22. 8. 2023 Přehled trhu – Blackrock realokuje akciové investice, kreditní bublina a symposium centrálních bankéřů

4.8
(14)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin se udržuje nadále kolem 26 000 USD, altcoiny na pokles reagují negativně a dále ztrácejí. Akciový index S&P 500 se pokouší o návrat nad 4400 bodů. Správce aktiv Blackrock signalizuje prodej aktiv na americkém akciovém trhu. Praskne dluhová bublina?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin po vyklesání na 25 700 USD zkouší udržet supportní hladinu kolem 26 000 USD. Psychologicky však tento pokles zamával odhodláním investorů držet altcoiny a velká část se jich dále propadá s výhledem a rizikem pro další pokles celého kryptoměnového trhu.

Makro kalendář a události trhu

Minulý týden byl rušný díky zápiskům ze zasedání americké centrální banky Fed a projevu jejího šéfa Jerome Powella. Ten se zmínil o možnosti dalšího zvedání úrokových sazeb už teď v srpnu nebo do konce roku. Velká část členů Fedu vidí další zvedání sazeb jako nutnost, aby se předešlo scénáři opětovného růstu inflace jako v sedmdesátých letech.

V pátek byla dále zveřejněná inflace z eurozóny, která klesá z 5,5 na 5,3 procentních bodů. Problémem je nadále jádrová inflace, která zůstává na 5,5 procentních bodech a zřejmě donutí Evropskou centrální banku pro další výrazné zvedání úrokových sazeb.

Z Británie se objevují data pro další pokles maloobchodních prodejů, ještě výraznější než se očekávalo. Britské akcie a fondy mám už nějakou dobu v hledáčku díky rozjeté recesi a poklesu HDP. Myslím, že je načase se v nich prohrabat detailněji a najít pár přeprodaných společnosti, ze kterých investoři raději utekli za “jistotou” na americký akciový trh.

Tento týden bude obzvláště zajímavý v druhé polovině. Ve čtvrtek začíná symposium v Jackson Hole, kterého se zúčastní desítky centrálních bankéřů, ekonomů a dalších akademiků. Možná přijdou nato jak zachránit americkou ekonomiku před dluhovými problémy snad ve všech možných sektorech a zázračně vykouzlí soft – landing? Nepravděpodobné 🙂 …

Z Evropy můžeme očekávat indexy PMI pro výrobu a služby pro Německo a eurozónu. Měli by lehce klesat jako v posledních měsících a potvrdit zpomalování ekonomiky.

Z Ameriky se ještě objeví úroková sazba na 30ti leté hypotéce. Ta se stává čím dále větším problémem pro nemovitostní trh. Jak jsme si ukázali v minulém přehledu, v některých amerických státech roste už lehce ke 8 procentním bodům a v průměru odkusuje až 40% hrubého přijmu domácností. Je to o procento víc než u finanční krize z přelomu 2006/2007.

Další budou projevy centrálních bankéřů, které v pátek uzavřou Jerome Powell (Fed) a Christine Lagardová (ECB).

Blackrock odprodává americké akcie

Největší správce aktiv na světě, spravující více než 8 biliónu USD oznamuje odprodej značné části svého portfolia v amerických akciích. Americké akciové portfolio tvoří něco nad 23% těchto prostředků (cca 2 biliony USD), které přesouvají do investic, kde vidí lepší zhodnocení a nižší riziko.

V týdeníku Blackrock zmiňuje nepříznivý vývoj mnoha ekonomických indikátorů. Velká část z nich naznačuje zvýšené riziko nevídané od velké ekonomické recese (GFC, 2007). Jako jeden z prvních projevujících se sektorů je oblast nemovitostí, kde úrokové sazby rostou nad 7 procentních bodů. Dále upozorňují na slova Jerome Powella, který vidí zatím jenom částečné efekty působení zvýšeních úrokových sazeb na mnoho ekonomických sektorů.

Podle všeho Blackrock věří slovům Fedu o zvýšení úrokových sazeb po výrazně delší dobu než si trhy připouští (“higher for longer”). Domnívají se, že firmy se obávají dlouhodobého nedostatku kvalifikované pracovní síly a nechtějí propouštět navzdory negativním výhledům. To se negativně propíše do nákladů a poklesu zisků. Zároveň netradičního vývoje pro recesi s nízkou mírou nezaměstnanosti v USA a Evropě.

V týdenním reportu poukazují na několik strukturálních změn pro ekonomické trhy. Jedním z nich je umělá inteligence (AI), přechod k nízkouhlíkové ekonomice, rychle se vyvíjející finanční systém a další. Jednou ze strukturálních změn je způsobená rapidním nárůstem úrokových sazeb. Ty zrychlují změny v bankovním sektoru a pro poskytovatele půjček.

