24. 8. 2023 Přehled trhu – Rostoucí dluh a bankroty v USA, akcie rostou a bitcoin drží 26 000 USD

4.9
(22)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 a drahé kovy využívají chvilkové zaváhání dolarového indexu a rostou. Bitcoin se pokouší udržet hladinu 26 000 USD. Akcie Nvidie a celého sektoru mikročipů v pre-marketu rostou a táhnou index S&P 500 nahoru. Co by se tak mohlo pokazit?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin po propadu na 25 300 USD začátkem týdne dnes ráno roste na 26 500 USD. Už to vypadá, že udrží tuto supportní psychologickou hladinu. Toho okamžitě využívají altcoiny a umazávají alespoň část minulo týdenních ztrát. Níže se podíváme co můžeme skutečně očekávat podle technické analýzy Bitcoinu.

Makro kalendář týdne a makro ekonomické okénko:

Druhá polovina týdne přináší zatím několik překvapení. Z Evropy, Británie a Ameriky a se objevují klesající indexy PMI. První klesající trend se několik měsíců objevil z Británie, postupně se přidávala eurozóna a aktuálně už signalizují silný propad i Spojené státy.

Výrobní index PMI z Ameriky klesá na 47 bodů namísto očekávaného mírného růstu na 49,5 a naznačuje zpomalení sektoru. Index PMI pro služby klesá z 52 na 51 bodů, nadále je tam mírná expanze sektoru avšak trend je za poslední měsíce negativní.

Na grafu níže pro Americkou průmyslovou produkci můžeme pozorovat pokles pod dlouhodobý průměr. Maloobchodní prodeje jsou ještě zajímavější ukazatel stavu ekonomiky a síly spotřebitele. Meziročně se pohybují na 1,98% (lehce pod průměrným růstem o + 4,73% ročně). Pokud očistíme ukazatel o inflaci, dosahuje ukazatel hodnotu -1,28% (průměr je + 2,13%). Za poslední týdny se dostáváme do negativního teritoria a úrovně podobné období Covidu nebo ekonomické krizi (2006-2008). Síla spotřebitele slábne a docházejí “Covidové vrtulníkové penízky” na účtech.

Úroková sazba na 30tiletých hypotékách se oficiálně dostává na 7,31 procentních bodů. Lokálně v jednotlivých státech se už pohybuje i nad 8 procentních bodů. Situace v Americe zatím není tak kritická protože, lehce nad polovinu hypoték má sazby zafixované pod 4%. Nejbližší 2 roky se však situace bude měnit. Mimo prodeje nových domů americký realitní trh začíná zamrzat a přestává dávat smysl si brát hypotéku s tak velkým úrokem.

Dnes nás čeká zveřejnění prodejů zboží dlouhodobé spotřeby z Ameriky, kde se čeká meziměsíčně pokles z 4,7 na 0,5 %. To by mol být další signál slábnoucího spotřebitele.

Mimo to dnes začíná Symposium centrálních bankéřů v Jackson Hole, kde zítra vystoupí i šéf Fedu Jerome Powell a šéfka ECB Christine Lagardová. Zatím se jenom spekuluje jakou zvolí rétoriku (předpokládám pokračování přísnějšího přístupu a další boj proti inflaci).

Situace v ekonomikách se začíná přitvrzovat, z Británie se v pátek očekává další pokles spotřebitelské důvěry. Británii vnímám jako předskokana toho co se může za pár týdnů dít v Evropě a následně Spojených státech. Diskutabilní už je jenom důvod co vygraduje problémy.

Dále pro vás máme tyto grafy, které mě zaujali hledáním na Twitteru a mohli by napovědět víc. V minulém článku jsme si ukázali růst úrokových sazeb na nejvyšší úrovně pro vládní dluhopisy od dvou po třicet let. Musíme uvažovat s opožděním efektu než začnou působit na ekonomiku a její subjekty. Podle sektoru to může být 6 až 18 měsíců. Ještě předtím jsem upozorňoval na extrémní nárůst dluhu na kreditních kartách Američanů na 1 bilión USD (s úrokem přes 25 % ročně ) a další jako auto půjčky a studentské půjčky. Proti inflaci bojujeme dluhem, tušíte výsledek?

Bude to jenom otázkou času než se začnou objevovat osobní a korporátní bankroty:

  • 1) První graf znázorňuje procento amerických bank utahujících kreditní standardy pro poskytnutí půjček spotřebitelům. Dostáváme se na hodnoty z období nemovitostní krize 2006-2008 a “Dotcom bubliny” (1999-2002)
  • Druhý graf znázorňuje počet bankrotů ve srovnání s minulými roky jsme nejvýše od roku 2011 (mimo rok 2020 = Covid).
  • Třetí graf vlevo dole znázorňuje čtyřtýdenní počet žádostí o osobní bankroty. Obdobně se dostáváme nad úrovně Covidu (2020) a chybí kousek k úrovni z roku 2008.
  • Poslední graf vpravo dole je nárůst celkového dluhu amerických domácností (mimo hypotéky).
  • Celkový dluh amerických domácností je 17,1 biliónu USD
    (Hypotéky 12 biliónu / Auto půjčky a Studentské půjčky stejně 1,6 biliónu / Kreditní karty 1 bilión USD).
  • 36% Američanů má míň úspor než je dluh na kreditní kartě. Splátky za studentské půjčky budou obnoveny po pauze od roku 2020.

