Ray Dalio a změna světového řádu: Velmoci minulé i budoucí

4.1
(11)

Naše minulé zastavení nad Daliovým pojmem archetyp nás dovedlo k definici pojmu velmoc a ke stručnému představení několika z nich.  V dnešním článku bych rád navázal doplněním dalších, dle Dalia důležitých států, které naši definici velmoci splňovaly, či splňují.

První díl seriálu si můžete přečíst zde: Ray Dalio a změna světového řádu, druhý díl tady: Archetyp a definice pojmu velmoc

Rusko – Romanovci

Zemí, která se za velmoc považovala a stále považuje je Rusko. Od vlády Petra I. Velikého (1682-1725) Romanovci neustále zasahovali a mnohdy velice výrazně do evropských i světových dějin. Rusko bylo vlastníkem velkým územních celků v Evropě (Ukrajina, zábor části Polska) v Asii (Sibiř) i v Severní Americe (Aljaška do roku 1867). Rusko se také velice výrazně angažovalo vojensky v celé řadě historii definujících střetů a válek (Severní válka, Sedmiletá válka, Napoleonské války, války s Tureckem, Krymská válka, Velká válka).

Rusko – SSSR

Na politiku Romanovců pak vcelku úspěšně (alespoň podle ruských měřítek) navázal SSSR. Sovětský svaz se díky nesporným zásluhám o vítězství Spojenců ve Druhé světové válce stal, spolu s USA, světovou supervelmocí a následná Studená válka (soupeření USA a SSSR) naprosto zásadně ovlivnila moderní dějiny světa.  Bezohledná exploatace přírodních i lidských zdrojů, ekonomicky závratně nákladné zbrojní závody s USA (v desítkách procent HDP ročně) i vesmírné závody SSSR ekonomicky zcela vyčerpaly a výraznou měrou přispěly ke ztrátě pozice supervelmoci. 

Rozpad SSSR (26. Prosince 1991) zásadně proměnil rovnováhu sil ve světě. V rovině geopolitické lze hovořit o zániku jedné ze dvou supervelmocí, o zániku bipolárního světa a o vytvoření určitého mocenského vakua. Řečeno jinými slovy, pozice jedné supervelmoci byla najednou volná pro toho nejbezohlednějšího z možných kandidátů.  Vítězem tohoto „výběrového řízení„ se stala Čína. Té se ale budu věnovat podrobněji v dalším článku. 

Německo – Pruské království

Za světovou velmoc se až do své porážky v roce 1945 považovalo také Německo. Hlasy volající po sjednocení onoho konglomerátu nejrůznějších malých států a státečků sílily již po Napoleonských válkách (1803-1815) a tehdejší Pruské království se nijak netajilo těmito ambicemi.

Německo – Německé císařství

K jejich naplnění pak došlo díky vítězství ve válkách s Rakouskem (1866) a Francií (1870-1871). Německé císařství, o jehož vznik se zásadně zasloužil pruský kancléř Otto von Bismarck, bylo založeno ve Versailles roku 1871 a až do své prohry ve Velké válce (První světová válka 1914-1918) hrálo roli velmoci.

Císařství patřila řada kolonií v Africe (Togo, Kamerun, Východní a Jihozápadní Afrika) mělo své zájmy a koncese v řadě velkých čínských přístavních měst a své ostrovy v Tichém oceánu. Porážkou v roce 1918 o všechna tato území (a v Evropě o svou část Polska, Alsasko a Lotrinsko) Německo přišlo a hnacím motorem německé politiky se stala snaha odčinit porážku ve válce a revidovat potupný Versailleský mír. Tato smlouva, velkou částí Němců vnímaná jako nespravedlivá, měla velký vliv na Hitlerův nástup k moci. 

Německo – po Hitlerovi

Porážka Třetí říše a následné rozdělení Německa na NDR SRN udělala definitivní tečku za postavením velmoci. Současné Německo, jakkoliv je průmyslově vyspělé, se potýká s celou řadou závažných problémů a je tedy vcelku očividné, že o návratu k postavení velmoci neuvažuje.

Indie

Ve zcela jiném postavení se nachází Indická republika, druhá nejlidnatější země na světě.  Ačkoliv se to může jevit jako paradox, Indii lze za velmoc považovat, a to hned z několika dobrých důvodů. Z hlediska čistě vojenského se jedná o stát disponující jaderným potenciálem.  Ekonomicky jde o zemi, která hned po Číně roste nejrychleji a podle ekonomických prognóz by se měla stát třetí největší ekonomikou světa. Od získání své nezávislosti v roce 1947 tak Indie ušla velký krok vpřed k pozici regionální mocnosti a má zcela jistě šanci aspirovat v dohledné době na post další světové supervelmoci. 

Závěr

V dalším pokračování této série článků se podíváme dále na východ a soustředíme se na pozici Japonska a zejména pak na světovou supervelmoc číslo jedna, na Čínu. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

zajimava bude doba bitcoinova – na to si ale jeste par let budem muset pockat.

Petr 2

Doba bitcoinova 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 jehovova 🤣🤣🤣 ten vlak uz ujel . Ted uz je to ruleta . Jako v LA a pozor tam všichni vydělávají.

Apropo ty jsis přidal další nick?

Mimo to jsem ti už odpověděl kalime .

Karel K

Řekl bych, že tam vynechali období unipolárního světa. Čína se začala natahovat po prvenství asi tak před deseti, patnácti lety.

spot_img