28. 12. 2023 Přehled trhu – Akciové trhy na historických maximech, formuje Bitcoin konsolidační trojúhelník? Zlato na ATH

5
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Dolarový index a výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů s velkou pravděpodobností formují lokální dno, zatím co spekulativní bublina na akciových indexech nadále pokračuje v růstu. Dojde k otočení trendu a začnou na přelomu roku investoři vybírat zisky? Podíváme se i na vývoj drahých kovů a zlato znovu atakující historickou rezistenční hladinu kolem 2072 USD za unci.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se nadále pohybuje pod rezistenční zónou 44 000 USD. Dost možná formuje stranovou konsolidační strukturu připomínající trojúhelník. Rozsah této struktury je v rozsahu 40 250 až 44 600 USD. Pokud se potvrdí trojúhelníková struktura, můžeme v horizontu dvou až čtyř týdnů očekávat prolomení rezistence a pokus o dosažení hladiny kolem 47 000 USD. Altcoiny reagují na tento stranový vývoj Bitcoinu zmateně. Značná část formuje lokální vrchol, zatímco některé nadále lehce rostou. Je možné, že nastal čas vybírání zisků?

Klidný makro kalendář

Tento týden je velmi klidný a je znát, že si většina institucí a investorů užívá svátky. Z americké ekonomiky se objevují jenom data prodeje domů, u kterých znovu lehce rostou ceny na meziroční bázi. Jestli se jedná o chvilkovou korekci propadu, nebo investoři vyhodnocují pokles sazeb na 30tiletých hypotékách jako dostačující pro koupi nemovitosti, budeme zřejmě vědět až příští měsíc, pokud se růst cen potvrdí.

Ve čtvrtek nás čeká zveřejnění nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ze spojených států a v pátek vývoj španělské inflace.

Růst bankrotů v USA

Ze spojených států se k nám dostávají nové údaje o růstu žádostí o bankrot. Celkový počet žádostí rostl meziročně o 13 % na 433 658. Korporátní žádosti rostly o 30 % na 17 000. Pro bankroty společností významné velikosti je to největší roční nárůst od finanční krize letech 2008-2010. Tedy navzdory významným několika bilionovým stimulačním balíčkům odpadávají společnosti jako mouchy. Mimo jiné se za poslední rok ztrojnásobil počet defaultů na korporátních a spekulativních dluhopisech.

Už to vypadá, že hladké přistání americké ekonomiky nebude až tak hladké. Nejdříve musíme eliminovat “zombie společnosti” neschopné splácet své finanční závazky. V roce 2024 bude expirovat přes 800 miliard dolarů v korporátních dluhopisech. V roku 2025 až 1,1 biliónu dolarů. Je tedy otázkou, jestli Fed začne snižovat úrokové sazby výrazněji než se očekává a umožní tímto společnostem refinancovat své dluhy na nižší úrokové sazby a žít o něco déle?

Ve světě, kde “buy now, pay later” trend je jednou z nejnovějších závislostí spotřebitelů, bude otázkou času než se spustí větší lavina bankrotů na menších banky a nebankovní společnosti.

Americký dolar a výnos státních dluhopisů formují lokální dno?

Americký dolarový index dost možná formuje lokální dno, poté co klesl k supportní hladině kolem 101,35 bodů. Můžeme postřehnout návrat do středu dlouhodobého růstového kanálu (žluté linie). Konečně začínáme nacházet dlouhodobější supportní hladiny. Je tedy na místě očekávat možné otočení klesajícího trendu?

Na denním grafu níže můžeme vidět detailnější přiblížení k supportní hladině. I když jsme na jejím vrcholu, indikátory RSI a MACD už na denním grafu formují slušné konvergence. Nedivil bych se pokusu o otočení trendu alespoň v horizontu 2-3 týdnů po novém roce.

Obdobně jako dolarový index i výnosy na amerických státních dluhopisech jsou poslední týdny v prudkém klesajícím kanálu. Na denním grafu níže můžeme pozorovat podobný návrat k nejbližšímu silnému supportu. Tím pádem očekávám alespoň lehkou reakci v podobě korekce propadu výnosů z nedávného maxima 5 % na aktuálních 3,844 %. Tato reakce se zřejmě propíše negativně na akciové indexy a kryptoměnový trh. Indikátory RSI a MACD obdobně formují konvergence na denním grafu.

Všechno výše zmíněné nasvědčuje přehnaným očekáváním investorů na snižování úrokových sazeb americkou centrální bankou v roce 2024. Aktuálně trhy předpokládají zkrocení inflace a zaceňují 6 až 7 snížení úrokových sazeb pro rok 2024. Zatímco Fed naznačil 3 až 4 snížení, pokud se bude ekonomika vyvíjet dle očekávaní. Tím pádem je předpoklad trhu vhodný spíše pro medvědí recesní scénář, kdy by Fed musel urychleně snížit úrokové sazby pokud se v ekonomice něco rozbije (třeba spirála bankrotů).

