Lightning Network čelí útokům

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Adopce kryptoměn je v poslední době oblíbené téma k diskusi. Není to však náhoda, protože o co jiného by měly kryptoměny snažit, pokud ne o fungování jakožto platidlo. Adopce celosvětových rozměrů je momentálně ale v nedohlednu. Jsou mnohé technologie, které by mohly tento proces urychlit. Segwit a Lightning Network určitě patří mezi hlavní z nich. No a právě druhá zmiňovaná technologie čelí aktuálně útokům, které jsou však cílené a mají LN prověřit.

Cílené útoky

CoinDesk obdržela zprávu od bitPico, která potvrzovala, že to, čeho si mnozí čtenáři různých fór všimli, je pravda. Jde o skutečnost, že Lightning Network je zaplavovaná různými útoky.

„Ano, vytvořili jsme strukturu, která má za cíl pravidelně útočit na Lightning Network.“

Ve stejnou dobu se několik vývojářů vyjádřilo, že zaznamenali četné crashe (výpadky, chyby) ve spojení s Lightning uzly (nodes). To mělo negativní efekt na celou síť, která dočasně nebyla schopná provádět převody.

Útok s cílem nevydělat. Proč?

Vývoj Lightning Network se zdá být nezastavitelný zejména kvůli faktu, že je LN využíván stále více a více lidmi pro posílání transakcí. Podle dostupných informací nicméně útoky na Lightning Network byly cílené. Nemělo ale jít o žádné hacky a útoky pro obohacení, právě naopak. Během daných útoků nikdo nepřišel o žádné peníze ani kryptoměny. Navíc je možné, že právě útočník / útočníci by mohli patřit mezi lidi, kteří o finanční prostředky přicházejí.

Právě zmíněný fakt přilákal pozornost. Proč by někdo útočil na Lightning Network, kdyby nechtěl získat peníze? Touto otázkou se začal zabývat hlavní vývojář společnosti Bitrefill, Justin Camarena. Nejprve jednoduše opravil napadený uzel společnosti a později se vyjádřil, že je zmatený z toho, proč by to někdo dělal.

„Nerozumím tomu, proč někdo, kdo najde chybu, neoznámí vývojářům na GitHub, co se stalo. Myslím, že opravdu nešlo o útok, který měl za cíl ukrást finance.“

Tak znělo oficiální vyjádření Camareny pro CoinDesk. Mnoho vývojářů mělo podobnou otázku, a tak na sebe prohlášení bitPico nenechalo dlouho čekat. To uvádí fakt, že hlavním cílem je ověření bezpečnosti a připravenosti Lightning Network.

„Jako jedni z hlavních podporovatelů dané technologie a Bitcoinu se snažíme mít jistotu v tom, že bude tato technologie stále aktuální a nevyjde z kurzu. A takové útoky nám umožní nabýt jistotu, že vývoj jde dopředu a je připraven k adopci.“

Právě z pozice hackera se bitPico snaží odhalit připravenost sítě. Jde o stress-testing dané sítě, který má za cíl zjistit, zda je síť připravena zvládnout větší nápor uživatelů. Útoky trvají více než 10 dní a z jistého hlediska jsou úspěšné. Je to zejména kvůli tomu, že tyto útoky ukázaly až 22 různých negativních efektů, které měly na LN síť. Právě kvůli takové úspěšnosti budou útoky pravděpodobně přetrvávat i v nejbližších týdnech.

Většina vývojářů vnímá tyto útoky jako příležitost pro růst sítě, ale i technologie obklopující kryptoměny. Například podle vývojáře Alexe Boswortha může Lightning Network síť vnímat dané útoky jako příležitost.

„Právě takové útoky můžeme vnímat jako výbornou příležitost ke zlepšení peer-to-peer strategií.“

Závěr

Jakákoliv zkouška Lightning Network může být v této fázi vnímána pozitivně. Dokud není LN celosvětově rozšířená a adaptovaná, tak má potenciál k tomu se stále zlepšovat. To může zaručit, že v momentě, kdy se LN začne využívat masově, bude připravena. Mohlo by to také umožnit i rychlejší a efektivnější adopci kryptoměn samotných.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img