Elektronický gigant Samsung začal vyrábět čipy ASIC určené k těžbě Bitcoinu

0
(0)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Podle prohlášení místních médií firma Samsung, která vlastní jeden z největších výrobních závodů na výrobu polovodičů, dokončila loni vývoj svých čipů ASIC, specializovaných na těžbu Bitcoinu, a tento měsíc začala s masovou produkcí.

ASIC čip

Application-Specific Integrated Circuit (ASIC) je integrovaný obvod (IC), který je přizpůsobený na konkrétní použití a není určený na všeobecné výpočty (zn. není Turingovsky kompletní). ASIC je tedy vysokoúčinný čip navržený pro těžbu Bitcoinu.

V kontextu s těžbou kryptoměn můžeme ASIC interpretovat jako sestavu, jenž může obsahovat několik prvků, jako jsou mikroprocesory, paměťové bloky, včetně ROM, RAM, EEPROM a flash paměti, dále grafické čipy apod. Taková ASIC je často označována jako SoC (system-on-chip).

Tato specializace umožňuje, aby těžební zařízení měla co nejvyšší výkon a co nejnižší spotřebu při potvrzování transakcí. Tím se zabezpečuje návratnost investic do těžby kryptoměn, přestože se neustále zvyšuje náročnost výpočtů.

Partner Samsungu je zatím neznámý

Společnost Samsung dodává své čipy ASIC do nejmenované čínské společnosti, která vyrábí těžební zařízení Bitcoinu. Cílem je se zaměřit na čínský trh dříve, než se potenciálně rozšíří do jiných regionů.

“Jsme v centru výrobního byznysu, jenž je dodavatelem pro těžební společnosti v Číně”,

uvedl mluvčí společnosti Samsungu v Soulu v mediálním prohlášení a dodal, že společnost si nebyla jistá, jaký zisk tento podnik přinese.

V prohlášení se uvádí, že společnost TSMC, založená na Taiwanu, je v současnosti jedním z dalších významných výrobců polovodičů, který tvoří podobné partnerství s výrobcem hardwaru na těžbu Bitcoinu – firmou Bitmain. Zpráva od společnosti Tech DigiTimes uvedla, že objednávky čipů od Bitmainu představují až 90 procent výrobní kapacity TSMC v mimošpičkové sezóně.

Zatímco ve zprávě není uvedeno, se kterým výrobcem hardwaru společnost Samsung pracuje, je více než pravděpodobné, že by této firmě mohla poskytnout schopnost rozšířit výrobu a ohrozit tak dominantní podíl společnosti Bitmain na trhu.

Utajování vývoje ASIC

V minulém roce společnost Samsung použila 40 starých telefonů Galaxy na vytvoření těžebního zařízení Bitcoinu. Součástí tohoto kroku byla i iniciativa “upcycling”, jejímž cílem je přesvědčit zákazníky, aby našli nové možnosti k použití svých starých telefonů. Sestava byla samozřejmě spíše kuriozitou, než praktickým případem využití starých telefonů. Nicméně se tento počin jeví nanejvýš jako zajímavý, především proto, že společnost Samsung v té době tajně vyvíjela čipy ASIC.

Samsung však není první velkou společností, která by se dostala do těžebního průmyslu Bitcoinu. Začátkem tohoto měsíce společnost Eastman Kodak oznámila, že získala licenci na výrobu mining zařízení s názvem Kodak. Projekt byl však ostře kritizován. Zejména kvůli některým klamavým předpovědím o zisku, jakož i podmínce, že Kodak dostane polovinu všech vytěžených mincí.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: