Porovnání spotřeby a výkonu GPU pro mining

5
(2)

Koncem roku 2018 prošel mining kryptoměn poměrně dost velkou krizí. Odměny z těžby se dostaly na svá historická minima, a z tohoto důvodu byli někteří mineři dokonce přinuceni k vypnutí miningových center. Rentabilita těžby se dostala v tu dobu téměř k nule.

Zatímco někteří mineři opravdu rezignovali a vypínali stroje, některé miningové společnosti to naopak přinutilo ke zvýšenému úsilí v podobě výzkumu a vývoje technického zařízení. Péče o vlastní “strojový park” se v tomto období všem těmto společnostem s nově nadcházejícím úsvitem těžby kryptoměn rozhodně vyplatí.

Tip redakce: Čínské mining farmy pomalu končí – na vině jsou přísné kontroly

Antminery vs. RIGy

Vzhledem k tomu, že mineři, kteří používají ve svých centrech ASIC čipy na bázi dobře známých Antminerů, nemají v podstatě možnost, jak výkon těchto zařízení navýšit, provozovatelé klasických rigů osazených GPU, jsou na tom podstatně lépe. Mohou hledat řešení nejen ve variabilitě použití RIGů po stránce výběru vhodných algoritmů, ale i v technických úpravách nebo ve výběru jednotlivých komponent. Podstatným stavebním článkem jsou v tomto případě grafické karty.

Pojďme se podívat, jaké zkušenosti s použitím grafických karet má jedna z předních firem v oblasti miningu, MR Chain s.r.o., která v nastálé krizi svá zařízení nevypínala, ale snažila se naopak zvyšovat jejich výkon.

Grafická karta je základ

Při výběru grafické karty, dále jen GPU (Graphic processing unit), do těžebního rigu musíme brát v úvahu nejen výkon, neboli hash rate dané karty, ale i spotřebu a v neposlední řadě i její cenu. Cenové rozdíly jednotlivých GPU jsou opravdu enormní a neplatí, že to nejdražší je pro mining to nejlepší. Nejlepší možné řešení je pro každého, kdo chce začít s těžením kryptoměn pomocí GPU, velmi individuální a při výběru budeme tedy pracovat s několika faktory.

Prvním z nich je hash rate. Hash rate zjednodušeně znamená údaj, jak rychle GPU zvládne výpočet k vyřešení bloku, a jak rychle je možné za vyřešený blok získat odměnu v podobě kryptoměny. Dalším důležitým faktorem je spotřeba elektrické energie GPU. Proto je třeba předem znát cenu elektrické energie (cena za kilowatthodinu) v místě, kde bude rig připojen. A v neposlední řadě tu máme počáteční cenu GPU. Je dobré vědět, jak velkou investici chceme do rigu vložit a jak rychle očekáváme její návratnost, tzv. ROI (Return On Investment).

Poslední věc na kterou se zaměříme, je kvalita a typ chlazení GPU. Je velký rozdíl, jestli chceme mít rig v obytné místnosti nebo třeba ve specializavném datovém centru. V tom prvním případě je třeba počítat s ne zrovna malou teplotou, kterou rig bude vyzařovat a také s hlukem, který jde vyřešit účinným, ovšem dost drahým vodním chlazením. Z těchto dvou důvodů je lepší vybrat pro rig “klidnější” místo, jako je třeba garáž nebo využít službu takzvaného housingu, kde se vám o rig dokonale postarají v klimatizovaném datovém centru.

Porovnání grafických karet

Základní informace tedy víme a můžeme začít s průzkumem trhu. Vybírat lze ze dvou výrobců grafických čipů, a tím je buď AMD nebo nvidia. Vzhledem k tomu, že chceme, aby GPU měla dobrý hash rate s co nejnižší možnou spotřebou energie a rozumnou cenu vzhledem k rentabilitě, budeme zde porovnávat modely “střední kategorie”.

Mohlo by vás zajímat: Víte, kolik vydělala Nvidia na prodejích spojených s kryptoměnami? Více, než si myslíte

AMD Sapphire Nitro+ RX580 8GB

Výkon GPU (Ethash): 31 Mh/s
Spotřeba: 130 W
Orientační cena: 5800 KČ

AMD POWERCOLOR RX560 4GB

Výkon GPU (Ethash): 14 Mh/s
Spotřeba: 65 W
Orientační cena: 3300 KČ

AMD Sapphire Radeon RX VEGA 64 8GB

Výkon GPU (Ethash): 44 Mh/s
Spotřeba: 290 W
Orientační cena: 11500 KČ

Nvidia eVGA GTX 1060 6GB

Výkon (Ethash): 24 Mh/s
Spotřeba: 85 W
Orientační cena: 5600 KČ

Nvidia MSI GeForce GTX 1080ti 11Gb Gaming X

Výkon (Ethash): 50Mh/s
Spotřeba: 200 W
Orientační cena: 29000 KČ

Nvidia eVGA RTX 2080ti 11Gb XC Ultra Gaming

Výkon: 55 Mh/s
Spotřeba: 172 W
Orientační cena: 37000 KČ

Závěr

Jak už bylo řečeno v úvodu, volba vhodné grafické karty je velmi individuální. Hlavní rozdíl bude, jestli zvolíme grafický čip od AMD nebo od Nvidia. Každý z nich je vhodnější pro jiný algoritmus a tím tedy i pro těžbu rozdílných skupin kryptoměn. My jsme v našem testu srovnávali algoritmus Ethash. Ze zkušeností společnosti MR Chain je na poli AMD karet jasný vítěz, kterou je karta Sapphire Nitro+ RX 580 8gb. Má výborné chladiče, dlouhou životnost větráků a dobrý poměr cena/výkon. AMD karty jsou obecně těžší na nastavení, protože k dosažení maximálního výkonu je potřeba změnit časování paměti v Biosu karty. Když ovšem využijete housingových služeb např. společnosti MR Chain s.r.o., takové věci nemusíte vůbec řešit a o vše se za vás postarají jejich technici.

Co číst dále?

Čtyři věci, ve kterých Bitcoin ovlivnil tradiční peníze

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mikuláš

Mňo, to by mě zajímalo jak u 1080Ti dosáhnout 50 Mh/s. Jednu mám ( EVGA 1080Ti Kingpin ) a už při 39 Mh/s byla silně nestabilní, přehřívala se a padala těžba.
Jinak jsem spokojen s 1070 a RX570/580 8 GB. 🙂

Mikuláš

O tom jsem už četl na zahraničních fórech, dosud jsem nenašel odvahu vyzkoušet, trochu mě děsí ten název 🙂

Mikuláš

Tak mi to nedalo a zkusil jsem to. Opravdu to nějakým způsobem funguje – bez OC 41 Mh/s, po úpravách v MSI AB jsem se dostal na 49,6 Mh/s.
Bohužel do minuty těžba spadne s hláškou: nespecifikované selhání.
Takže určitě to chodí, ale musí se to trošku poladit.

elwex

Ethereum přejde na PoS a pak bude většina minerů (marně?) hledat dostatek alternativ.

Jan

Že ethereum přejde na PoS ses dozvěděl kde?Vitamin tvrdí opak ne?

Jan

Že ethereum přejde na PoS ses dozvěděl kde?Vitalin tvrdí opak ne?

spot_img