6. 9. 2023 Přehled trhu – Negativní ekonomická data, akcie a bitcoin klesá

4.4
(13)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden začal klidně svátkem a akciové trhy zatím stagnují. Akciový index se za první dva dny udržel lehce nad hladinou 4500 bodů. Bitcoin klesá pod 26 000 USD čím velká část altcoinů klesá. Najdou se i jednotky altcoinů, které slušně rostou. Dnes nás čeká zveřejnění nejdůležitějších makro zpráv tohoto týdne.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se poslední dny drží lehce pod cenovou hladinou 26 000 USD. Včera vyklesal opětovně na 25 750 USD, čímž se dostává přesně na supportní hladinu ve formě klouzavého průměru EMA 200 1W. Pokud ji prolomí dolů, čeká nás výraznější pokles v nižších jednotkách procent. Altcoiny převážně lehce klesají. Najdou se i výjimky, které rostou.

Makro kalendář tohoto týdne:

První polovina týdne byla pro trhy klidnější s ohledem na pondělní prázdniny v Americe a zavřené akciové trhy. Včera akciové indexy lehce klesaly. Nejdůležitější fundament byl pro ně pokles výrobních objednávek v Americe za červenec (tedy se značným opožděním). Meziměsíčně se výroba propadá z předchozího růstu o + 2,3 % na -2,1%.

Na dlouhodobém horizontu ještě nejsme výrazně pod průměrnou zónou. Je nutné brát do úvahy opoždění zveřejňovaných dat. Za srpen a září to může být výrazně horší.

Z Evropy se nám dnes objevují data pro indexy PMI ze sektoru služeb. Z největších ekonomik eurozóny přicházejí velmi negativní data s výrazným propadem. Pro eurozónu jako celek to představuje propad z mírné expanze (50,9 bodů) do kontrakce sektoru služeb (47,9 bodů).

Hodnoty nad 50 bodů naznačují růst a pod 50 pokles poptávky a zpomalování v sektoru. 

Dnes ráno zveřejnilo Německo pokles ve výrobních objednávkách za srpen. Pokles je o značných -11,7 % (očekávalo se jenom -5,2 %). Předchozí měsíc to byl růst o +7,6 %. To ještě více zvýrazňuje makro ekonomické data přicházející z Evropy a Německa naznačující hlubší recesi. Podobný vývoj by mohl klidně nastat i ve spojených státech až budou zveřejněná data za srpen a září.

Včera měl projev zástupce evropské centrální banky ECB, Klaas Knot. V jeho projevu zazněli už tradičně nejednoznačné informace ohledně možného zvýšení úrokových sazeb, pokud to bude nutné. Zároveň se domnívá, že trhy podceňují pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb po dalším zasedání centrální banky. To nám naznačují i nedávno zveřejněné inflační data. Celková i jádrová inflace v eurozóně klesá pomaleji než se očekávalo.

Dnes jsou na programu projevy zástupců americké centrální banky Fed a indexy ISM PMI. Na trh se s vysokou pravděpodobností vrátí volatilita.

Dolarový index a problémy americké ekonomiky

Americký dolarový index projevuje v reakci na makro ekonomická data další snahu o růst. Včera vystoupal až po rezistenční pásmo kolem 104,9 bodů a dnes se zatím drží maličko níže na 104,7 bodech. Tento strmý nárůst o 0,7 bodů za den způsobil mírný pokles akciového indexu S&P 500.

V případě překonání rezistenčního pásma (105,2 bodů) má dolarový index v střednědobém horizontu nakročeno k opětovnému růstu až po minulo roční lokální vrchol kolem 110 – 114 bodů. Takový růst by znamenal další značný propad akciových indexů na dvojité nebo nové dno.

Krátkodobě na denním grafu můžeme pozorovat lehké zaváhání a divergenci indikátoru RSI. Tím pádem se můžeme ještě nějakou dobu držet na aktuální hladině. To by znamenalo vyčkávání trhu na potvrzení horšího výhledu pro americkou ekonomiku na základě fundamentálních ukazatelů. Níže se podíváme, které bublající problémy je vhodné sledovat.

Pobočka americké centrální banky Fed ze Saint Louis, vydala minulý týden dokument srovnávající nárůst opožděných splátek pro dluh na kreditních kartách. Analytici centrální banky vyhodnocují riziko spojené s nárůstem nezaměstnanosti a nesplácením dluhů. Aktuální procento nesplácených dluhů se začíná blížit období na začátku nemovitostní bubliny na přelomu let 2007-2008.

