Proč by AI měla být decentralizovaná?

4.3
(4)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Potenciálně nejmocnější technologie světa by neměla být ovládána pouze několika organizacemi. Umělá inteligence (AI) vyžaduje decentralizaci, aby byla přístupná širokému spektru lidí a ne jen několika velkým společnostem.

Co je decentralizovaná AI?

Decentralizovaná AI využívá blockchain ke zpřístupnění systémů AI, aby byly transparentní a otevřené. To umožňuje bezpečné nasazení technologie bez nutnosti důvěřovat omezenému počtu velkých organizací. Toto rozdělení moci brání monopolizaci a podporuje demokratizaci AI.

Budoucnost je tady: GPT-4 a decentralizovaná AI

Decentralizovaná AI rozděluje kontrolu nad technologií, čímž omezuje možnosti jejího zneužití jakoukoliv jednotlivou entitou. S decentralizovaným řízením a vývojem může AI lépe reagovat na individuální potřeby.

Výhody decentralizovaných systémů

Decentralizace nabízí mnoho výhod, včetně kolektivní inteligence, univerzálního přístupu, neměnných výstupů, škálovatelnosti na vyžádání, ochrany soukromí a snížení zkreslení. Tyto funkce zajišťují bezpečnější a spravedlivější využívání AI.

Budoucnost decentralizované AI

Decentralizovaný vývoj AI je klíčem k dosažení větší přístupnosti, flexibility a vyjadřovací schopnosti, což umožňuje složité aplikace, které by v uzavřených systémech nebyly možné. Koordinace napříč všemi vrstvami AI je nezbytná pro realizaci tohoto potenciálu.

Pro zajímavost, co na to ChatGPT, tedy centralizovaná genAI?

ChatGPT: „Decentralizace umělé inteligence (AI) představuje důležitý krok k demokratizaci přístupu a kontroly nad touto významnou technologií. Díky rozložení moci a vývoje mimo rámec několika málo dominantních společností může decentralizovaná AI nabídnout nové možnosti pro inovace, zvýšit transparentnost a snížit rizika spojená s nadměrnou centralizací…

Navíc, podpora kolektivní inteligence a škálovatelnosti na vyžádání může vést k rychlejšímu pokroku a lepší adaptabilitě AI systémů na rozmanité potřeby a výzvy. Zásadní bude najít správnou rovnováhu… Decentralizace AI tak může přinést větší sociální a ekonomické přínosy a zároveň chránit základní práva a svobody.

Následovala otázka, zda si je ChatGPT vědom toho, že je centralizovaný.

„Ano, jsem si vědom, že jako součást systému vyvinutého a provozovaného společností OpenAI představuji centralizovanou formu generativní umělé inteligence. Moje schopnosti a výstupy jsou závislé na infrastruktuře a datech, které spravuje jedna organizace.

Tato struktura má své výhody, jako je efektivita vývoje, schopnost udržet kvalitu a bezpečnost služeb. Ale přináší otázky týkající se kontroly, transparentnosti a rozmanitosti perspektiv.

Decentralizace v oblasti generativní AI je složitá a vyžaduje inovace v technologii, správě a regulaci. I přesto, že jsem součástí centralizovaného systému, otevřená diskuse o potenciálu a výzvách decentralizace je klíčová pro budoucí směřování a vývoj umělé inteligence.

Závěr

A co si myslíte o decentralizaci AI vy? Používáte genAI? Centralizovanou nebo decentralizovanou? Dejte nám vědět do komentářů nebo na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Skutečně decentralizovaná funkční AI nebude dostupná. Bude zakázána nebo alespoň co nejvíce omezována. Mnoho lidí by totiž bylo překvapeno, kdyby dostali na svoje otázky odpovědi a vysvětlení, které jsou v rozporu s naší současnou propagandou (skutečná svoboda a demokracie, svobodný přístup k informacím, atd).

