18. 8. 2023 Přehled trhu – Bitcoin klesá na 25 000 USD, akcie pokračují v poklesu

4.5
(17)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Dnes se podíváme na americké vládní dluhopisy, které rostou nad 4,3 procentních bodů. Dále grafy dolarového indexu a padajících drahých kovů. Bitcoin konečně zareagoval na vývoj akciového trhu a klesá výrazně pod 28 000 USD. Kam se vybere kryptoměnový trh?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin klesá na cenovou hladinu kolem 26 300 USD a táhne sebou drtivou většinu altcoinů. Propad Bitcoinu pod několika měsíční růstový kanál je velmi negativní signál k dalšímu poklesu. V případě proražení supportního klouzavého průměru kolem 26 000 USD může vyklesat až pod 20 000 USD a spustit další medvědí trend.

Makro kalendář tohoto týdne:

Vypadá to, že ve čtvrtek jsme získali poslední hlavní makro zprávy tohoto týdne. Ve středu byla ohlášená Britská inflace, která pozvolna klesá meziročně z 7,9 na 6,8 procentních bodů. Jádrová inflace se však drží stabilně na 6,9 procentních bodů. Domnívám se, že Britská centrální banka bude muset ještě výrazněji a několikrát zvýšit úrokové sazby po vzoru amerického Fedu.

Další zajímavý údaj je nárůst úrokových sazeb na třiceti letých hypotékách v Americe. Ta se dostává na 7,16 procentních bodů, nejvýše za posledních 23 let. Některé zdroje (státy v US) hlásí až rozsah 7,5 – 8 procentních bodů. Ve srovnání s obdobím roku 2021 je to extrémní nárůst. Většina lidí, kteří mají svojí první hypotéku nebo zvažuji nákup domu pro rodinu na takové výdaje není ani z daleka zvyklá. Navíc samotná hypotéka není jediný výdaj, rostou i ceny pojištění, energií, a služeb pro opravu bydlení.

Výdaje na splátky hypoték rostou v průměru na 40% hrubého přijmu domácností. Je to ještě o procento víc než těsně před splasknutím nemovitostní bubliny v roku 2006-2007 následované recesí. I tak se najdou lidi, kteří v panice nakupují s touto úrokovou sazbou. Nový trend nebo dobíhající bublina před splasknutím ?

Zatím co ceny domů se pokoušejí dále růst, nabídka není dostatečně elastická a mnoho investorů spekuluje na další růst akcií stavařů. Mezi nimi je tento krát i Warren Buffet (resp. Berkshire Hathaway) svým nedávným nákupem akcií. Povede se mu načasovat trh, a nebo je načase ho spíše opustit?

Americká průmyslová produkce meziročně dále klesá na a pro výrobní sektor to nevěští nic dobré. Meziměsíčně se stuace lehce zlepšuje.

Dnes nás čeká zveřejnění vývoje inflace pro eurozónu, kde se očekává lehký pokles z 5,5 na 5,3 procentních bodů.

Zápisky ze zasedání Fedu a rostoucí dolarový index

Ve středu večer se objevili zápisky z posledního zasedání americké centrální banky Fed, které vylekali trh a spustili další výprodej na akciovém indexu S&P 500. Podle zmíněných informací během posledního červencového zasedání většina účastníků zasedání viděla “značně zvýšené riziko pro opětovný růst inflace”. To si může vyžadovat další výrazné utažení měnové politiky.

Na základě těchto zápisků narůstají očekávaní pro další zvednutí úrokové sazby do konce roku 2023. Sám šéf Fedu, Jerome Powell naznačil další možné zvýšení sazeb na nejbližším zasedání v druhé polovině srpna. To je něco s čím trhy ještě na začátku týdne nepočítali, proto probíhá několika procentní korekce indexů.

Mezitím nám dolarový index (ticker DXY) roste a překonává rezistenci na úrovni cca 103,2 bodů. Dnes se dostává už na 103,6 bodů. Pokud bude dále růst, je možný růst až do rezistenční zóny po 105,2 bodu. Tento pohyb signalizuje zájem investorů odprodávat akciový index S&P 500 a další aktiva se ziskem posledních měsíců a držet peníze v americkém dolaru nebo státních dluhopisech. Zhodnocení vládních dluhopisů začíná překonávat inflaci.

Americký desetiletý vládní dluhopis se dostává na výnos 4,3 procentních bodů. To aktuálně hravě překoná inflaci ve výši 3,18 procentních bodů s hezkým bonusem pro držitele. Výnos dluhopisů už překonal vrcholek, u kterého na podzim 2022 nastalo lokální dno akciového indexu S&P 500. Dle technické analýzy očekávám další růst až do rezistenční zóny 4,8-5,2 procentních bodů. Takový nárůst by mohl spustit ještě hlubší výprodeje ne jenom u akciových indexů ale i jiných aktiv.

Akciový index S&P 500 dále klesá na 4370 bodů

Akciový index S&P 500 včera vyklesal ještě více na 4370 bodů. Má nakročeno pro solidní výplach a nejbližší zastávku bych viděl kolem hladiny 4200 bodů. Tam se bude nacházet klouzavý průměr EMA 200 1W a spodní linie růstového kanálu posledních měsíců. Na grafu indexu Spyder (ticker SPY) kopírujícího index klesl až na 4359 bodů po zavření trhu. To indikuje velmi negativní sentiment investorů, chuť se zbavovat pozic a zachránit alespoň část zisků. Už to vypadá, že Michael Burry bude mít svůj short v hezkém zisku.

Na základě technické analýzy se potvrzuje dokončená korekční (růstová vlna) B se zamítnutím růstu na 4600 bodech. Teď se index propadá a postupně vyplňuje otevřené gapy na futures grafu. Máme je vyznačené jako žluté hladiny až po úroveň 3900 bodů. Propad na 3900 bodů by však prorazil většinu klíčových supportů a v podstatě zamítnul další růst pro nejbližší období.

Tím pádem bych uvažoval o dalším poklesu a možná až otestování předchozího lokálního dna na 3490 bodech (případně i níže). Takový pohyb by musel korelovat s dalším růstem úrokových sazeb a úroků na vládních dluhopisech. V minulém přehledu jsme si ukázali, že akciový index je aktuálně nadhodnocený (překoupený) na základě 19/20 metrik a jejich historickém vývoji. Nadále platí moje upozornění držet se od akciových indexů dál a vyčkat si lepší příležitost.

Bitcoin klesá pod klíčový růstový kanál

Bitcoin včera večer propadl pod klíčový supportní level a zároveň linii růstového kanálu, která nás držela od růstu z hladiny 15 700 USD. Prolomením této žluté čárkované linie je nejbližší záchrana ve formě klouzavých průměrů EMA 55 a 200 1W kolem 26 000 USD. Obávám se, že v reakci na klesající akciový index nastane panika a Bitcoin tuto hladinu prolomí dolů.

V případě takto negativního vývoje se nabízejí supportní hladiny 22 až 20 000 USD. Pod tím bude až 16 500 – 15 700 USD. Tzv. dvojité dno. Teď bude nutné sledovat vývoj na akciových indexech a dolarovém indexu, ty rozhodují o sentimentu trhu. Pro dlouhodobé investory bude dávat smysl další akumulace pozic až pod 20 000 USD metodou DCA.

Tradeři a spekulanti si můžou lépe načasovat trh a pokusit se vystihnout dno v rozsahu jednotek procent sledováním silných konvergencí na denním až týdenním grafu. Nejvýraznější by měli být u indikátoru RSI. Ten zatím silně klesá bez náznaku snahy otočit trend Bitcoinu k růstu. Proto dávám růstu z aktuální hladiny (zelená varianta) jenom malou šanci. Pokud by k tomu došlo, bude to spíše pokus o vybírání stoplosů pro krátké pozice kolem 33-35 000 USD.

Domnívám se, že ani blížící se halving Bitcoinu nebude dostatečný fundament pro výrazný růst a kryptoměnový trh se bude nejbližších 6-12 měsíců plácat nebo propadat s akciovým trhem. Něco jiného můžeme pozorovat na grafu zlata. Zlato se začíná propadat pod diskutabilní supportní linii a koriguje už pod 1900 USD za unci. Na denním grafu to však působí jako korekční struktura s dokončováním vlny (c) kolem 1840 – 1812 USD za unci (zóna reakumulace). V této oblasti si budu hlídat potenciální vstup do dlouhé pozice do akcií těžařů zlata a stříbra. Pro nadšence do fyzického zlata to je hladina, kde si hlídat nákupy i když tržní cena se přesně neshoduje s cenou u prodejců fyzického zlata.

Na denním grafu můžeme vidět trojité zamítnutí růstu kolem 2072 USD za unci. Pokud je moje úvaha správná, poslední růst k této hladině byla první impulsní vlna většího pěti vlnového impulsního pohybu nahoru. Za předpokladu špatného vývoje akciových trhů bych očekával potenciální vrchol růstu zlata v tomto cyklu kolem 2400-2500 USD za unci. Avšak čas a makro data rozhodnou.

Závěrem:

Situace na akciovém a krypto trhu se výrazně zhoršuje. Nálada na sociálních sítích už začíná být lehce napjatá a mnoho investorů začíná panikařit a prodávat v lehké ztrátě. Dle technické analýzy týdenních a měsíčních grafů teď nastává fáze několika měsíců poklesů kdy začne dávat smysl využít metodu DCA. Přeji všem pevné nervy vydržet toto období a vybírat správné akcie a kryptoměny s potenciálem pro nejbližší roky. Je dost možné, že nás čeká období několika leté stagflace. Část trhu však i tak poroste, jenom to nemusí být americký akciový trh.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Nemam
Hodnocení článku :
     

Tak konečně se nám to zase polehounku, pomaličku, velmi pozvolna obrací směrem k těm 12k. Předem všem děkuji za disliky (čím více – tím lépe 🤗)

Fantom

Na 12k to ale zatím nedojde protože to tam velcí hráči nepustí. Budou jistě chtít retail ještě pořádně podojit a až potom to nechají spadnout.

Nemam

Jo to bych ani necekal, ze by to melo jit nejak rychle (proto jsem i psal „velmi pozvolna”). Jen bych mozna dodal, ze ta cesta bude nejpis tak hrozne pomala, ze je dost diskutabilni, na ktere hladine se to realne zacne obracet (a ze by uz to slo pozvolna jen dolu- viz tvuj casty scenar s postupnym opoustenim site, tak to bude trvat jeste dlouhy leta a predtim jeste naky bullrun bude- coz, myslim, i sam predpokladas). Taky spousta lidi spekuluje na halving, jenze uplne mi neprijde, ze by se to hned zacatkem roku melo zacit obracet. Osobne si dokazu predstavit, ze tenhle bear bude delsi nez ten posledni.

Nemam

A k tomu postupnymu opousteni site bych pro upresneni dodal: ”pokud k nemu vubec dojde„

Fantom

Jasně, každý ať si udělá názor sám. Ten růst bych očekával na počátku příštího roku právě z důvodu BR a povolení spotového ETF na BTC někdy v lednu/únoru a současně masivního shillování poté nadcházejícího halvingu. To by mohlo nastartovat FOMO a pořádně vystřelit cenu. Ale není to žádný fundament, jen FOMO u retailu. Jestli se do podaří nevím.
Dokud se problém BTC nevyřeší (a obávám se, že se nevyřeší nikdy) tak BTC nekupuju. Další vývoj ale budu rozhodně sledovat, protože bude mít vliv na cenu veškerého krypta.

spot_img