Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. V neposlední řadě se podíváme i na vývoj u drahých kovů, které poslední týdny reflektují značný zájem centrálních bank o nákup komodit jako možnost odstřihnout státní rezervy a měnu od amerického dolaru. Zlato minulý týden vyrostlo až na 2150 USD za unci. Tento týden koriguje růst a přetrvává kolem 2020 USD za unci. Bitcoin v úterý vyrostl až nad 44 400 USD, kde narazil na prodejní tlak a vrchol rezistenčního pásma. Společně s altcoiny koriguje růst.
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin v úterý večer vyrostl až na 44 400 USD, kde narazil na horní hranici rezistenčního pásma a prodejní tlak. Od té doby lehce koriguje a dnes v čase psaní článku klesá na 43 180 USD. Velká část altcoinů lehce korigují a některé odepisuje i nižší desítky procent. Bude tento pokles pokračovat, nebo je to jenom chvilkové vybírání zisků a omezení expozice od traderů či “Smart money” a institucí?
Kalendář pro tento týden a makro ekonomické okénko
Druhá polovina týdne je prozatím klidná a makro kalendář přináší převážně nepřekvapivé informace dle očekávání analytiků. Jedním z aspektů, které se vymykají očekáváním je propad nově otevřených pracovních pozic v Americe. Nalevo můžeme pozorovat prudké pokračování poklesu -617,000 pozic meziměsíčně! Podobné dlouho trvající poklesy reflektují nejistotu zaměstnavatelů o dalším vývoji ekonomiky.
Další, tentokrát předstihový indikátor stavu ekonomiky je zaměstnanost v kamionové dopravě (graf v pravo). Na něm se formuje další zakulacený vrchol, který je předzvěstí ekonomické krize. Vypadá to, že společnosti provádějící kamionovou dopravu zboží dokážou, v předstihu, rozeznat poptávku zákazníků a spotřebitelů. Tím pádem propouští řidiče těsně před nástupem hospodářského útlumu, kdy už spotřebitel utrácí výrazně méně (má totiž problém splácet svoje dluhy s vysokou úrokovou sazbou).
Je možné, že aktuálně tuto situaci oddaluji společnosti vydávající kreditní karty a společnosti s modelem “buy now, pay later”. Ty snášejí opoždění splátek a zřejmě budou muset odepsat značnou část poskytnutého dluhu americkým spotřebitelům.
Další zajímavé data jsou klesající maloobchodní objednávky v Německu (-3,7% meziměsíčně) a pokles HDP v eurozóně na kvartální bázi.
Dnes nás čeká ještě zveřejnění inflace z Německa a celková nezaměstnanost ve spojených státech. U americké nezaměstnanosti se očekává, že zůstane stabilní kolem 3,9 procentních bodů, avšak nedivil bych se mírnému růstu.
Kdo by se domníval, že aktuálně má americká centrální banka Fed a americký senát situaci pod kontrolou, bude zřejmě VELMI daleko od reality. Celková inflace klesá i díky prudce klesající ceně ropy a zemního plynu, které se promítají do cen zboží. Jádrová inflace je však odolnější a bude trvat delší dobu než se dostane k cílovým dvou procentním bodům ročně. Mezitím než bude americká centrální banka Fed schopna snížit úrokové sazby někde na přelomu dubna/května 2024 má americká vláda o čem přemýšlet.
Současný stav americké ekonomiky a značný deficit v rozpočtu nabobtnal už tak velký vládní dluh, který dále roste. Dostávají se do stavu, kde celkový dluh přes 33 biliónu dolarů v kombinaci s úrokovými sazbami přes 5 procentních bodů vyhnalo splátku státního dluhu nad 1,1 biliónu dolarů ročně!
Další zajímavé srovnání stavu je graf nahoře vpravo. V roce 1930 byl americký dolar (vládní dluh) ze 100 % krytý zlatem. Cena se pohybovala kolem 20 USD za unci. Následně v roce 1970 došlo k odtržení dolaru od zlata.