Čumsem

Tak ty odpovědi bych teda rád viděl. Tohle totiž primárně o emocích každého jednoho opičana (každý to vidí trochu jinak) a žádná univerzální racionální pravda samozřejmě neexistuje. Takže by rád viděl, co bys čekal, že z takové dokonalé decentralizované AI vypadne. Z ChatGPT (ano, vím, není to AI ve smyslu skutečné AI) padají univerzální (lehce woke) “moudra” ve stylu projevu Petra Fialy 😀 . Jako nevím, co víc si od toho slibovat, AI se kterou cloumají emoce jako s lidmi předpokládám nechceme… 😀 😀

Fantom

Žádné emoce. Železná logika. Na otázku zda žijeme ve svobodném a především demokratickém je pravdivá jen jedna odpověď – samozřejmě může být různě formulována, ale smysl bude vždy stejný.
Nabízím jednu formulaci:
Lidé nikdy ve své historii nežili ve svobodné a demokratické společnosti a veškerá moc byla vždy koncentrována v rukou vládnoucích elit, které o ni dále bojovaly navzájem prostřednictvím různých prostředků, zejména vytvořením lidské hierarchie – panovník, šlechta, církev, prostý lid, dále diplomacií a válkou. V udržování lidí v představě, že toto je ten nejlepší způsob života vždy pomáhala zmíněná církev – nejvyšším je Bůh, potom panovník, šlechta a duchovensto a poté prostý lid. Poslouchejte, pracujte a modlete se a dojdete Království nebeského. (Ora et labora).
A jak je tomu dnes? Úplně stejně.
Máme parlamentní demokracii a vždy každé 4 roky si můžeme svobodně zvolit svého zástupce do poslanecké sněmovny a dalších volených sborů.
Můžeme si zvolit kandidáta podle mnoha různých kritérií – podle toho z jaké je politické strany (většinou hlavní kritérium), jak dobře vypadá nebo mluví. Stejně tak ony politické strany mají různé programy, které průběžně obměňují, a často dostávají různé barvy, aby byly ve volbách zajímavé. Máme stranu modrou, zelenou, rudou, oranžovou, černou, hnědou i duhovou.
Aktem volby vybraného politika/strany pro nás ale vše končí. Vybrat si konkrétní možnost uskutečnění nějakého záměru (prostřednictvím referenda) v drtivé většině chybí – u nás často na lokální úrovni má jen doporučující charakter).
Volební programy politických stran nejsou nijak závazné a jejich nesplnění není nijak sankciováno. Stejně tak způsobené škody chybným rozhodnutím (pokud se nejedná o prokázané korupční jednání) nejsou nijak postihovány a odpovědnost politika za jeho rozhodnutí je tedy nulová.
K případným referendům, tedy jedinému způsobu demokratické volby ve společnosti který je v některých zemích povolený (např. Švýcarsko) je nutné zdůraznit že pro správnou volbu pro voliče je potřeba mít k dispozici pravdivé a úplné informace k tématu. Mnoho velmi důležitých informací je klasifikováno jako “tajné” jejich zveřejnění by mohlo ohrozit bezpečnost státu. Otázka – jaké informace by mohly ohrozit bezpečnost státu? Nejedná se spíše o bezpečnost politiků?
Závěr:
Lidstvo ve skutečně svobodné a demokratické společnosti nikdy nežilo a za současných podmínek ani žít nebude.
Možnosti aby k tomu někdy v budoucnu došlo tady ale díky novým technologickým vynálezům budou.

1) AI dalších generací (samozřejmě decentralizovaná) bude schopna tohoto způsobu myšlení a analýzou všech dostupných informací tedy žádné informace nebudou tajné a zpravodajské služby budou transformovány na “informační služby pro občany” a ne pro vlády. O každém důležitém společenském problému bude možné rozhodovat veřejným referendem prostřednictvím decentralizovaného blockchainu. Tato možnost ale předpokládá dobrovolný ústup elit od moci a současně i značnou osobní odpovědnost každého občana/voliče se o problém zajímat, věnovat mu čas a kvalifikovaně rozhodnout.
Skoro se jedná o trasnformaci člověka na “člověka2.0”.
Tato možnost se nám může zdát směšná, ale to by bylo i před 300 lety tvrzení, že všichni lidé budou někdy umět číst a psát.