Delikvence je označení pro dluh uživatele kreditní karty, který má opoždění splátek více než 60 dnů. 

Meziročně je nárůst nesplácených kreditních dluhů už téměř 50% a tedy rychlejší než během nemovitostní krize. Důvodem bude zřejmě rychlejší tempo zvyšování úrokových sazeb a zároveň strmý nárůst úroků na kreditních kartách, který je oficiálně kolem likvidačních 21% ročně. Pro některé uživatele může být i vyšší!

Na dalším grafu můžeme vidět extrémní tempo růstu nákladů pro pokrytí hypoték a zároveň nájmů. K vysokým nákladům na bydlení se už přidává i rychlý růst výdajů domácností na splátky za automobily, kreditní karty a zároveň potraviny. Aktuálně americká vláda obnovuje splátky za studijní půjčky. Díky tomu se za posledních pár měsíců extrémně smrskli úspory průměrné americké domácnosti.

Na začátku dochází k nesplácení dluhů na kreditních kartách. Další budou půjčky na automobil a jako poslední platby hypoték. Proto můžeme sledovat nesplácení kreditních karet jako předstihový indikátor síly amerických domácností.

Akciový index S&P 500 klesá v reakci na dolarový index

Akciový index S&P 500 v pre-marketu klesá v reakci na nárůst dolarového indexu. Dnes otevírá den na 4477 bodech. Pokud se potvrdí moje úvaha o dosažení lokálního vrcholu a dalšího vybírání zisků od velkých hráčů a správců fondů, mohli bychom se v průběhu jednotek týdnů podívat výrazné níže. Samotné problémy americké ekonomiky můžou ještě nějakou dobu bobtnat a zároveň musíme zohlednit opoždění pro doběh působení aktuálních úrokových sazeb. Krásně to popisuje model HOPE.

Jako první se nabízí nevyplněné gapy na futures grafu kolem hladin 4227 bodů. To bude klíčová hladina s psychologickým supportem. Objevuje se tam týdenní klouzavý průměr EMA 55 1W a spodní linie růstového kanálu (oranžová).

V případě proražení dolů je vhodné sledovat další žluté hladiny až po minulo roční lokální dno 3490 bodů. To by mohlo být otestováno pokud dolarový index překoná aktuální rezistenční pásmo a pokusí se růst na minulo roční hladiny.

Růstová varianta pro akciový index S&P 500 uvažuje v případě otočení vývoje a překonání hladiny 4600 bodů. Potenciální růst je však silně limitovaný a z mého pohledu riziko daleko převyšuje potenciál zisku.

Bitcoin nadále klesá a zkouší klíčový supportní level

Bitcoin dnes od rána lehce ztrácí, avšak co je důležité, testuje klíčovou hladinu týdenního klouzavého průměru EMA 200 1W (oranžová). Pokud se propadne pod klouzavý průměr, nejbližší hladinou pro pozastavení může být až úroveň 22 000 USD. Ta je spíše jenom provizorní a přikláněl bych se k dalšímu poklesu do zóny 19 300 – 16 800 USD (červená varianta vývoje).

Tento vývoj by mohl korelovat a zároveň být spuštěný propadem akciových indexů. Teď se čeká už jenom na opožděné zhoršené makroekonomické data z Ameriky.

Pozitivnější výhled pro kryptoměnový trh může být růstová varianta za předpokladu udržení stávající hladiny. V tom případě bych rád viděl otočení poklesu, proražení nad 27 000 USD a udržení alespoň několik dní. Potom bych byl ochotný spekulovat na růst. Takový lehký růst však může být další vybrání likvidity (stop-lossů) na krátkých pozicích před poklesem.

Je na místě být opatrný a vstupovat do pozic výhradně s využitím stop-lossu a omezením možné ztráty.

Týdenní graf bitcoinu nevypadá o nic lépe. Popravdě je minulo týdenní svíčka extrémně negativní a naznačuje zamítnutí pod nedávným růstovým kanálem. Indikátory RSI a MACD divergují díky čemu se přikláním spíše k poklesové variantě i navzdory informacím o bitcoinovém ETF a dalších pozitivních zprávách.

V tuto chvíli bych si osobně raději vsadil na pokles bitcoinu a celkově kryptoměnového trhu. Stop – loss stačí nastavit kolem hladiny 28 000 USD.

Budu se znovu opakovat. V tuto chvíli pro většinu investorů doporučuji čekat a akumulovat kapitál. Příležitosti ještě přijdou, aktuální situace je až moc nerozhodná nebo lehce nakloněná propadům a recesi pro americký akciový trh a ekonomiku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img