[REAKCE] Blockchain už není bezpečný – Hospodářské noviny nepravdivě informují o kryptoměnách

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Apple iCloud je aplikace pro sledování – tvrdí šéf Telegramu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Novogratz: Akcie Tesly jsou jako Bitcoin • Grayscale Bitcoin Trust získal licenci od americké SEC • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Večerní souhrn článků] • Šest předních centrálních bank spolupracuje na výzkumu kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Toto je reakce na zveřejnění (placeného) článku o kryptoměnách na stránce byznys.ihned.cz. Autor textu, zdá se, nepochopil jistý klíčový pojem a ve výsledku tak vznikl článek, jehož obsah je přinejlepším matoucí a přinejhorším přímo škodlivý.

Věříme, že ze strany Hospodářských novin a redaktora Patrika Urbana šlo o upřímnou chybu. Redakci jsme kontaktovali a doufáme, že brzy dojde k nápravě. O dalším vývoji situace vás ještě budeme informovat.

O co vlastně jde?

Ve zmíněném článku se informuje o tom, jak jednoduché a levné by bylo hacknout kryptoměny a ukrást tak miliardy dolarů přímo z peněženek. Pouze tak se totiž dá vyložit věta:

“Hackeři berou “účetní knihy” kryptoměn útokem a kradou z nich “mince” za miliardy dolarů [..]”

Hospodářské noviny se přitom odvolávají na prestižní časopis MIT Technology Review. Jako zdroj informací používají také stránku crypto51, která veřejně dokumentuje, jaké drahé by (odhadem) bylo jednu hodinu udržet 51 % útok na různé kryptoměny.

“Na webu dokonce vznikla pravidelně aktualizovaná stránka, jež sdružuje informace o tom, kolik by útočníci zaplatili za pronájem potřebného množství “těžařské síly”. Získat kontrolu nad více než polovinou počítačů v síti by bylo u nejznámějších virtuálních měn poměrně drahé.

Za pronájem dostatečném množství těžařských počítačů na hodinový útok na blockchain Bitcoinu by útočníci zaplatili 321 tisíc dolarů. U druhé nejznámější měny složené z jedniček a nul, Etherea, by to bylo 79 tisíc dolarů. Při hackerském útoku na některou z méně známých kryptoměn ale vyjde pronájem jen na pár dolarů. “

V čem se Hospodářské noviny mýlí?

Problém je v tom, že na webu crypto51 nejsou odhady ceny za “pronájem výpočetního výkonu.” Crypto51 předpokládá, že máte k dispozici dostatečné množství výpočetní síly a jejich odhady v podstatě počítají hlavně s cenou za spálenou elektrickou energii. A to je sakramentský rozdíl!

Protože, ano, technicky je možné, že pokud máte dostatečné množství ASIC minerů a přístup k levné elektřině, tato energie by vás na hodinu stála pouhých 321 tisíc dolarů. Za hodinu byste vytvořili nejdelší chain a vytvořili byste double spending attack. Ale… to ještě neznamená, že byste někomu mohli ukrást miliardu dolarů!

Je možné hacknout Bitcoin?


V případě Bitcoinu je 51% útok prakticky nemožný. Tato kryptoměna se těží pomocí ASIC minerů. Jde o speciální zařízení, které slouží výhradně k těžbě kryptoměn, které používají jistý druh hashovacího algoritmu (v případě Bitcoinu je to SHA256). Nikdo na světě nevlastní více než 50 % všech ASIC minerů. Ani samotní výrobci, protože v současné době je jich velmi mnoho. ASIC minery tak pocházejí z různých zdrojů.

Je možné hacknout Ethereum?

Ethereum využívá algoritmus ETHash, který vyžaduje více paměti, a proto v současnosti nikdo neumí vyrobit ASIC miner, který by dokázal výrazněji překonat grafické karty. Teoreticky byste tedy mohli zajít za Amazonem, Googlem, nVidií a AMD a pronajmout si dostatek výpočetního výkonu potřebný na 51% útok.

Pravděpodobně by se vám to však nevyplatilo.

Kryptoměna se může forknout

V případě, že kryptoměnu zasáhne 51% útok, je vždy možné vytvořit fork. Síť počítačů by se dohodla, že váš nejdelší chain odmítne a přejde na svůj vlastní, který váš útok znegoval. V tom případě neukradnete vůbec nic a máte smůlu.

