Přichází nový trend těžby Bitcoinu?

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V těžařském průmyslu Bitcoinu se pohybují velké dotované farmy s tisíci stroji, jenž svým pánům vynášejí tisíce dolarů. Pak jsou tu nadšenci, kteří zainvestují do herního počítače a na výpočtech grafické karty se snaží přivydělat si pár satoshi. A jednou za čas se zčistajasna objeví člověk, jenž dokáže zkombinovat obojí a přinutí vás zamyslet se, zda jde o nápad génia, nebo jde jen o přehnaný a šílený výkřik kryptoblázna.

Na sociální síti Reddit, na stránce věnující se kraptoměnám, uveřejnil uživatel Limping-Zebra informace o svém velmi zajímavém stroji na těžbu Bitcoinu. Pojďme se na něj podívat z blízka:

Jde vlastně o 36 ASIC těžebních strojů (každý v hodnotě přibližně 1500-2500 dolarů), které ponořil do obrovské kádě, v níž s pomocí čerpadla cirkuluje cca tuna dielektrické (nevodivé) kapaliny. Tu následně vhání do tepelného výměníku, který ochlazuje tekoucí voda, a ochlazená kapalina se následně vrací ochlazovat pracující těžební stroje.

Čipy ASIC jsou vyráběny přímo za účelem těžby kryptoměn a nemají nic společného s výkonnými grafickými kartami, kterých je díky poblouznění Bitcoinem na trhu nedostatek. V nedávné době ohlásila spuštění výroby těchto čipů například firma Samsung.

Zdroj: redd.it
Zdroj: redd.it

Zajímavosti

Z technického hlediska jde o mimořádně zajímavý koncept. Dielektrická kapalina, v tomto případě minerální olej, má více než dvakrát lepší tepelnou vodivost a tepelnou kapacitu než vzduch. Olej zároveň plní úlohu maziva a udržuje optimální teplotu bez prachu, proto všechny součástky pracují bez problémů a mají delší životnost. Kapalina je nehořlavá, zcela inertní (chemicky neaktivní) a pro člověka bezpečná. Dokonce se prý dá v malém množství i konzumovat.

Pokud jste již někdy viděli video z obrovských farem na těžbu Bitcoinu, jistě vás ohlušoval neuvěřitelný hukot. Ten je všem těžařům velmi dobře znám. Vydávají ho desítky, stovky či tisíce ventilátorů, které ochlazují zatížené čipy. Zde tento problém odpadá a podle slov autora je slyšet jen bublání a pracující čerpadlo. Vždyť posuďte sami:

Walk around video of the immersion cooled installation for 36 ASIC miners from Immersion_Cooling

Několik čísel

Navzdory vysoké spotřebě elektrické energie těžebních strojů (v tomto případě se odběr celého stroje šplhá na 50kW) autor udává, že díky kapalině se úspora blíží k 10% (5kW). Při ceně 0,08 dolaru za kW však jen za elektřinu měsíčně zaplatí přes 2000 dolarů.

Jaký je ale výkon? Podle slov autora stroj dokáže za den vytěžit přibližně 0.05 Bitcoinu, což je asi 1.5 Bitcoinu za měsíc. Při současných cenách tedy počítá s návratností investice přibližně za rok. Při tom však nekončí.

Na to, aby snížil náklady a na těžbě nečerpal elektřinu z elektrické sítě, se autor začal poohlížet po alternativních zdrojích energie. Jeho volba padla na firmu Tesla (známá Elektro-auty a mega-bateriemi), která právě spouští výrobu solárních střech. Celý stroj by nakonec mohl fungovat ekologicky a samostatně, jen z energie ze slunce. Jediný důvod, pro který stále čerpá “šťávu” z elektrické sítě, je cena baterií Tesla.

Zdroj: reddit.com
Zdroj: reddit.com

A co tak Bitcoinová sprcha?

A navíc, nechtěli byste se osprchovat vodou, kterou vám ohřál Bitcoin? Autor stroje tvrdí, že tento pocit je doslova k nezaplacení. Navíc uvádí, že jeden takový stroj by klidně dokázal zásobit teplou vodou tři domácnosti. Že by další návrh na domovní schůzi?

Pokud máte zájem dozvědět se o tomto projektu více, případně se spojit s autorem (samozřejmě anglicky), můžete navštívit jeho subreddit.

Co vy na to? Jde o geniální, převratný nápad, nebo je to krok do prázdna a vy si ťukáte na čelo? Dejte nám vědět v komentářích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
David Zátopek

Moooc hezky to chlapec udělal. Jen když nejsi doma a odejde ti čerpadlo, tak odpálíš všechno zařízení co tam máš a je po srandě 🙂

Tomáš

Je vidět, že o tom nic nevíte… všechny minery mají tepelné pojistky. Sami si nastavíte teplotu, při které se samy vypnou. Mají to i počítače. Stačí myslet hlavou.

Martin

Dobrý den,
nevíte jakou kapalinu přesně použil autor chlazení ASICů ?
Děkuji

spot_img