Lightning Network – instantní převody Bitcoinu jsou o krok blíže k realitě

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Ještě před půl rokem byla technologie Lightning Network (LN) pouze velkým snem kryptomaniaků. Dnes už jsou první Lightning Networks realitou a na trh konečně vstupují i ​​velcí hráči. Společnost Lightning Labs včera na Bitcoin mainnetu spustila první LN implementaci. Firma tuto skutečnost popsala jako dosažení “důležitého milníku”.

Co je to Lightning Network?

Tato technologie umožní instantní převody s téměř nulovými poplatky. Funguje díky spojování menších transakcí do jedné větší. Samotné coiny se posílají přes platební mikrokanály a převody zpracovává decentralizovaná síť Lightning uzlů.

O této technologii se mluví jako o druhé vrstvě Bitcoin blockchainu. Jde o řešení, které (v ideálním světě) zachová decentralizovanou podstatu Bitcoinu a zároveň výrazně urychlí celou platební síť. Jde o jasný důkaz toho, že rychlost blockchainu lze zvýšit i jinak, než zvětšováním bloků. Je to tak Big Blockers?

Tip redakce: zde si můžete zdarma otestovat Bitcoin lightning transakce

První velká Lightning Network na Bitcoin mainnetu

Implementace od Lightning Labs má potenciál stát se první skutečnou LN. Díky 2,5 mil. dolarům má developerský tým dostatek prostředků na další vývoj. Projekt podporují velké osobnosti z krypto světa, jako je tvůrce Litecoinu Charlie Lee, zakladatel Twitteru Jack Dorsey, Jacqueline Reses nebo ex-COO PayPalu David Sacks.

Je však důležité poznamenat, že je zatím k dispozici pouze beta verze. Abychom se dostali k první ostré implementaci, bude nutné celý systém pořádně otestovat.

Druhá strana mince

Uznávané kapacity z tohoto odvětví vyjádřily obavy nad bezpečností sítě. Mezi největší “oponenty” patří známý Bitcoin Core developer Peter Todd a tvůrce Bitcoin.org – Cobra.

“Způsob, jakým Blockstream propaguje využití LN na Bitcoin mainnetu je velmi nezodpovědný. Lidé přijdou o své peníze, a to poškodí reputaci celého projektu. Před několika týdny mi přišel nechutný e-mail od vysokého funkcionáře Blockstreamu. Hrozná firma.”

Odpověď od Lightning Labs na sebe nenechala dlouho čekat:

“Tato verze LN je určena pro vývojáře budoucích Lightning aplikací (Lapps), spolu s technicky založenými uživateli a budoucími operátory Lightning uzlů.”

Současná Lightning Network má přibližně 1000 uzlů a 2000 platebních kanálů. Společnost Lightning Labs pokračuje:

“V této fázi vývoje se soustředíme na poskytování softwarové infrastruktury, nutné pro rozvoj sítě a přípravu celé platformy na budoucí aplikace, služby a firmy.”

Může vás zajímat: Co je blockchain a jak funguje? 

Závěr

Lightning Network je skutečná technologie, která pomalu ale jistě vchází do produkce. Její úspěch však nezáleží jen na vývojářích. Musí ji v první řadě podporovat burzy, směnárny a poskytovatelé služeb. Lightning Network, kterou nikdo nevyužívá nám je na nic.

Podpoře LN předchází implementace SegWit-u. Jeho adopci můžete sledovat například na této stránce. My budeme samozřejmě situaci kolem Lightning Network i nadále sledovat.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Samuel Slavkovský.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img