Pokud bychom předpokládali 30% krytí amerického dluhu zlatem dnes, musela by být cena zlata kolem 7 250 USD za unci. Za předpokladu krytí 100 % jejich dluhu, bychom museli uvažovat s cenou zlata kolem 24 000 USD za unci!
Americká vláda tedy dlouhodobě od roku 1970 devalvuje dolar a dotuje svoji ekonomiku exportem dluhu do cizích zemí, které drží její dluhopisy. Otázka je, kde se to zlomí. Mnoho vyspělých velmocí si to začíná uvědomovat a proto postupně nakupují drahé kovy. Pro představu Čínská centrální banka akumuluje desítky tun zlata měsíčně. Je to jeden z velkých hráčů, kteří ženou jeho cenu nahoru. V měsících s nižší průměrnou cenou pod 1950 USD za unci nakupují víc.
Předpokládám, že tento trend bude dále pokračovat i od jiných centrálních bank. Spojené státy budou muset nabídnout vyšší (lákavější) úrokové sazby na svých dluhopisech, aby je někdo chtěl nakoupit. To zamotá situaci ještě více, čím jejich dluhový problém bude dále narůstat.
Vývoj sazeb na amerických státních dluhopisech
Úrokové sazby na amerických státních dluhopisech zaznamenali za poslední 4 týdny prudký pokles. Desetileté dluhopisy se vyšplhali až na 5,022 procent ročně. Dnes se nacházíme kolem 4,148 procentního bodu a denní svíčka signalizuje hledání lokálního dna. Je velmi pravděpodobné, že se tento několik týdenní pokles otočí a vyrosteme zpátky k poslední rezistenční zóně kolem 4,39 až 4,47 procentních bodů. Takový vývoj na denním grafu naznačují indikátory RSI a MACD svou snahou o postupné zakulacení nahoru. Dalším náznakem pro alespoň krátkodobé otočení trendu je dosažení denního klouzavého průměru EMA 200 1D na grafu níže (oranžová linie).
Akciový index S&P 500 hledá lokální maximum
Akciový index S&P 500 tento týden roste až pod hlavní rezistenční pásmo kolem 4600 bodů. Na denním grafu můžeme vidět snahu o překonání klesající linie (tyrkysová). Mnoho investorů tento vývoj vnímá pozitivně, avšak prozradíme si proč to tak být nemusí.
Mimo prodejní tlak hlavní rezistenční zóny se nám formují silné divergence indikátorů RSI a MACD na denním a tři denním grafu. Nejvíce je viditelná na dvou denním grafu, který máte níže. Je na místě být opatrný a možná vzít alespoň část zisk na některých pozicích. Poslední týdny nejvíce rostou technologie a fintech sektor. Sám jsem tento týden prodal téměř všechny pozice v těchto sektorech.
Další argumenty pro negativní vývoj jsou nadále nevyplněné gapy pod aktuální cenovou hladinou. Co je horší, tyto gapy nejsou jenom na futures grafu ale i na běžném grafu indexu S&P 500. Neumím si představit další růst na nová maxima bez toho, aniž abychom tyto gapy vyplnili. Nejbližší gapy jsou kolem hladin po 4420 a 4234 bodů. Nejnižší je až kolem 3960 bodů. To by mohlo znamenat až 15 procentní propad z aktuální cenové hladiny.
Pozitivní růstová varianta vývoje, je z mého pohledu velmi málo pravděpodobná a už teď investoři počítají s velmi příznivým vývojem a hladkým přistáním americké ekonomiky (“soft landing”). Domnívám se, že Fed svoji úlohu až tak dobře nezvládne. Americká vláda mu to svým rozhazováním peněz a deficitním rozpočtem značné znepříjemňuje.
Proto pokud akciové indexy porostou výše, bude to dále tahané jenom velkými technologickými společnostmi (top 7 společnosti z indexu S&P 500), které už teď dosahují historických maxim a jsou značné nadhodnocené.
Bitcoin zápasí o horní rezistenční pásmo 44 000 USD
Bitcoin se poslední dny po překonání rostoucího trojúhelníku po 38 000 US přehoupnul do horní části širšího rezistenčního pásma. Rezistence se táhne od 40 po 44 000 USD. Sekundární horní hranice je až po 47 500 USD.
