Lightning Network – Co to je, jak funguje a co přinese kryptoměnám?

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Kryptoburza Coinbase drží téměř 1 milion BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Tom Lee stále věří, že 2020 bude pro BTC dobrý rok • Musk: Krypto bude mostem mezi legálními a nelegálními platbami...

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Večerní souhrn článků] • Apple iCloud je aplikace pro sledování – tvrdí šéf Telegramu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Čas od času přijde nějaká zpráva nebo novinka o tom, jak se Lightning Networku daří. Převážně jde o pozitivní zprávy, což nás určitě všechny těší, protože Lightning Network má být řešením jednoho z největších problémů Bitcoinu –škálovatelnosti. O co konkrétně ale Lightning Networku jde? Jak toho má dosáhnout? I to jsou otázky, na které vám odpoví dnešní článek.

Škálovatelnost – problém od samotného počátku

Už v době, kdy byl Bitcoin ještě v úplných počátcích, vývojáři upozorňovali na problém škálovatelnosti této peer-to-peer kryptoměny. Dokonce úplně první veřejný komentář na adresu Bitcoinu od James A. Donalda obsahoval následující slova:

„Myslím, že vámi navržený protokol nebude schopen dosahovat takové škálovatelnosti, jaká bude potřeba.“

Proč je ale škálovatelnost takovým problémem? Uvedeme jednoduchý příklad. Bitcoin je po většinu času schopen dosáhnout rychlosti transakcí zhruba 7 tps (transactions per second – transakcí za sekundu). Visa je schopna dosáhnout průměrně zhruba 24 000 tps. A problém je na světě. Pokud má totiž Bitcoin konkurovat zažitým platebním systémům nebo dokonce státním měnám, rychlost transakcí musí rapidně zvýšit.

Kryptoměnová komunita se snažila (a stále snaží) přijít s různými návrhy. Těch je skutečně mnoho. Od různých forků, přes nové kryptoměny až po samotný Lightning Network. Avšak celkového konsensu na toto téma se bude dosahovat opravdu těžko. Pokud se však Lightning Network úspěšně prokáže v praxi, může jednou provždy vyřešit problém kryptoměn a jejich škálovatelnosti.

Co je Lightning Network?

Aktuálně funguje Bitcoin jako kdysi telegram. Na poslání jedné zprávy prostřednictvím telegramu bylo potřeba mnoho lidí a rovněž mnoho prostředků. Právě proto byly i jednoduché a poměrně krátké zprávy předražené. Tak funguje také Bitcoin. Na poslání malého množství Bitcoinu (zprávy) je třeba hodně lidí a mnoho poplatků (transakční fees, které ani zdaleka nejsou na své potenciální ceně). To celou síť nejen brzdí, ale i zahlcuje.

Vývojáři a kryptoměnoví nadšenci se proto zamysleli, zda je opravdu nutné zapisovat každou transakci do společné účetní knihy (ledgeru – blockchainu). Právě z této myšlenky vznikl nápad na Lightning Network – síť fungující jako nová vrstva (layer) připojena na síť Bitcoinu. Tato nová vrstva bude sloužit k vytvoření platebních kanálů mezi jakýmikoliv uživateli.

Dané platební kanály mohou sloužit jakkoli dlouho. Tyto kanály mají hned několik výhod. Protože jde o přesuny pouze mezi dvěma uživateli, transakce proběhne téměř okamžitě a bude mít téměř nulové poplatky (v ideálním případě zcela nulové). Rovněž je výhodou, že síť Bitcoinu se postupně očistí, protože nebude přetěžována jako dosud. Podaří se to díky tomu, že transakce v rámci Lightning Networku nejsou zapisovány do ledgeru. Až v momentě, kdy se kanál uzavře, se nový balanc obou peněženek (adres) zapíše na blockchain.

Lightning Network ve skutečném životě

Uveďme si ale příklad ze života, na kterém si ukážeme všechny aspekty Lightning Networku. Jan a Dušan jsou kamarádi, kteří si mezi sebou musí často a rychle posílat malé částky (například za pivo, večeři nebo zmrzlinu). Ideální to chtějí dělat s co nejnižšími poplatky, a tak si otevřou Lightning Network kanál.