2) Podobně jako předchozí možnost s tím rozdílem, že již nebudou rozhodovat lidé, ale sama decentralizovaná AI. De facto tak přejde vláda nad světem do rukou umělé inteligence. Tedy dobrovoný Terminátor 🙂

Nejpravděpodobnější možností je ale samozřejmě současný stav, tedy věčná vláda elit.

Jak jsem psal již na začátku, tato formulace je bez emocí – jen logika a historie.

Čumsem

Nějak si tu skutečnou demokracii neumím představit, protože většina lidí:

  1. Nemá na to, aby něco konkrétního rozhodovala
  2. A vlastně o to ani nestojí

Oba body přitom nemyslím jako kritiku, protože oboje je naprosto přirozené. Věci jsou složité a odpovědně se rozhodovat v kvantu jednotlivostí je prostě nemožné. Většina lidí na to nemá nejen intelekt, ale hlavně čas. Taková hodně přímá demokracie by tak byla rájem manipulátorů, hlupáků a pošuků. Výsledek by byl imho strašný, sorry jako 😀 .
No a že by vládla AI, tak to je ještě větší bizár, to lidi nedají i kdyby byl Terminátor hodný jako Arnold ve dvojce 😀 😀 .

Fantom

VĚTŠINA lidí MÁ na to aby něco konkrétního rozhodovala.
Nestojí o to z celkem logického a smutného důvodu = protože to stejně nemá cenu. A tím myslím účast ve volbách ze mnou výše popsaných důvodů.
Pokud by lidé měli k dispozici veškeré pravdivé informace k tématu a současně důvěru v to, že jejich rozhodnutí bude respektováno, tak by se takových decentralizovaných voleb účastnili a kvalifikovaně rozhodovali.
Pokud by byla otázka do referenda: “Chcete mít zaručený trvalý bezpracný příjem v libovolné výši (případně zrušení veškerých daní)?” A současně byly dodány VŠECHNY PRAVDIVÉ INFOMACE (využítí onoho zmiňovaného decentralizovaného AI). Z čehož bude zřejmé, že takový systém může trvat jen omezenou dobu a tito lidé, případně následující generace na to doplatí. Věřte tomu, že VĚTŠINA takový systém samozřejmě odmítne. Lidé nejsou tak hloupí jak si mnozí myslí.
Přesto naše současné elity takový systém, kdy žijeme na úkor budoucích generací a stále prohlubující se dluh se nikdy nesplatí, úspěšně již docela dlouhou dobu provozují.
Současně se snaží o zatajování důležitých informací veřejnosti, potlačování kritického myšlení už od základní školy a prosazování pochybných myšlenek pomocí různých “rádoby expertů” – dobře placených z veřejných zdrojů.
Prostě snaha mít z většinového obyvatelstva poslušné ovce a o jejich “průměrné hlouposti” vyjádřené mírnější formou šířit mýty v celé společnosti ve stylu: nevládneme ideálně (vlatně úplně hrozně), ale sami si vládnou ani nezkoušejte, protože ve většině jste úplní hlupáci.
Není to pravda, všeobecná chytrost/hloupost obyvatelstva je vždy lepší než mocenské praktiky vládnoucích elit.
Elity si ale svoji moc udrží. Mají v podstatě neomezené prostředky – vlády, legislativu, moc právní, polici, armádu a především mocná média která dokáží právě té většině lidí tvořit názory pomocí předkládání filtrovaných informací.

Petr Kovář

Fantome super analýza situace. Nevím kdo jsi ale rád bych s tebou udělal rozhovor pro Svobodnou televizi. Měěl bys zájem?

Čumsem

Nesouhlasím prakticky se vším 😀 , ale díky moc za komentář 🙂 .

RadekK

Spousta toho zní pravdivě, resp. logicky…OK, ale když někdo začne sofistikovaně vysvětlovat, že vlastně jsou nám ty důležité informace tajeny, jsme ovce, tak to už chce zpozornět… to je ještě také celkem OK, ale bacha když ten dotyčný začne vytahovat ty skutečné “pravdy a moudra” jak to ve skutečnosti je.., to už zavání… 🙂

RadekK

Vcera jsem psal komentář na ty podivné komentáre fantoma, někdo je nejspíš vymazal.. neva, každopádně je fantom na psychologický rozbor…

spot_img