Čtyři věci, ve kterých Bitcoin ovlivnil tradiční peníze

0
(0)

Do světa financí se Bitcoinu podařilo prorazit za relativně krátkou dobu své existence. Pokud uvážíme, že hlavními vlastnostmi peněz jsou dělitelnost, zaměnitelnost, přenositelnost a trvanlivost, pak nejen že tato první vytvořená kryptoměna všechny splňuje, ale ona je dokonce vylepšuje. Pojďme se společně v tomto článku podívat, čím Bitcoin ovlivnil peníze, které známe dnes.

Revoluce ve finančnictví

Za celou historii finančnictví – od barteru až po internetové bankovnictví – představuje Bitcoin největší změnu principu fungování peněz, přičemž velkou roli v tom hraje jeho decentralizovanost. Za deset let existence si vybudoval trh o velikosti několika desítek až stovek miliard amerických dolarů a přinesl nové postupy a nápady do světa financí a technologií. A to se do společnosti teprve začíná začleňovat.

Toto jsou tedy 4 případy, ve kterých Bitcoin ovlivnil tradiční peníze:

Digitální odolnost

Jelikož je Bitcoin digitální měnou, je odolnost relativním pojmem. Navíc je skladování úspor v kryptoměnách o mnoho výhodnější, než například uchování zlata nebo peněz v bance.

Bitcoin je navržen tak, že pouze člověk, který zná tzv. „private key“, má přístup k Bitcoinům, nacházejících se na veřejné adrese. Na rozdíl od několika zavazadel plných bankovek nebo zlaté cihly si může uživatel na dané adrese uchovávat libovolné množství coinů. Navíc uschování bilionu korun v BTC vyjde na stejné peníze jako uložení jeho jedné miliontiny.

Uživatel má na výběr množství způsobů, jak Bitcoin skladovat. Nejbezpečnější je uschování pomocí hardwarového úložiště, ale někdy je jednodušší zapamatovat si patnáct slov, díky kterým se na svou internetovou peněženku dostane kdykoli.

Přenositelnost

Kdyby vám v minulosti někdo řekl, že můžete bezproblémově a bez dohledu třetí osoby poslat někomu libovolné množství peněz, zřejmě byste mu nevěřili. Kryptoměny navíc nabízejí i možnost vzít si s sebou při cestování mimo Schengenský prostor více než 200 tisíc Kč, jelikož klíč můžete mít jen ve své hlavě a pomocí něho a internetového připojení se ke své peněžence kdykoli připojíte.

Vysoká dělitelnost

Zlatá cihla nebo jednokorunová mince nejdou reálně rozdělit na menší jednotky. To u Bitcoinu neplatí.

Tzv. „satoshi“ je nejmenší jednotka Bitcoinu, zaznamenaná v Blockchainu. Přesněji jde o jednu stomiliontinu této mince (tedy o 0,00000001 BTC), což dělá v době psaní článku méně než jeden halíř.

Takto malé částky otevírají nové možnosti. Například vezmeme-li v potaz dýška nebo nový způsob zpoplatnění online médií, kdy kliknutí bude mít opravdovou hodnotu v penězích.

Decentralizovanost

Toto je asi nejdůležitější vlastnost, kterou kryptoměny přinesly světu. Stejně jako existuje internet pro ukládání dat, existují kryptoměny pro ukládání hodnoty. Navíc tato blockchainová technologie může úplně změnit naše životy – blockchainové projekty se totiž zabývají různými a mnohdy i prospěšnými nápady.

Chvíli to však potrvá…

Jako každá nová technologie, také Bitcoin potřebuje nějaký čas na přípravu, než bude schopen fungovat jako platební metoda na každodenní bázi. Hlavní změny se musí provést v ceně transakcí, jejich rychlosti a míře soukromí. Co se ale týče následné adopce, tak pokud se podíváme na následující obrázek, vidíme, že začlenění daného návyku nebo technologie trvá čím dál kratší dobu. Obzvlášť pokud vezmeme v potaz, že klíčová část adopce kryptoměn – tedy internet – je již nezbytnou součástí našich životů a je téměř všude.

Technologie adopce

Závěr

Bitcoin obohatil svět tradičních peněz v mnoha ohledech a vliv na ně určitě bude mít i do budoucna. Pokud se rozšíří i Lightning network, je velice pravděpodobné, že zanedlouho si už i každodenní nákup v supermarketu budete moci kupovat pomocí Bitcoinů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img