Bitcoin Cash a nebezpečí 51% útoku

0
(0)

Pokud jste již četli o Bitcoin White Paper , nebo článek o blockchainu (pokud ne, doporučuji prečíst alespoň jeden z nich), tak víte, že kryptoměny fungují díky něčemu, čemu se říká proof-of-work. V podstatě jde o způsob, jak zajistit, že nikdo nepodvádí (například neposílá víc mincí, než jich má k dispozici). 

(Pokud víte, jak funguje blockchain, můžete následující blok textu preskočit)

Rychlokurz blockchainu

Banky používají proof-of-authority, tedy model, ve kterém správnost transakcí kontroluje centrální autorita (banka). Kryptoměny však fungují jako decentralizovaná síť, ve které má každý uživatel možnost hlasovat, která transakce je správná a která ne. 1 hlas = vypočítání složitého kryptografického problému (hashe). Pokud se vám to podaří jako prvnímu, můžete vytvořit nový blok transakcí a za odměnu dostanete nějaké mince (ve formě nově vzniklých coinů a poplatků za transakce, které jste potvrdili).

Vyřešení zmíněného problému však vyžaduje mnoho výpočetního výkonu a pokud to nestihnete včas a někdo jiný vytvoří blok před vámi, můžete začít znovu. V podstatě, pokud chcete získat hlas (a odměnu s ním spojenou), musíte provést nějakou práci (anglicky work) a řešení daného problému vám poslouží jako důkaz (proof), že jste byli první.

Takže … Vypočtěte kryptografický problém, vytvoříte nový blok, nahážete do něj transakce a vše pošlete do sítě. Síť následně transakce v bloku zkontroluje (každý uzel v síti samostatně) a pokud je vše v pořádku, blok se připoji na konec řetězu (anglicky chain).

Nejdelší chain (tedy chain, za kterým je nejvíce výpočetního výkonu a tedy i majorita uzlů sítě) se považuje za správný. Mimochodem, hledání řešení kryptografického problému a vytváření nových bloků je známé také jako těžba (mining).

Více o blockchainu a forku si můžete přečíst v našem dvoudílném seriálu.

Co je 51% útok?

Představte si, že nějaký miner nebo skupina minerů, mají k dispozici více než polovinu výpočetního výkonu celé sítě. Při těžbě Coinů tedy vytěží nejvíce bloků. Co když se tito zlí Mineři rozhodnou, že chtějí podvádět? Kdo je zastaví? Vždyť, mají přece většinu výpočetního výkonu, tedy i většinu hlasů a mohou vytvořit nejdelší řetěz, ve kterém budou neplatné transakce (například své mince pošlou na dvě různé adresy a oba převody potvrdí).

Nejdelší chain se považuje za správný a to je problém. 51% útok na Bitcoin blockchain je téměř nemožný. Ale co takový Bitcoin Cash?

Damoklův meč visící nad Bcash blockchainem

Bcash blockchain se před šesti měsíci oddělil od Bitcoin blockchainu změnou pravidel, která způsobila, že většina sítě Bcash bloky odmítla. Problém je však v tom, že obě kryptoměny na těžbu využívají stejný typ kryptografického algoritmu (SHA-256). Mineři tak mohou bez větších potíží přepínat mezi těžbou Bitcoinu a Bitcoin cash. A zde je háček.

Výkon Bitcoinové sítě je v současnosti přibližně 15,8 exahashů a výkon Bcash sítě je pouze 1,7 exahashů. Přesné statistiky najdete na této stránce. Většinou se obě sítě pohybují v poměru 90:10. Je veřejně známo, že některé firmy (například Bitmain) disponují obrovským výpočetním výkonem. Víte, proč je tak náročné sehnat pořádný SHA-256 ASIC miner? Protože výrobce si velkou část těchto zařízení nechává pro sebe.

10% poklesu v Bitcoin Hashrate by si nikdo nevšiml. Podobné fluktuace jsou v podstatě běžné. Útočník by si za několik hodin vytvořil dostatečný náskok a bum! Nový nejdelší Bcash chain je na světě.

Proč by to někdo dělal?

Většina lidí (kteří vědí, jak funguje blockchain) vnímá kryptoměny jako něco neměnného. Systém, který se nedá hacknout konvenčními metodami. Avšak 51% útok na Bitcoin Cash možný určitě je. Navíc ani by nebyl tak drahý. Jistě, útočník přijde o zisk z těžby Bitcoin (~ 200 000 $ za hodinu). Ten si však bohatě vynahradí double-spendingem.

Motivací k útoku není nic jiného než peníze. Benefity pro člověka, který ovládá Bcash blockchain, jsou nepopiratelné. Můžeme předpokládat, že by využil všechny dostupné prostředky a vytřískal by z této akce co nejvíce.

Přesné odhady sice nejsou veřejně dostupné, ale zisk by určitě několikrát převýšil ztrátu. Navíc podobný útok ani není nelegální. Za kým byste šli? Za policií? A za kterou? A kdo by měl právo vyžadovat odškodné? Kryptoměny jsou přece decentralizované!

Mezi další výhody podobného útoku patří i to, že útočník jde takříkajíc na jistotu. Může si vybrat ideální moment, kdy je rozdíl mezi BTC a BCH Hashratem nejvyšší, predtěžit si dostatečné množství bloků a ve vhodné chvíli vystoupit ze stínu.

Proč by mě to mělo trápit?

Tento typ útoku na Bcash je nejen možný, profitabilní a s minimálním rizikem, ale zároveň absolutně zničí důvěru veřejnosti v kryptoměny. Ještě hůře by dopadly burzy. Které? Inu, v podstatě všechny, které momentálně dovolují obchodovat s Bcashem.

Po útoku by v podstatě zůstaly nesolventní. Lidé by na účtech měli velké množství neexistujících Bcash mincí. V nejlepším případě by je burzy označili za neexistující, v nejhorším případě by prostě zavřely brány, vyplatily svým uživatelům to, co jim zůstalo a byl by konec.

Držet Bitcoin Cash na burze je prostě šílenství. Pošlete si je raději do peněženky, tam budou v bezpečí. 51% útok na Bcash je reálnou hrozbou.

Je tedy čas na paniku?

Asi ne. Tyto poplašné zprávy se internetem šíří už dobrých pár měsíců. Buďte si však vědomi, že je tu nějaké (i když možná pouze malé) nebezpečí. Já osobně bych se rozhodně nespoléhal na čestnost velkých čínských mining-firem.

Autor článku: Samuel Slavkovský

Překlad: Pavel Sihelník

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img