Co se stane s Bitcoinem po implementaci Lightning Networku a NFC – část druhá

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V předchozí části jsme se věnovali spuštění sítě Lightning Network, jako perspektivnímu řešení škálovatelnosti Bitcoinu. Dnes se budeme věnovat výhodám a nevýhodám, které s sebou přináší. Zaměříme se také na perspektivy, jež přináší spojení Lightning Networku a NFC (Near-Field Communication).

Výhody, které přináší Lightning Network

  • Zrychlení transakcí. Transakce po otevření obchodního kanálu probíhají téměř okamžitě.
  • Snížení cen poplatků. Transakce probíhají v kanálu za nulové poplatky a až po uzavření kanálu se celkový výsledek zapíše do blockchainu.
  • Umožnění mikroplateb. Nízké poplatky a rychlost transakcí umožňují realizovat malé platby, řádově v hodnotě tisíc Satoshi.
  • Zvýšení anonymity. V blockchainu nejsou uloženy všechny transakce, jen výsledek transakcí.

Má však i nevýhody

  • Zvýšení centralizace. Uzly potřebné k fungování LN jsou krokem k centralizaci.
  • Poplatky. Lightning Network neřeší poplatky úplně. Na úrovni blockchainu je s jistotou snižuje, ale přináší i své vlastní. Uzly musí být profitabilní, jinak by je nikdo neprovozoval. A je otázkou, jak budou reagovat těžaři Bitcoinu, protože výrazné snížení poplatků jim může způsobit velké problémy.
  • Síť běží on-line. To dává větší šanci hackerům nabourat se do systému.
  • Možné výpadky. Výpadek uzlu by mohl způsobit narušení v síti a mohl by zapříčinit, že množství uživatelů bude mít své finanční prostředky na určitou dobu zmrazené.

NFC + Lightning – nové perspektivy

Vývojáři neustále pracují na tom, aby zjednodušili platební systém, přičemž jeden z nich nedávno předložil návrh na propojení Lightningu s platební technologií, která by mohla naplnit futuristické vize pro platby Bitcoinem.

Touto technologií by mohla být NFC (Near-Field Communication). NFC není novinkou, platby založené na této technologii prostřednictvím smartphonů nebo čipových karet fungují v Asii i v Evropě.

Standardizace jako cesta

Návrh, který předložil Igor Cota, je snahou o vytvoření standardů pro spojení Lightningu s NFC. Hlavní myšlenkou je dostat NFC do standardů (BOLTS), které používají vývojáři Lightning Networku tak, aby všechny implementace byly navzájem kompatibilní.

Cota se domnívá, že do v současnosti používaného BOLT11 by se mělo přidat k trochu těžkopádným QR kódům i NFC. Cota už přišel i se svým návrhem pod názvem Multipurpose Internet Mail Extensions (MIME). Zpětná vazba technické veřejnosti je obecně pozitivní, i když se objevily ojedinělé námitky, že je na standardizaci brzy.

Taková standardizace by umožnila dospět k rychlým a uživatelsky příjemným platbám. Navíc by umožňovaly zvýšit množství a kvalitu údajů, které by mohl uživatel o svých obchodech dostat. To by pomohlo tomu, aby byly kryproměny akceptovány širokou veřejností jako běžné platidlo.

Tip redakce: Dostane se Bitcoin na jeden milion dolarů? Sledujte online graf

Na závěr

Vidíme, že vývoj kolem Bitcoinu a i ostatních kryptoměn postupuje vysokou rychlostí. Vývojáři neustále pracují na vylepšeních. A ať už uspějí Lightning Network spolu s NFS, nebo úplně jiné implementace, myslím si, že v poměrně krátkém horizontu se dočkáme takových komfortních plateb s kryptoměnami, jak si představuje Igor Cota.

Zde najdete druhou část tohoto mini-seriálu.

Zdroje:
https://hackernoon.com
https://www.coindesk.com/

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek Hološka.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img