Obdobně jako u akciového indexu S&P 500 už můžeme vidět formování divergencí na denním grafu. Nabízí se tedy otázka, kdy tedy přijde vybírání zisků a korekce dosavadního růstu? Pokud je moje úvaha správná, nacházíme se ve finální části dokončování další impulsní vlny nahoru od lokálního dna v listopadu 2022.
Klíčová otázka zní: Je to druhá impulsní vlna většího cyklu (nového býčího trhu)? Nebo je to dokončování korekční vlny (c) celého propadu z 69 000 na 15 400 USD.
Správná odpověď bude jasná zpětně až za několik týdnů. Aktuálně však můžeme značně omezit svoje riziko například prodejem části zisku. Na trhu už začínám pozorovat značné FOMO u retailu. Dokonce u lidí, kteří jsou potenciálně nový zájemci o Bitcoin no propásli svoji šanci. To mě utvrzuje, abych se v tuto chvíli držel dál. Nic neroste do nebe v jedné linii a proto korekce přijde spíše dříve než později.
V této situaci mi není jasné, jestli Bitcoin kopíruje pohyb akciového indexu S&P 500 nebo Zlata a dalších drahých kovů. Proto k němu chci přistupovat opatrně s předpokladem, že bude kopírovat riskantnější aktiva jako akcie.
V případě vyplnění se mojí medvědí úvahy nás může pokles zavést na výrazné nižší hladiny pod 30 000 USD (a možná ještě o dost níže). Avšak s tím uvažuji v případě vypuknutí recese v Americe (hard landing). Pozitivní varianta je pokračování růstu až po 47 000 USD a následné korekce na hladiny kolem 34 000 USD. Tam bych se rád rozhodoval jestli do trendu naskočit nebo ne.
Zlato koriguje ke 2 030 USD za unci a formuje nové historické maximum
Zlato mělo minulý týden krásný vývoj a překročením dlouhodobé rezistence 2072 USD za unci pokračovalo až po 2150 USD za unci. Předpokládám, že překonání dlouhodobé rezistence spustilo velké množství stoploss příkazů na krátkých pozicích. Ty byli nucené k uzavření pozic nákupem co vytlačilo cenu zlata na nové historické maximum.
Následně pokračoval silný prodejní tlak a cena klesla zpátky na 2 010 USD za unci. Jak můžeme vidět na grafech výše, centrální banka Číny nakupovala poslední měsíce kolem cenových hladin 1950 USD za unci výrazně více. Je podstatné zmínit premium na Šanghajské burze, které se drží poslední dobu kolem 2 %. Tím pádem nákupci v Šanghaji jsou ochotní platit o přibližně 40 USD za unci fyzického zlata více než jinde ve světě. Tím se blížíme k současné ceně 2030 USD za unci, na které se držíme poslední 3 dny.
Tím pádem mi nezůstává předpokládat nic jiné než zájem na těchto cenách lehce pod rezistencí. To nahrává do karet pozitivnímu sentimentu pro drahé kovy. Zároveň je struktura, která se formuje poslední 4 roky, velmi pozitivní. Tím pádem očekávám další nákupní zájem a růst ceny zlata (následné i stříbra).
Na týdenním grafu se formují lehké divergence, tím pádem můžeme na současných cenách zůstat klidně i pár týdnů. Pokud nespadne cena zlata pod 1934 USD za unci tak je nadále platná varianta pro další růst.
Na závěr bych rád varoval investory, aby bezhlavě nenaskakovali do zlata jen proto, že směruje na nová historická maxima. Zatímco vlastnit fyzické zlato může znít jednoduše, je nutné si nastudovat co vlastně kupujete a jaké poplatky nebo komplikace jsou s ním spojené. Alternativou jsou akcie těžařů zlata a stříbra. V těch se hrabu už několik týdnů a mohu jenom doporučit zvýšenou opatrnost. Platí podobná opatrnost jako u kryptoměn. Více než 90 procent těžařů vám pravděpodobné prodělá peníze.
