Co se stane s Bitcoinem po implementaci Lightning Networku a NFC – část první

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V současnosti jen málokdo neslyšel o Bitcoinu. Přestože je označován za krále kryptoměn, má i své problémy. Škálovatelnost Bitcoinu se stala horkým tématem prakticky od vzniku samotné sítě. Snahy o zvýšení rychlosti a zlevnění transakcí vedly k množství Hard Forků. V současnosti je Lightning Network jedním z předních řešení, které byly dosud prezentovány. Nejdůležitější je, že jeho implementace nevyžaduje změnu blockchainu.

O forkách se dočtete v našem článku Krátký průvodce Bitcoin forky pro začátečníky

Co je to Lighting Network

Jak vysvětlila Elizabeth Stark, spoluzakladatelka Lightning Labs:

“Lightning Network je protokol vyvinutý pro vyšší škálovatelnost a zrychlení Bitcoin blockchainu. Byl navržen tak, aby vyřešil některé technické omezení Bitcoinu, ale zároveň tak, aby mohl být implementován do jakéhokoliv blockchainu.”

Jak je známo, současná implementace Bitcoinu umožňuje zpracovat jen sedm transakcí za sekundu, zatímco například Visa až 50 000. Protokol Lightning Network je prezentován jako potenciální řešení škálovatelnosti Bitcoinu na miliony transakcí za sekundu a na výrazné snížení poplatků za transakci.

Jak to funguje?

Lightning Network funguje tak, že transakce jsou prováděny mimo blockchain (Off-chain). Pokud chtějí dva účastníci provést transakci, otevře se mezi nimi takzvaný platební kanál. Každý z nich má svůj privátní klíč a kanál se otevře až po podepsání oběma stranami. Následně mohou v tomto kanálu provádět transakce. Po uzavření kanálu se vypočítá, kdo komu kolik zaslal a až celkový výsledek se zapíše do blockchainu.

Elizabeth Stark vysvětluje, že Lightning Network je technologie, která vytváří síť těchto kanálů pomocí Smart kontraktů a zajišťuje fungování sítě v decentralizované podobě, bez rizika pro protistrany.

Tip redakce: Představujeme tři nejslibnější vylepšení Bitcoinu

Praktický příklad

Například Alice může otevřít kanál s Bobem, který má zase kanál s Janou a ta i s Davidem. Pokud chce Alice spolupracovat s Davidem, může poslat finanční prostředky přes Boba a Janu a David je nakonec dostane. Přitom na základě řetězce dvoustranných podpisů a Smart kontraktů Alice nemusí důvěřovat Bobovi a Janě jako zprostředkovatelům – kryptografický protokol zajistí, že finanční prostředky buď dojdou k Davidovi přes Boba a Janu, nebo budou automaticky vráceny Alici. Přičemž komunikaci mezi účastníky zajišťují takzvané uzly sítě.

Lightning Network už je spuštěn ve verzi beta

Beta verze sítě Lightning Network byla spuštěna 15. března na Bitcoin Mainnetu, ale se značnými omezeními. Lidé mohou nyní poslat kryptoměny za zhruba 1400 dolarů na kanál, nebo kolem 400 USD za platbu. Cílovou skupinou tohoto kroku jsou vývojáři a pokročilí uživatelé, kteří dokáží spustit plný uzel.

Spuštění beta verze má i své kritiky, kteří se obávají, že spuštění proběhlo bez důkladného testování.

Dopad na Bitcoin

V této chvíli je příliš brzy hodnotit, jaký dopad má Lightning na ekosystém Bitcoinu, proto se v následující části podíváme blíže na jeho pozitiva a negativa. Zaměříme se také na spojení Lightning Networku a NFC (Near-Field Communication), jako jedné z možných cest dalšího vývoje.

Zdroje:
https://hackernoon.com
https://www.coindesk.com/

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek Hološka.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img