Lightning Network – Co to je, jak funguje a co přinese kryptoměnám?

4
(1)

Čas od času přijde nějaká zpráva nebo novinka o tom, jak se Lightning Networku daří. Převážně jde o pozitivní zprávy, což nás určitě všechny těší, protože Lightning Network má být řešením jednoho z největších problémů Bitcoinu –škálovatelnosti. O co konkrétně ale Lightning Networku jde? Jak toho má dosáhnout? I to jsou otázky, na které vám odpoví dnešní článek.

Škálovatelnost – problém od samotného počátku

Už v době, kdy byl Bitcoin ještě v úplných počátcích, vývojáři upozorňovali na problém škálovatelnosti této peer-to-peer kryptoměny. Dokonce úplně první veřejný komentář na adresu Bitcoinu od James A. Donalda obsahoval následující slova:

„Myslím, že vámi navržený protokol nebude schopen dosahovat takové škálovatelnosti, jaká bude potřeba.“

Proč je ale škálovatelnost takovým problémem? Uvedeme jednoduchý příklad. Bitcoin je po většinu času schopen dosáhnout rychlosti transakcí zhruba 7 tps (transactions per second – transakcí za sekundu). Visa je schopna dosáhnout průměrně zhruba 24 000 tps. A problém je na světě. Pokud má totiž Bitcoin konkurovat zažitým platebním systémům nebo dokonce státním měnám, rychlost transakcí musí rapidně zvýšit.

Kryptoměnová komunita se snažila (a stále snaží) přijít s různými návrhy. Těch je skutečně mnoho. Od různých forků, přes nové kryptoměny až po samotný Lightning Network. Avšak celkového konsensu na toto téma se bude dosahovat opravdu těžko. Pokud se však Lightning Network úspěšně prokáže v praxi, může jednou provždy vyřešit problém kryptoměn a jejich škálovatelnosti.

Co je Lightning Network?

Aktuálně funguje Bitcoin jako kdysi telegram. Na poslání jedné zprávy prostřednictvím telegramu bylo potřeba mnoho lidí a rovněž mnoho prostředků. Právě proto byly i jednoduché a poměrně krátké zprávy předražené. Tak funguje také Bitcoin. Na poslání malého množství Bitcoinu (zprávy) je třeba hodně lidí a mnoho poplatků (transakční fees, které ani zdaleka nejsou na své potenciální ceně). To celou síť nejen brzdí, ale i zahlcuje.

Vývojáři a kryptoměnoví nadšenci se proto zamysleli, zda je opravdu nutné zapisovat každou transakci do společné účetní knihy (ledgeru – blockchainu). Právě z této myšlenky vznikl nápad na Lightning Network – síť fungující jako nová vrstva (layer) připojena na síť Bitcoinu. Tato nová vrstva bude sloužit k vytvoření platebních kanálů mezi jakýmikoliv uživateli.

Dané platební kanály mohou sloužit jakkoli dlouho. Tyto kanály mají hned několik výhod. Protože jde o přesuny pouze mezi dvěma uživateli, transakce proběhne téměř okamžitě a bude mít téměř nulové poplatky (v ideálním případě zcela nulové). Rovněž je výhodou, že síť Bitcoinu se postupně očistí, protože nebude přetěžována jako dosud. Podaří se to díky tomu, že transakce v rámci Lightning Networku nejsou zapisovány do ledgeru. Až v momentě, kdy se kanál uzavře, se nový balanc obou peněženek (adres) zapíše na blockchain.

Lightning Network ve skutečném životě

Uveďme si ale příklad ze života, na kterém si ukážeme všechny aspekty Lightning Networku. Jan a Dušan jsou kamarádi, kteří si mezi sebou musí často a rychle posílat malé částky (například za pivo, večeři nebo zmrzlinu). Ideální to chtějí dělat s co nejnižšími poplatky, a tak si otevřou Lightning Network kanál.

Nejprve utvoří multisignature wallet (peněženku, do které mají vstup pouze oni dva). Následně musí oba vložit do zmíněné peněženky nějakou částku – například po 5 BTC. Od toho momentu mohou udělat nekonečné množství transakcí v rámci daného kanálu. Ve skutečnosti však jde pouze o redistribuci vloženého množství Bitcoinu mezi oběma stranami. Pokud se proto Jan rozhodne poslat 2 BTC Dušanovi, udělá tak v rámci kanálu. Ve skutečnosti však pouze Jan pošle vlastnické právo na 2 BTC Dušanovi. Ten zatím poslané 2 BTC nevlastní.

To se změní, až když dojde k uzavření kanálu. Algoritmus rozdistribuuje Bitcoiny podle poslední verze účetní rozvahy / výkazu o finanční situaci (a vlastnických práv) a přidělí Bitcoiny na dané adresy, což se následně zapíše i na blockchain. Ve zkratce tedy Lightning Network umožňuje svým uživatelům provádět jakékoliv množství transakcí mimo hlavní blockchain. Na konci (při uzavření kanálu) se pak všechny transakce zapíší jako jedna, která již bude zakomponována do blockchainu.

Lightning Network a Atomic Swaps

Lightning Network může rovněž pomoci k adaptaci a implementaci takzvaného Atomic Swapu (ve volném překladu „atomové výměně“). Jednoduše řečeno, u Atomic Swaps jde o instantní výměnu mezi jakýmikoli dvěma kryptoměnami, aniž byla použitá kryptoměnová burza.

