Sdílená ekonomika je na vzestupu – vlastní auto bude drahý přežitek

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

V dnešní době už mladí lidé nepotřebují, nebo si prostě nemohou dovolit, vlastnit domy nebo auta. Nepotřebují vlastnit kola, hudbu nebo nakupovat v nákupních centrech, neboť jednodušší a pohodlnější je přece nakupování v online obchodech. Sdílená ekonomika je součástí tohoto vývoje.

Mileniálové

Lidé, kteří se rodili od 80. let minulého století do roku 2000. Někdy se jim též říká generace Y, a to jednoduše proto, že předchozí generace dostala označení X a naši nejmenší patří do generace Z. To jsou všichni ti, kteří se narodili po roce 2000. Ano, to jsou naši teenageři. Proto je nenazývejte mileniály, neboť se jedná o novější vývojové stádium, které před dudlíkem dalo přednost mobilům, tabletům a herním konzolím.

Sdílená ekonomika

Sdílená ekonomika je produktem internetové doby, kdy moderní informační technologie jsou schopné v reálném čase propojit poptávku s nabídkou. Je to jednoduše ekonomický model, který je založený na sdílení, výměnách, půjčování nebo pronájmu produktů, na rozdíl od jejich vlastnictví. Pokud například jezdíte na chatu jen párkrát za rok, po zbytek roku ji můžete pronajímat případným zájemcům. A již jste součástí sdílené ekonomiky. Stejně tak je to i s auty. Ve větších městech se tento trend velmi rychle nabírat na popularitě. Proč by mělo vaše auto 95% svého času trávit na parkovišti, může přeci jezdit a vydělávat. Nebo si jej můžete v případě potřeby kdykoliv půjčit, aniž byste jej museli vlastnit. Nemyslíme půjčovny aut, kde je to vše zdlouhavé, ale carsharing. Přes aplikaci si můžete auto půjčit během pár minut, jen nasednete a jedete.

Těžký život studenta

Každý mladý člověk, a víme to i z vlastní zkušenosti, vám potvrdí, jak nesmírně těžké je postavit se po studiích na vlastní nohy bez pomoci rodičů nebo okolí. Například studentské půjčky v Americe rostou nejrychleji ze všech a v současné době dosahují výše 1,5 trilionu USD. Průměrná měsíční splátka studentského dluhu (pro studenta, kterému je od 20 do 30 let): $351. Po skončení studií je nejtěžší pro studenty v USA splatit svoji studentskou půjčku. V Evropě to jsou zase prudce rostoucí ceny nájmů ve velkých městech, nemluvě o cenách startovacích bytů. Proto se mileniálové logicky snaží snížit ostatní výdaje na minimum. A jedním ze způsobů jak toho dosáhnout, je právě sdílená ekonomika.

Budoucnost sdílené ekonomiky

Hodnota sdílené ekonomiky rok od roku roste. Je to trend, který bude s největší pravděpodobností pokračovat, rozvíjet se a získávat si stále více zákazníků. Předpokládá se, že v roce 2025 bude hodnota sdílené ekonomiky 335 MLD USD, zatímco v roce 2014 to bylo jen 15 mld. USD.

Již v roce 2014 proběhl průzkum, který jasně dokazuje, jaký je celosvětový zájem sdílet své majetky a naopak využívat sdílení od ostatních.

Závěr

Hnací silou sdílené ekonomiky budou zřejmě právě mileniálové, kteří před kupováním majetku na dluh budou dávat přednost sdílené ekonomice. Je to tedy jasný trend do budoucna. Trend, ve kterém se točí velké peníze, které výrazně ovlivňují celkovou ekonomiku. Její role je již dnes natolik podstatná, že ji pod jinou ekonomiku nelze zahrnout. A kryptoměny přímo vybízejí k využití v tomto novém odvětví ekonomiky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img