplácet,… Číst vice »

Hubert
Host
Hubert

Nevidím v tom žádný problém, pokud bude zájem to vypnout, tak to prostě vypnou.

V historii se udály i horší věci ..