Aby toho nebylo málo, v rámci makro okénka je nutné zmínit klíčový indikátor LEI, ten vnese víc světla. LEI je zkratka pro vedoucí ekonomický indikátor a už tady byl několikrát zmíněný. Zahrnuje 10 vážených klíčových ukazatelů americké ekonomiky a promítá je do jednoho grafu.

Tento indikátor aktuálně klesá 16 měsíců v řadě. Nejdelší pokles indikátoru od roku 2007-2008 a predikuje začátek Americké recese od čtvrtého kvartálu 2023. Původně poukazoval na začátek už ve třetím kvartálu. Každá recese od roku 1969 měla stejný vývoj indikátoru. Recese začal v průměru 6-9 měsíců po inverzi křivky = září až prosinec 2023.

Další zajímavý aspekt na aktuálním vývoji je jak málo ekonomů a investorů očekává další možný růst inflace. To ukazuje graf vpravo. Tento ukazatel pro očekávání dalšího růstu však může nejednoho překvapit až nejbližší meziměsíční inflační data začnou zaceňovat opětovný nárůst ceny energií, nemovitostí a služeb, které se drží vysoko.

Dolarový index překonává rezistenci

Graf dolarového indexu se chová inverzně ke grafu většiny aktiv jako akcie, kryptoměny a častokrát i komodity. Včera našel dolarový index malé zamítnutí růstu lehce pod hladinou 104 bodů a vrátil se na nižší překonanou rezistenci (teď už supportní hladinu) kolem 103,3 bodů.

S ohledem na takové uzavření denní svíčky dnes dle očekávání pokračuje zpátky nahoru. Pokud udrží tento trend je velmi pravděpodobné, že dosáhne až rezistenční zónu po 105,2 bodů. Tam očekávám další pozastavení. Každopádně máme potvrzené prolomení klouzavých průměrů EMA 200 1D a EMA 55 1W. To je náznak pro další růst, který znamená špatnou správu pro akciové indexy a kryptoměny.

Za předpokladů popsaných výše bude víc peněz přesouvaných do státních dluhopisů a jiných aktiv generujících “bezrizikové” zúročení vyšší než aktuální úroveň americké inflace s pěkným bonusem +1% ročně.

Akciový index S&P 500 roste díky mikročipům

Akciový index S&P 500 dnes v premarketu roste díky včerejším výsledkům společnosti Nvidia, která reportovala lepší výsledky než se očekávalo a překonává cenovou hladinu 509 USD za akcii. Pozitivně na to reaguje celý sektor mikročipů čím táhnou nahoru celý akciový index. Nabízí se otázka o kolik pozitivnější zprávy ještě může společnost nabídnout?

Domnívám se, že o moc ne s ohledem na rekordní růst obratů a zisku za poslední půl rok. Samozřejmě vydávají velká prohlášení, avšak sentiment akcionářů hrnoucích se rychle nakupovat vidím poblíž vrcholu. Akciové fondy jim to velmi rádi vysypou na hlavu a vezmou si hezký zisk. Za mně jsou takto pozitivní zprávy signál k prodeji.

Dle technické analýzy denního grafu indexu S&P 500 můžeme vidět pre-market růst až na 4450 bodů (+0,5%). Podle indikátoru RSI je to však testování předešlé růstové linie zespoda (rezistence). Očekávám spíše zamítnutí růstu v průběhu dne pokud se potvrdí opětovný nárůst dolarového indexu.

Výhledově bych dával větší šanci vyplnění dalších otevřených gapů na futures grafu (žluté zóny). V případě poklesu pod 4200 bodů se výrazné zvýší pravděpodobnost na pokračování klesajícího trendu. S ohledem na makro ekonomické ukazatelé výše nemá cenu spekulovat na další růst (a výrazně limitovaný potenciál zisku).

Přesto v případě dalšího růstu je rezistenční zóna předchozí vrchol kolem 4600 bodů. Nabízela by se varianta dvojitého vrcholu.

Technická analýza akciového indexu S&P 500, ticker SPY, 1D graf
Technická analýza akciového indexu S&P 500, ticker SPY, 1D graf

Bitcoin se pokouší udržet 26 000 USD

Bitcoin začátkem týdne vyklesal až na 25 300 USD čím se dostal mezi klouzavé průměry EMA 55 1W a EMA 200 1W (na týdenním grafu). Dnes odrána roste lehce na 26 500 USD. Očekával bych chvilkovou stranovou konsolidaci než se rozlouskne situace na akciovém trhu a dolarovém indexu. Následně bude Bitcoin kopírovat akciové trhy.

Tím pádem se nabízí primárně poklesová varianta a pokračování propadu, bude však nutné prolomit dolů supportní hladinu 25 000 USD. V případě držení dlouhé pozice bych se zbavil všeho a vyčkával nebo spekuloval s krátkou pozici než Bitcoin najde zájem nákupců. Jako další hladina supportu se nabízí až cenová úroveň 19 400 – 16 800 USD co by mnoha investorům způsobilo slušnou paniku.

Pro spekulanty na další růst a dlouhodobé investory je ideální prostor otevřít pozici kolem 25 500 USD a nastavit stop-loss kolem 24 250 USD. Prolomení dolů je velký špatný :).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 22

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jaroslav
Hodnocení článku :
     

Super shrnuto, perfektní práce!

spot_img