Můžete si sice koupit index akcií těžařů, který se hezky zhodnotí, pokud skutečně nastává býčí trh na drahých kovech. I tak je vhodné si udělat vlastní fundamentální analýzu. Osobně vybírám spíše konkrétní společnosti u kterých očekávám, že budou ziskové a produkovat peníze i když zlato dále neporoste. Nenaskakujete do rozjetého vlaku, buďte opatrní.
Minimálně 8x za poslední měsíc bullrunu jsem četl korekce btc na 30k někteří vlhli při představě 12k za btc .. mezitím Ada z 20 na 77, avax z 8 na 33… ti co si strikli do kalhot z těch zaručených korekci dneska asi brečí a možná naskakuji zpět .. každopádně za ty roky už mám jasno ze na fora píšou ti a to, co by rádi aby bylo něco co je úplně naopak .. ať už v akciích na yahoo finance nebo tady…
Zbytečný řeči. Buď nakoupis nebo ne. Každý má svou představu a investicni plan. Pro mě treba byl btc kolem 20tos drahy a tím spíš ho nekoupím za 40. Proč bych měl a proc bych mel brecet? A podle grafu ho stejně tak nekupuje ani ostatní retail. Je třeba vybírat výhodné investice ne naskakovat na rádoby fomo.
Mimochodem ty korekce přijdou, je to statistický jisté. Tak hlavně prodej včas :).
Nic ve zlym, ale cenovy vyvoj se nedeje podle jedincu tveho typu. Jako v kryptu je mozne leccos, ale nejaky propad BTC v blizke budoucnosti k 12k je ted uz dost scifi. A to ze ty ted nebudes nakupovat za 40k a ze i 20k je pro tebe hodne v zasade nikoho nezajima, rozhodne ne trh. Ten kdo nakupoval za 20k muze ted prodavat s vysokym ziskem nad 100% ale spise podrzi dal. Teorie o tom ze BTC uz neudela ani sve ATH beru hodne s rezervou, ktere prisuzuju spise zboznemu prani jistych jedincu nez nejak realny zaklad. Pokud si chces pockat na BTC za 12k a nize tak preji hodne stesti, dost mozna se toho ve svem zivote uz ani nedockas, ale treba budes mit stesti 🙂
Ano je možné, že se nedočkám 12k, ale to přece ničemu nevadí. Pořád lepší nenakoupit vubec, než nakoupit za přepalenou cenu a prodelat.
Zpětně je radit jednoduché, to umí každý, ale to absolutně nic neříká o budoucnu. Klidně se může stát, že neprodas, kurz propadne na 12k a ty budeš mít ztrátu. Počítá se jen uzavřena investice. Pokud jsi teď kasiroval, tak ti gratuluji, pokud ne, nemá smysl se dla bavit, protože zítra může být vše jinak.
A poslední věc. Čekat, ze lidi budou naskakovat do fomo je dnes už naivní. Každý už krypto zná, mnoho lidí už trh nadobro opustilo a nikdo už nevěří, že to poroste na měsíc. Nevěřím, že bude fomo a už vůbec ne v této době. Chytří prodají do 50, zbytek jde do dalšího kola.
Myslim si ze se hodne pletes v tom, ze retail nebude mit uz zadne fomo.
A pletes se i s tezou ze lepsi je nenakoupit vubec. To se rovnou zarazujes mezi ty, kteri mudruji o btc, ale realne v nem nic nemaji, nic proti. O tom je investovaní. Nevim jestli jsi cetl knihu cashflow kvadrant od Roberta Kyiosakiho.
Zkus si udelat drobny pruzkum a zeptej se treba 50 lidi, jestli znaji bitcoin. Chapu, velke mnozstvi ti rekne ze ano. Ale zkus se jich zeptat co to vlastne je bitcoin 😉 a to uz bude trosku slozitejsi vid 😉
Ted je otazka, jestli ti staci mit svoji pravdu 🙂
To snad nemyslis ani ze srandy, ze ted uz vsichni krypto znaji, ze doposud to tak nebylo a najednou ho vsichni znaji, zblaznil ses? Evidentne nevíš jak lidi funguji, furt ta sama pisnicka dokola, fomo pojede dal a novi hejlove naskoci (i mnozí staronoví). Pokud si myslis ze ne, ok mysli si to, tvoje vec. Jasny klidne muze prijit nejaky cerny event, to riziko je furt a vzdycky bude. Kdo kdy proda je na nem a na jeho strategii. Kdo se prohodluje do noveho dna a tam proda, jeho problem. To jestli je ted BTC předražený to ukaze cas, za me rozhodne predrazen neni.