Nejprve utvoří multisignature wallet (peněženku, do které mají vstup pouze oni dva). Následně musí oba vložit do zmíněné peněženky nějakou částku – například po 5 BTC. Od toho momentu mohou udělat nekonečné množství transakcí v rámci daného kanálu. Ve skutečnosti však jde pouze o redistribuci vloženého množství Bitcoinu mezi oběma stranami. Pokud se proto Jan rozhodne poslat 2 BTC Dušanovi, udělá tak v rámci kanálu. Ve skutečnosti však pouze Jan pošle vlastnické právo na 2 BTC Dušanovi. Ten zatím poslané 2 BTC nevlastní.

To se změní, až když dojde k uzavření kanálu. Algoritmus rozdistribuuje Bitcoiny podle poslední verze účetní rozvahy / výkazu o finanční situaci (a vlastnických práv) a přidělí Bitcoiny na dané adresy, což se následně zapíše i na blockchain. Ve zkratce tedy Lightning Network umožňuje svým uživatelům provádět jakékoliv množství transakcí mimo hlavní blockchain. Na konci (při uzavření kanálu) se pak všechny transakce zapíší jako jedna, která již bude zakomponována do blockchainu.

Lightning Network a Atomic Swaps

Lightning Network může rovněž pomoci k adaptaci a implementaci takzvaného Atomic Swapu (ve volném překladu „atomové výměně“). Jednoduše řečeno, u Atomic Swaps jde o instantní výměnu mezi jakýmikoli dvěma kryptoměnami, aniž byla použitá kryptoměnová burza.

Pokud se Lightning Network a Atomic Swaps skutečně osvědčí (nejen při pokusech, ale i v reálném světě při využívání milionů lidí), mohou kryptoměny zažít přerod. Stejně tak by mohlo konečně dojít také k odpovědi na otázku, zda se budou za Bitcoiny kupovat káva nebo hamburgery. Právě kombinace Lightning Network a Atomic Swaps by to mohla bezpochyby umožnit a přenést tak kryptoměny do zcela nové roviny. I když původně mělo jít pouze o Bitcoin, vypadá že LN přesáhne hranice této kryptoměny. StellarEthereumZcash nebo Litecoin mohou patřit mezi největší favority na adaptaci Lightning Network hned po Bitcoinu.

Nevýhody Lightning Networku

I přesto, že má Lightning Network bezpochyby několik výhod, najdou se i negativní stránky tohoto kryptoměnového zázraku. Všechny z těchto nevýhod jsou zatím velmi spekulativní. Zda dojde k některé z níže uvedených chyb/nevýhod, nám ukáže až čas a zvýšený počet uživatelů Lightning Networku.

Tou základní a nejlogičtější nevýhodou je fakt, že jelikož Lightning Network ještě nebyl pořádně přetížen, tak neumíme říci, jaká je jeho úspěšnost. Pokud totiž jednou opravdu nastane takové přetížení sítě, jako se tomu děje s Bitcoinem, můžeme pouze doufat, že se s LN nic nestane.

Další nevýhodou může být komplexnost kanálů. V případě, že se Lightning Network rozšíří a zvýší se počet kanálů, tak by nemuselo být otevírání dalších a dalších kanálů zcela optimální. V takovém případě by se transakce mezi dvěma uživateli přesouvaly co nejkratší cestou (mezi již existujícími kanály). Avšak tehdy by mohlo dojít nejen k prodloužení času transakce, ale i k nárůstu transakčního poplatku, což je přesně opak toho, o co se LN snaží.

Stejně může také formování center (hubs) ještě více zcentralizovat Bitcoin, což je určitě další špatnou zprávou. Hub v tomto případě představuje něco jako uzel (node) s velkým kapitálem, přes který by mohla procházet většina transakcí. A to je opět problém, protože by mohlo dojít k úmyslné tvorbě takových uzlů, což by zvýšilo centralizovanost Lightning Networku a její závislost na jednotlivých uzlech.

Kdo by měl používat Lightning Network?

Protože se dopady této inovace teprve zkoumají, je třeba všechny upozornit na to, že používání LN může být v této fázi velmi náročné. Už jen samotné vytvoření kanálu může působit komplikovaně. Mnoho vývojářů proto prosí potenciální uživatele, aby byli trpěliví.

Taková upozornění vycházejí zejména proto, že samotný Lightning Network je teprve v plenkách. I přesto, že hned několik týmů na něm aktivně pracuje (Blockstream, Lightning Labs, ACINQ), implementovat takovou obrovskou síť nebude vůbec jednoduché. To potvrzují i samotné týmy, které sice potvrdily možnost spolupráce mezi jednotlivými verzemi, avšak připouštějí, že všechny z nich mají ještě mnoho nedostatků. Právě proto se nedoporučuje zběsile se pouštět do Lightning Networku úplným nováčkům nebo technicky nepříliš zdatným jedincům.