Akciový index S&P 500 spekulativně dále roste

Akciový index S&P 500 zatím dále roste dle přehnaného očekávaní a pozitivního sentimentu převážně retailových investorů. Včera index uzavíral růstem kolem 4775 bodů uprostřed rezistenčního pásma. K dosažení historického maxima 4818 bodů nám chybí necelé procento růstu. Tím pádem musím největší pravděpodobnost přiřadit formování dvojitého vrcholu nebo lehce vyššího vrcholu.

Poznámka
Futures trh pro S&P 500 má již historické maximum pokořené. Čeká se zatím jen na spot.

S ohledem na přehnaný sentiment a extrémní chamtivost trhů bych se aktuálně indexu S&P 500 vyhnul. Domnívám se, že mnoho institucí a větších hráčů drží index S&P 500 do konce roku a prodávají hlavně ztrátové pozice pro optimalizaci daní ze zisku (tax loss harvesting). Tím pádem bychom mohli větší prodejní tlak zaznamenat od začátku nového roku, kdy budou přehodnocovat svoji investiční strategii a alokovat kapitál do podhodnocených aktiv. Akciový index S&P 500 a jeho největší technologické akcie s aktuálním oceněním tam jednoznačné nepatří.

Bitcoin formuje konsolidační strukturu

Bitcoin opakovaně narazil na rezistenční zónu kolem 44 000 USD. Aktuálně se tedy nabízí dvě varianty vývoje. První je zformování dvojitého vrcholu a propad na výrazně nižší hladiny. K této variantě nám nahrává vývoj indikátorů RSI a MACD, které formují na dvoudenním grafu níže divergence. V takovém případě bychom se mohli podívat zpátky na supportní hladinu kolem 38 000 USD. Pokud tato hladina nevydrží, přichází do úvahy až supportní hladina kolem 31 400 USD. V tomto případě by bylo riziko vstupu do dlouhé pozice velmi nepříznivé.

Technická analýza Bitcoinu, ticker BTCUSD,

Druhá varianta vývoje je potenciální zformování trojúhelníkové konsolidační struktury. V takovém případě bych očekával pokračování stranového vývoje nejbližších 10 až 14 dní. Pro investory vyhlížející vstup do dlouhé pozice se nabízí spodní růstová linie trojúhelníku kolem 41 000 USD. Díky této struktuře bychom mohli nastavit velmi příznivý stop-loss kolem 40 000 USD.

Potenciál pro růst je nejdříve k horní linii trojúhelníku (43 700 USD) a následně další rezistenci 47 000 USD. Tím pádem je možné značné eliminovat svoje riziko s hezkým ziskem. Tuto variantu možná uvidí velká část profesionálních traderů poté, co se vyvine vlna (c) a (d). Tím pádem může být vlna (e) zkrácená ve snaze mnohých investorů naskočit do trhu.

V obou případech je na místě být opatrný s ohledem na výše zmíněné grafy výnosů amerických vládních dluhopisů a dolarového indexu. Aktuální situace nadále nahrává spíše krátkodobějším traderům než investorům.

Zlato a stříbro znovu pod klíčovou rezistencí

Zlato se dnes znovu dostává pod několikaletou klíčovou rezistenci 2072 USD za unci. Opakovaný růst pod rezistenci naznačuje zájem investorů o investici do zlata. Ať je důvodem diverzifikace nebo spekulace na další růst inflace zvyšováním amerického vládního dluhu, grafy neklamou. Nemusíme tedy spekulovat na přesný důvod. Podstatný je zlepšující se sentiment a růst ceny zlata na nové maxima.

V roce 2024 by zlato mohlo velmi lehce růst nejdříve na hladinu kolem 2240 a následně až 2500 USD za unci. Jak naznačují projektované rezistenční úrovně extenzi růstových kanálů.

Pokud se akciový index S&P 500 začne vracet k vyplnění otevřených gapů dle grafu výše, bude důležitý důvod pro propad akciových indexů. Je dost možné, že negativní zprávy pro akciové trhy (třeba růst bankrotů a míry nezaměstnanosti) bude hnacím motorem pro růst ceny zlata.

Stříbro trpělivě vyčkává na signál od zlata, až bude sentiment investorů připraven pro průlom dlouhodobé klesající linie. Nadále se držíme kolem 24,2 USD za unci, díky čemuž je alespoň pár společností těžících stříbro slušně profitabilních. Mimo to je stříbro vedlejší produkt těžby jiných komodit jako zlato a měď. Pokud nastane průlom rezistence s potvrzením, otevírá se cesta ke 30 USD za unci. To by mohlo otevřít přímou cestu k profitabilitě mnoha juniorních těžařů stříbra čím se tržní rovnováha nabídky a poptávky na nějakou dobu znovu vyrovná.

S ohledem na opakované pokusy zlata překonat dlouhodobou rezistenci se domnívám, že rok 2024 bude pro drahé kovy velmi pozitivní. Bohužel to zřejmě bude znamenat hlubší ekonomické problémy ve významných světových ekonomikách.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pepík
Hodnocení článku :
     

Predikce ceny bez zmínky ETF? Come on….

spot_img