Tak píšou o tom na novinkách, zná ho i moje babi, tak nevím, kde jsou ti, co prodají baráky a vlozi to do btc, který už nikdy dolů nepůjde.
Podle mě jste tak 4 toky za realitou, ale je to vlastně dobře. Nebýt vaší víry, tak nikdy nebudou ceny kde jsou. Snad vám to ještě pár let vydrží, Zatím je to fajn zábava. Zajimave obchody jeste prijdou, ale úspory v tom už fakt mít nechci :).
To ze si o tom nekdo precetl nadpis na novinkách neznamena nic. Ja jsem taky dlouhou dobu jen vedel, ze nejaky Bitcoin existuje nez jsem se o to zacal zajimat vice. Abychom mluvili o tom, ze se o BTC zajimaji vsichni jsme opravdu jeste hodne daleko. To ze do toho nakonec nekdo nechce vlozit nic je ciste na nem. Az se bude BTC obchodovat okolo 100k tak se nezapomenu pripomenout 🙂
A proč se o něj dosud nezajímají všichni? To jako.prehledli tu masáž 2018 nebo pak i během kovidu? Celou dobu to ignorovali aby zrovna teď začali masivně investovat? V době přicházející recese, poučení historii?
Naopak už většina lidí na světě velmi.dobre ví, jak se btc chova. Že se na něm dá vydělat ale i prodelat a to hodně. A že je matematicky nemožné, aby jen pouhým nákupem a držením všichni vydělali. Ti co to chápou, tak už vydělali driv a pozice opustili nebo vi, ze je už pozdě a uz do toho nepujdou. No a zbývají ti, co na trhu jsou. Část z nich holduje, část z nich manipuluje z kurzem, ale asi nikdo z nich nebude nakupovat v době, kdy to nedává uz smysl. Nebo ty teď snad nakupujes a tím podporujes růst? Hele to bych se divil.
A i kdyby to bylo za 100k, tak co? Stihneš to prodat? Spíš ne. Čeká na to mim 50% holderu a tak ten následný výprodej by byl fenomenální. Rád bych to zažil, takže se těším. Nemusíš se připomínat, budu samozřejmě u toho ;).
Za me zijes v iluzi, jak jsou lide chytri, prozíraví, pečlivi a jak maji vsichni vsechno kvalitně promyšlené. Jaksi opak je pravdou. Ale je to samozřejmě tve přesvědčení, za mě jsi dost mimo realitu. Nevim jak jsi stary a jake mas zkusenosti s fungovanim lidi jako masy, ale prijde mi ze toho jeste hodne nevis. Samozřejmě ze spousta lidi na investici vseobecne do krypta prodela, to je realita, to vse je zalozene na lidske touze po zisku, hamiznosti, nedočkavosti apod., to vzdycky fungovalo a fungovat bude. Adopce BTC je casem stále větší a v tom se bude celkem urcite pokracovat. Se schválenym ETF o to vice.
Jinak ja ted nenakupuju, mam jiz nakoupeno. Ovsem mam jeste rezervu, pokud by to droplo nekam nize, tak jeste neco prikoupim. Jinak ja jsem nerekl ze budu prodavat na 100k 🙂 Ja mam jinou strategii 🙂
Pokud toho hodně nevím, tak už to s ohledem na můj aktuální věk nedoženu :). Už mě do budoucna čeká jen intelektuální útlum a pak nejspíš senilita. Ale nyní jsem dost v pohodě na to, abych chápal realitu a uměl jí oddělit od vlastních přání a tužeb.