A přesně toto je důvod, proč jsme dosud zaznamenali jen pár 51% útoků na větší kryptoměny. Jistě, pár jich za ta léta vzniklo. Naposledy to postihlo Ethereum Classic (ETC) – více informací naleznete zde. Předtím 2x Verge a psali jsme také i o možnosti 51% útoku na Bitcoin Cash. To však nic nemění na faktu, že se to prostě nevyplatí.

Blockchain velkých kryptoměn je prostě bezpečný. Rozhodně bezpečnější, než bankovní sítě.

Další chyby v článku

V placené části článku jsme bohužel objevili i další chyby. Redaktor zmínil, že kryptoměna Zcash nepoužívá těžaře a transakce se provádějí pomocí matematického vzorce. To nedává smysl a svědčí to o tom, že autor článku absolutně kryptoměnám nerozumí.

Dále se tam uvádí, že podle vývojáře Bitcoin Core byla v Bitocinu 18 měsíců chyba, díky které bylo možné bez problémů vytvořit Double Spend Attack – další nepravda.

Zmateně také působí zpráva, že hackeři od roku 2017 ukradli už 2 miliardy dolarů. To je sice pravda, ale neukradli je přímo z blockchainu, ale ze špatně zabezpečených burz, případně od důvěřivých lidí, kteří se stali obětí phishingu. To rozhodně není totéž! A určitě to není bezpečnostní chyba blockchainu.

“Kryptoměny jsou pro nájezdy zlodějů jako stvořené. Celý systém je postaven na anonymní uživatelích. Za transakcemi stojí v blockchainech pouze kódy, nikoliv jména, takže hackeři mohou po ovládnutí sítě nerušeně přepisovat historii ve svůj prospěch, bez nutnosti odhalit svou identitu.”

K tomuto odstavci bychom rádi dodali, že hackery je možné vypátrat i zpětně. Nedávno se totiž americké policii ve spolupráci s burzou Bitfinex podařilo chytit hackery, kteří v roce 2016 ukradli z Bitfinexu Bitcoiny. Vláda následně Bitfinexu zbytek mincí vrátila. Informovali jsme o tom na našem investičním webu.

Toto můžete udělat při 51% útoku

Rozhodně nikomu nevytáhnete Bitcoiny přímo z peněženky. To je i při 51% útoku nemožné. Možné je pouze poslat tytéž Bitcoiny na dvě různé peněženky. Např.

  1. Začnete těžit
  2. Koupíte si Teslu z Alzy za BTC
  3. Počkáte, než se vám transakce schválí
  4. Zveřejníte váš nejdelší chain, ve kterém je ale místo transakce k Alze jiná transakce, v níž vaše Bitcoiny byly poslány do jiné (stále vaší) peněženky

Případně byste mohli poslat BTC na burzu, vyměnit si je na ETH, poslat si ETH na vaši peněženku a poté vrátit první transakci. Jste pánem sítě, tak proč ne. Ale jste omezeni Bitcoiny, které vlastníte.

Řekněme, že krást tímto způsobem by bylo velmi náročné. Pokud by to bylo tak jednoduché, jak popisují Hospodářské noviny, lidé by to dělali neustále.

Výzva pro Hospodářské noviny

Tento článek jsme poslali do redakce Hospodářských novin. Slovenská kopie byla publikována na našem slovenském magazínu. Věříme, že Hospodářské noviny svou chybu napraví a článek buď vymažou, nebo ještě lépe přepíší tak, aby odpovídal realitě.

7 KOMENTÁŘE

7
Komentujte

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
RobMamlasSnoopyZorzoKokršpaněl Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kokršpaněl
Host
Kokršpaněl

Na Hospodářské noviny se může každý vysrat zas takovou váhu nemají aby něco ovlivnili .To nejsou The New York Times kteří mají miliony čtenářů ,Hospodářské noviny jen ovlivní těch pár ovcí které se stejně k celému blockcheinu a kryptu stavěli vždy zády a považovali to jen za scam jako správné ovce .

Zorzo
Host
Zorzo

Takže z HN se už také stává čtení, které je vlastně ztrátou času. Chuť manipulovat prorostla celými našimi médii a už právě proto má crypto svůj význam. Kdopak asi cítí hrozbu, že kalí vody?

Snoopy
Host
Snoopy

Dobrá práce, jsem zvědavý jak odpoví a jestli vydají nějaké opravný článek.

Rob
Host
Rob

Palec nahoru, Kryptomagazíne! Na druhou stranu podobné dezinformační články zpomalují adopci kryptoměn, což může být vlastně i dobře. U kryptoměn se pravda časem stejně ukáže, ale při příliš rychlé adopci stihne zareagovat méně lidí, což by mohlo vést k sociálním problémům. Takže opět všechno zlé k něčemu dobré. 🙂 Každopádně vaše upozornění HN naprosto chápu, schvaluji a chválím, aby to nevyznělo jinak, než jsem myslel. Opět nabízím jen druhý pohled a námět k zamyšlení. Myslím, že ideální čas pro adopci kryptoměn by se mohl pohybovat od dnešní doby v horizontu kolem dvaceti let, aby tento přerod v ekonomice zasáhl spolehlivě… Číst vice »

Mamlas
Host
Mamlas

Myslím, že opravdová adopce bude velice postupná a nenápadná. Prostě se lidstvo jednou ráno probudí a už bude používat 100% krypto nebo nějaký hybryd s fiatem, aniž by si to uvedomilo. Jako to bylo s internetem. Nejdřív to používali různý nadšenci, a dneska ho makazdej v mobilu a ani si neuvědomuje, že ho používá, a neví jak funguje. Jen pochybuji že se toho dozijem.

Rob
Host
Rob

Kéž by to tak bylo. A čeho se dožijem? No… Hlavně, že žijem. 🙂

Mamlas
Host
Mamlas

Díky za článek. Měl jsem sto chutí jim vyndat v diskuzi. Nejvíc mě pobavila ta drzost chtít za amatérskej článek ještě peníze 😀

Nejnovější články

[Přehled trhu] 24.01.20 Bitcoin ztratil 850 USD! [BTC] -4% [LTC] -8% [BSV] -16,25% [ETC] -9,71% [DASH] -7,9%

Bitcoin ztratil 850 USD. Bitcoin SV pokračuje v masivním propadu. Litecoin musí hledat novou podporu poté, co včera neudržel...

[Večerní souhrn článků] • Apple iCloud je aplikace pro sledování – tvrdí šéf Telegramu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

Zakladatel Twitteru získal patent na krypto-fiat transakce

Zakladatel Twitteru a platební společnosti Square Crypto, Jack Dorsey, získal od amerického patentového úřadu patent a ochranné známky na technologii, která umožní převádět kryptoměny...

23.01 [BTC/USD] Technická analýza: Zastavíme u high low na 8 200? Ztratili jsme 800 USD od topu 2020!

Bitcoin ztratil na hodnotě 800 USD od topu v roce 2020, stále je ale 17% v plusu. Hledání nejbližší podpory a vytvoření high low pokračuje,...

Růst Bitcoinu v roce 2020: Finanční poradci otevírají klientům dveře do kryptosvěta

Po tom, co si Bitcoin sáhl 3. ledna 2020 na prozatímní dno tohoto roku (6 852 USD/BTC), se toto digitální aktivum vydalo na pozvolnou...

Doporučujeme

Japonský bývalý centrální bankéř: Libra nás pobídla, abychom brali CBDC vážně

Bývalý šéf plateb a vypořádání v Bank of Japan (BOJ) říká, že Libra od Facebooku po celém světě burcuje centrální banky, aby se vážně...

[Polední zprávy] • Vodafone opouští Asociaci Libra • Americká SEC dala k soudu další ICO • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Trhy dnes spíše stagnují a...

Je Bitcoin odpovědí na Trumpovu štedrost vůči bankám, které mají daňové úlevy na své extrémní zisky?

Bankám se daří, loni zažily rok mimořádně bohatých zisků a těší se z daňových úlev, které jim v USA servíruje prezident Trump. Extrémní zisk a...

[Hot news] Bitcoinové futures CME zdvojnásobily svůj obchodovaný objem

Dle údajů zveřejněných společností CME Group objem bitcoinových futures výrázně vzrostl za poslední týden, od uvedení na trh. CME Group nabízí bitconové futures v...