Pokud se Lightning Network a Atomic Swaps skutečně osvědčí (nejen při pokusech, ale i v reálném světě při využívání milionů lidí), mohou kryptoměny zažít přerod. Stejně tak by mohlo konečně dojít také k odpovědi na otázku, zda se budou za Bitcoiny kupovat káva nebo hamburgery. Právě kombinace Lightning Network a Atomic Swaps by to mohla bezpochyby umožnit a přenést tak kryptoměny do zcela nové roviny. I když původně mělo jít pouze o Bitcoin, vypadá že LN přesáhne hranice této kryptoměny. StellarEthereumZcash nebo Litecoin mohou patřit mezi největší favority na adaptaci Lightning Network hned po Bitcoinu.

Nevýhody Lightning Networku

I přesto, že má Lightning Network bezpochyby několik výhod, najdou se i negativní stránky tohoto kryptoměnového zázraku. Všechny z těchto nevýhod jsou zatím velmi spekulativní. Zda dojde k některé z níže uvedených chyb/nevýhod, nám ukáže až čas a zvýšený počet uživatelů Lightning Networku.

Tou základní a nejlogičtější nevýhodou je fakt, že jelikož Lightning Network ještě nebyl pořádně přetížen, tak neumíme říci, jaká je jeho úspěšnost. Pokud totiž jednou opravdu nastane takové přetížení sítě, jako se tomu děje s Bitcoinem, můžeme pouze doufat, že se s LN nic nestane.

Další nevýhodou může být komplexnost kanálů. V případě, že se Lightning Network rozšíří a zvýší se počet kanálů, tak by nemuselo být otevírání dalších a dalších kanálů zcela optimální. V takovém případě by se transakce mezi dvěma uživateli přesouvaly co nejkratší cestou (mezi již existujícími kanály). Avšak tehdy by mohlo dojít nejen k prodloužení času transakce, ale i k nárůstu transakčního poplatku, což je přesně opak toho, o co se LN snaží.

Stejně může také formování center (hubs) ještě více zcentralizovat Bitcoin, což je určitě další špatnou zprávou. Hub v tomto případě představuje něco jako uzel (node) s velkým kapitálem, přes který by mohla procházet většina transakcí. A to je opět problém, protože by mohlo dojít k úmyslné tvorbě takových uzlů, což by zvýšilo centralizovanost Lightning Networku a její závislost na jednotlivých uzlech.

Kdo by měl používat Lightning Network?

Protože se dopady této inovace teprve zkoumají, je třeba všechny upozornit na to, že používání LN může být v této fázi velmi náročné. Už jen samotné vytvoření kanálu může působit komplikovaně. Mnoho vývojářů proto prosí potenciální uživatele, aby byli trpěliví.

Taková upozornění vycházejí zejména proto, že samotný Lightning Network je teprve v plenkách. I přesto, že hned několik týmů na něm aktivně pracuje (Blockstream, Lightning Labs, ACINQ), implementovat takovou obrovskou síť nebude vůbec jednoduché. To potvrzují i samotné týmy, které sice potvrdily možnost spolupráce mezi jednotlivými verzemi, avšak připouštějí, že všechny z nich mají ještě mnoho nedostatků. Právě proto se nedoporučuje zběsile se pouštět do Lightning Networku úplným nováčkům nebo technicky nepříliš zdatným jedincům.

Závěr

Lightning Network patří určitě mezi jednu z nejnapínavějších novinek, která by mohla pomoci kryptoměnovému světu naplnit svůj potenciál. I přesto, že je stále jen v zárodku, už nyní je jasné, že správné implementování této sítě by pomohlo nejen Bitcoinu. Pokud by totiž v případě největší kryptoměny LN uspěl, bezpochyby by se našly další kryptoměny, které by takový úspěch chtěly zopakovat.

Co číst dále?

[Týdenní zprávy] BAKKT připravuje aplikaci i pro retailové klienty – kryptem za letenky od 650 aerolinek – Tim Draper: BTC na 250 000 /2023 a další nejdůležitější zprávy uplynulého týdne v kostce.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
MartiB

Zbývá už jen pár dní a LN bude mít implementovaný i Electra(ECA), v rámci tohoto forku přibude navíc Atomic Swap a Segwit. http://www.electraproject.org

Gunnie

LN je něco jako kdyby mi banka na výpisu z účtu napsala „Platby kartou tenhle týden: 2500,- Kč“. Kdyby jsem se jich zeptal že jaké platby to jsou tak by mi odpověděli „podívejte se do svých účtenek“.

Vaclav

Bohuzel jako kryptomena a cely projekt neresi nic noveho. Jen dlalsi P2P krypto postaveny na PoS. Byla by fajn pokud by prisla drive.

Buger

LN fandim – rychlost co sem testoval cca 10s na platbu z Eclair mobile (mobilni LN penezenka), pokud je otevreny kanal primo proti prodejci tak klidne i treba jen 2s, poplatky pokud platim prodejci vuci kteremu mam primo otevreny kanal tak 0, jinak 1satoshi.

Na testy LN doporucuju napr.: http://srv.dread.cz/ (1000satoshi za zamavani cinske kocicky) nebo https://pollofeed.com/ (3000satoshi za nakrmeni slepic)

Jinak Vaclave ty sis ten clanek ani neprecetl, coz?

spot_img