Nicméně baví mě lidi jako ty, kteří jsou přesvědčení o své výjimečnosti, znalosti ostatních, kteří jim ve své hlouposti a naivitě vydělají jmění. Je jedno, zda jsou to chytráci zde nebo voliči Andreje, ale koncept je pořád stejný. Cítí se být výjimeční a vyvolení a ostatní jsou pro ně hlupáci, nezralí a naivní. Je zvláštní, že nejsi už dávno za vodou, když je to tak jasné a zoufale tu čekáš vlastně ani nevím na co.
Za mě konec nebaty, už to pro mě nemá přidanou hodnotu. Přeju hodně štěstí.
Nevim, asi trpis nejakym sebeklamem nebo si hojis nejaky syndrom, nevim… Ja jsem nic nepsal o tom ze jsem nejak vyjimecny nebo ze jsem přesvědčen ze jsou vsichni hloupí atd. tak jak jsi to napsal. Nevim jak jsi prisel na to, ze bych mel byt za vodou, zajimava dedukce. Samozřejmě i ja delam chyby, tak jako kazdy. Ovsem je rozdil kdo ty chyby dela velke a male a kdo se nepouci a dela ty same chyby dal. Ty mas nejakou představu o vyvoji BTC a ja mam nejakou (jinou) predstavu. Jen cas ukaze kdo mel pravdu nebo se k ni aspon vice priblizil. A kdo z toho případně umel ci neumel vytriskat nejake zisky.
Dávám tomu tak procento ze se jeste podivame na 12 k. Sance tu je 🙂
Naopak je to v delším čase jistota. Nakonec se potenciál vyčerpa, nový investoři dojdou a pak začnou prodávat i ortodoxní holderi. A jak všichni víme, dost peněz pro všechny holdery tam není, část vkladů je už jednou pro vždy proměnena na fiat a zpět už je do krypto nikdy nevloži. Lidi se prostě už poučili a po hlavě do rizika už nejdou a nepůjdou. Hrajeme si tu spíš spolu a proto jsou objemy transakci stále slabé.
Samozřejmě jsou tu různé pohadky o novém světovém řádu, ale to asi rozumný investor bere spíš s úsměvem.
Samozrejmě mnoho investičních aktiv roste a mnoho jich zároveň padá. Jak se říka “Vždy je někde býčí trh”.
Tyto přehledy trhu se snažím koncipovat všeobecně na nejsledovanější aktiva. Avšak samotnou technickou analýzu přizpůsobuji svému tradingovému pohledu… Doufal jsem, že to bude rozeznatelné dle popisu grafu. Tato zpétná vazba naznačuje, že to není úplně jasné.
Holt jsou investoři, kteří nastoupí do trhu a plánuji držet (jak sami tvrdí) celý život.
Pak jsou krátkodobější investoři, kteří teď prodávají spokojení se ziskem 100% a nebo jsou tradeři, kteří se nékolikrát svezou o +20 až 30% a vystoup když už to vypadá přepálené.
Můj pohled je ten poslední a spokojí se se zhodnocením v desítkach procent za nékolik týdnů. Aktuální cena bez korekce a v rezistenčním pásmu mi pŕijde přepálená.
Pokud Bitcoin prorazí nahoru 47 000 USD a potvrdí zónu 44 – 40 000 USD jako support tak rád znovu nastoupím se stoplossem pod touto zónou. Avšak ekonomická situace na vícero trzích mi nedovolí abych klidně spal se strategii HODL. Každému vyhovuje jiný přístup k riziku.
Přesně tak. Holderi se radují, že je cena nahore, ale pak to zase nechají propadnout a čekají znova. Vše je založeno na jediné strategii a strachu obchodovat.
Už nyní se může stát, že nastoupí trvale sestupna trajektorie a tak budou někteří z nich zklamaně trh opouštět, když zjistí, že k dalším a dalším ath o rad vyšším už nedochází. Nové tratery není kde brát, naopak dost lidí už trh zklamaně nadobro opustilo.
Ano, souhlasím, že k násobný růstem není na trhu prostor. A I kdyby ano, tak nebude šance na výběr, jen pro pár prvních stastlivcu. Pak půjde kurz raketové dolů, protože budou chybět nakupující.
Super článek