Blackrock se zřejmě obává defaultů amerických společností v aktuální době dluhu. Americké vládní dluhopisy dále rostou ke svým dlouhodobým maximům za více než posledních 13 let na úrovně roku 2006/2007. Je tedy otázkou než některé společnosti přestanou splácet svoje dluhy a bankrotovat?

Objem korporátních dluhů, které budou nejbližší 4 roky dozřívat ke splacení (maturitě) se bude postupně zvyšovat (první graf níže). Problémem budou pravděpodobně vysoké úrokové sazby. Zatímco před rokem si společnosti mohli půjčovat peníze za 4 procenta ročně, dnes je to dvounásobek. Pro společnosti, snažící se udržet si zaměstnance a minimálními maržemi to může být likvidační problém.

Poskytovatelé kreditu budují rezervy na pokrytí ztrát spotřebitelských a firemních půjček. Čtyři největší americké banky dali dohromady 7,561 biliónu USD. Bude to dostačující, když se poohlédneme na období z roku 2008-2009?

Akciový index S&P 500 bojuje o záchranu trendu

Akciový index S&P 500 minulý týden výrazně klesal až na 4328 bodů, kde našel lehký zájem nakupujících a uzavřel týden na 4370 bodech. Od konce července z úrovně 4600 bodů už ztrácí -5%. Včera se pokoušel lehce růst na hodnotu 4393 bodů.

Na denním a týdenním grafu dle technické analýzy dochází k vybírání zisků a tím se akciový index propadá pod růstovou linii na indikátoru RSI. Indikátor MACD obdobně naznačuje poklesový trend, tím pádem bych očekával další pokles a uzavírání otevřených gapů na futures grafu (žluté hladiny).

Nejpodstatnější hladinou, kde můžeme očekávat zájem investorů o nákup bude kolem 4200 bodů. Tam se nachází denní klouzavý průměr EMA 200 1D a týdenní klouzavý průměr EMA 55 1W. Zároveň je tam spodní linie růstu lokálního dna z října minulého roku. Propad pod tuto hladinu by byl jasným potvrzením hlubšího poklesu, možná až dosažení nového dna (červená varianta – vlna C).

Růstová alternativa vývoje bude opětovný zájem investorů k nákupu a držení akciového indexu. Avšak i po vyklesání na 4200 bodů (-8%) bude akciový index drahý na základě historických dat pro ekonomické metriky jako zisk na akcii (EPS) a poměr PE (price to earnings). Držím se nadále doporučení investovat spíše do akcií a fondů mimo americký trh, kde už probíhají recese a odliv kapitálu.

Bitcoin se rozhoduje o trendu na 26 000 USD

Bitcoin minulý týden vyklesal až na 25 600 USD. Aktuálně se pohybuje na supportní hladině 26 000 USD, kde ho zatím drží psychologická úroveň klouzavého průměru EMA 200 1W.
Na denním grafu níže, můžeme vidět propad pod žlutý růstový kanál od minulo ročního lokálního dna.

Dle týdenního grafu je situace ještě více negativní a sentiment trhu se překlápí do dalšího medvědího trendu. Indikátory RSI a MACD signalizuji po jasné divergenci možný propad pod růstovou linii posledních měsíců. Pokud klouzavý průměr na týdenním grafu EMA 200 1W nevydrží a propadneme se lehce níže, je velmi pravděpodobný hlubší pokles.

Nejbližší supportní hladiny jsou až kolem 21 700 (méně podstatná) a v zóně 19 – 17 000 USD. V takovém případě by Bitcoin byl už na podobných cenách jako minulý rok čím by zřejmě stáhnul většinu kryptoměn na cenové hladiny podobné nebo nižší než závěrem minulého roku.

Závěrem:

Obávám se, že Bitcoin ještě nemá nejhorší za sebou a nepomůže ani spekulace na růst díky blížícímu se halvingu Bitcoinu. Zároveň se těším, že opatrnost se mi vyplácí jak u akciového tak kryptotrhu. Efektivní strategie v aktuální situaci je spíše vyčkávání jestli dojde k odrazu a opětovnému testování rezistence kolem 30 000 – 31 000 USD.

V tuto chvíli, kdy jsou na trzích mnohé neznáme v podobě rozvíjející se recese mnoha zemí v Evropě a Británii či potenciálně velký propad čínské ekonomiky kvůli bankrotům developerů. Všechny tyto problémy se můžou lehce reflektovat a posílit problémy americké ekonomiky. Myslím, že přelom roku 2023/2024, kdy dosáhnou úrokové sazby Fedu očekávané maximum bude klíčový moment. Do té doby je vhodné zůstat klidný a monitorovat spíše aktiva mimo americký trh.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img