Závěr

Lightning Network patří určitě mezi jednu z nejnapínavějších novinek, která by mohla pomoci kryptoměnovému světu naplnit svůj potenciál. I přesto, že je stále jen v zárodku, už nyní je jasné, že správné implementování této sítě by pomohlo nejen Bitcoinu. Pokud by totiž v případě největší kryptoměny LN uspěl, bezpochyby by se našly další kryptoměny, které by takový úspěch chtěly zopakovat.

Co číst dále?

[Týdenní zprávy] BAKKT připravuje aplikaci i pro retailové klienty – kryptem za letenky od 650 aerolinek – Tim Draper: BTC na 250 000 /2023 a další nejdůležitější zprávy uplynulého týdne v kostce.

4 KOMENTÁŘE

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
BugerVaclavGunnieMartiB Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
MartiB
Host

Zbývá už jen pár dní a LN bude mít implementovaný i Electra(ECA), v rámci tohoto forku přibude navíc Atomic Swap a Segwit. http://www.electraproject.org

Gunnie
Host
Gunnie

LN je něco jako kdyby mi banka na výpisu z účtu napsala “Platby kartou tenhle týden: 2500,- Kč”. Kdyby jsem se jich zeptal že jaké platby to jsou tak by mi odpověděli “podívejte se do svých účtenek”.

Vaclav
Host
Vaclav

Bohuzel jako kryptomena a cely projekt neresi nic noveho. Jen dlalsi P2P krypto postaveny na PoS. Byla by fajn pokud by prisla drive.

Buger
Host

LN fandim – rychlost co sem testoval cca 10s na platbu z Eclair mobile (mobilni LN penezenka), pokud je otevreny kanal primo proti prodejci tak klidne i treba jen 2s, poplatky pokud platim prodejci vuci kteremu mam primo otevreny kanal tak 0, jinak 1satoshi.

Na testy LN doporucuju napr.: http://srv.dread.cz/ (1000satoshi za zamavani cinske kocicky) nebo https://pollofeed.com/ (3000satoshi za nakrmeni slepic)

Jinak Vaclave ty sis ten clanek ani neprecetl, coz?

Nejnovější články

[Hot news] Objem obchodování kryptoměn se za rok 2019 zvýšil o 600%

Informační a datová platforma CoinGecko vydala výroční zprávu, ve které se zabývala klíčovým technologickým vývojem v minulém roce. Jednou...

[Shrnutí] Skončilo Světové ekonomické fórum v Davosu – IPO Ripple do 12 měsíců a další novinky

Včera skončil 50. ročník Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. Co dalšího přinesly poslední dva dny tohoto setkání předních světových politiků, ekonomů a podnikatelů?   IPO...

[Večerní souhrn článků] • Kryptoburza Coinbase drží téměř 1 milion BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

24.01.20 Technická analýza [ETH a BCH]: Bitcoin Cash DUMP z 400 na 300 USD. ETH “jen” 13% propad

Bitcoin Cash přišel o 100 USD na své hodnotě a zisk z roku 2020 snížil v topu na 99,96% na momentálních 53% během pár...

Stane se rok 2020 rokem privacy coinů?

Většina lidí považuje každou kryptotransakci za anonymní, ale není tomu tak. Například veškeré transakce Bitcoinu jsou zaznamenávány na blockchainu. Existují však takové mince, které...

Doporučujeme

Japonský bývalý centrální bankéř: Libra nás pobídla, abychom brali CBDC vážně

Bývalý šéf plateb a vypořádání v Bank of Japan (BOJ) říká, že Libra od Facebooku po celém světě burcuje centrální banky, aby se vážně...

[Polední zprávy] • Vodafone opouští Asociaci Libra • Americká SEC dala k soudu další ICO • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Trhy dnes spíše stagnují a...

Je Bitcoin odpovědí na Trumpovu štedrost vůči bankám, které mají daňové úlevy na své extrémní zisky?

Bankám se daří, loni zažily rok mimořádně bohatých zisků a těší se z daňových úlev, které jim v USA servíruje prezident Trump. Extrémní zisk a...

[Hot news] Bitcoinové futures CME zdvojnásobily svůj obchodovaný objem

Dle údajů zveřejněných společností CME Group objem bitcoinových futures výrázně vzrostl za poslední týden, od uvedení na trh. CME Group nabízí bitconové futures v...