[HODL] 7letý rekord zůstal nepokořen, potenciál technologie Lightning Network

3
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Milí čtenáři, přeji vám hezký prosincový den. Nevím jak u vás, ale za okny místnosti, kde pro vás připravuji nové články, se již rozprostírá poklidná bílá zimní peřina. I na kryptomarketu je aktuálně celkem klid. Prošli jsme si však nejhorším měsícem za posledních 7 let. V tomto článku si ověříme, o kolik procent Bitcoin v Listopadu vlastně spadl. Řeč bude také o technologii Lightning Network.

Bitcoin v listopadu klesl o 37 %

Na drtivé většině českých a slovenských webů, které se věnují kryptoměnám, se můžete dočíst o listopadovém pádu Bitcoinu jako o 37% oslabení. Tuto zprávu všichni převzali od americké televizní a rozhlasové společnosti CNBC, popř. ji dále šíří již mezi sebou. Pojďme se tedy společně podívat, jak k takovému číslu toto světoznámé médium dospělo.

V citovaném článku se říká, že Bitcoin naposledy prodělal podobný (resp. vyšší) pád v dubnu 2011, kdy jeho cena klesla přibližně o 39 %. Dále se zde uvádí, že jsou digitální měny momentálně v 70% propadu od začátku roku a od svého prosincového ATH je to procent 80. Nás zajímá výrok, že Bitcoin uzavřel listopad v 37% ztrátě.

Ten však CNBC nepatří, pouze citují zprávu, kterou na svém webu vydal Coindesk. Abychom se dozvěděli, jak k číslu 37 dospěli, musíme tedy jít na tento web. Doufejme, že se opět nebude jednat o citát z dalších zdrojů. Je zajímavé, jak daleko si v internetovém mediálním prostoru musíme dojít, než nalezneme zdroj určité informace.

Zdroj jsme našli

Na webu Coindesk.com se skutečně píše o 37% pádu, tedy přesněji 37,4%. Přičemž se opírají o vlastní čísla, převzatá z tzv. „CoinDesk’s Bitcoin Price Index”, tedy z indexu ceny Bitcoinu. Index není nic jiného, než zachycení vývoje ceny v čase, jsme tu tedy správně. Je to trochu zvláštní, ale již na první pohled data nějak nesedí….

Jak můžete vidět na obrázku, Bitcoin dle grafu na webu Coindesk otevřel listopad na ceně 6313,83 dolarů. V článku se však hovoří o čísle $6341. Má jít o srovnání napříč burzami, podobně jako třeba na CMC. Kurz o půlnoci posledního listopadového dne je dle grafu 3968,77 USD. V článku se uvádí 3964 dolarů.

Vzal jsem tedy kalkulačku a ověřil čísla uvedená v článku. Vyšlo mi 37,49 %. Dle pravidel zaokrouhlování bychom tedy měli na jedno desetinné místo uvést 37,5 %, nikoli 37,4 %, popř. všude uváděných 37 %. Je to sice drobný rozdíl, ale při větší investici to může dělat klidně tisíce dolarů. Navíc, pokud by vyšlo více než 39 %, byl by překonán onen sedmiletý rekord, o kterém všichni hovoří.

Pro úplnost nyní použijme data dle CMC. Měsíc listopad Bitcoin dle CMC otevřel na cca 6328 dolarech a uzavřel na 3993 USD. Což odpovídá 36,9 % pádu v měsíci listopadu. Jak jsme si ukázali, skutečně se po zaokrouhlení na celá čísla jedná o 37% pád a 7letý rekord tedy zůstává nepokořen. Ačkoli jsme během ověřování této informace narazili na několik poněkud zvláštních nepřesností. I proto vám doporučujeme, abyste si důležité informace raději vždy sami ověřili.

Po přečtení tohoto článku vám doporučujeme: Kryptoměny krvácejí? V dlouhodobém měřítku je aktuální pád zanedbatelný

Lightning Network

Ve zbývajícím čase se podíváme na technologii Lightning Network. Tato technologie by měla Bitcoinu pomoci k lepší škálovatelnosti. Vývojáři i uživatelé Bitcoinu si od bleskové sítě slibují mnohonásobně větší propustnost sítě, což povede nejen k mnohem většímu množství bitcoinových transakcí za vteřinu, ale také k možnosti běžných drobných nákupů prakticky bez poplatků.

Jde o off-chain řešení, při kterém dojde k otevření tzv. platebního kanálu mezi zákazníkem a obchodem, kde se uzamkne určité množství BTC. V rámci daného kanálu se pak provádějí transakce mimo blockchainovou síť. Nejde však o transakce pouze mezi daným obchodem a konkrétním zákazníkem, kteří kanál otevřeli. Lightning Network totiž umožňuje tento kanál využít i pro další zákazníky.

A nejen to, blesková síť jde ještě mnohem dál. Tato technologie dokáže najít trasu mezi dvěma lidmi či společnostmi pomocí dalších kanálů. Díky tomu lze v rámci LN provést platbu také někomu, s kým kanál otevřený nemáte. Vlastně se tak skutečně vytváří síť. Tato síť značně snižuje zatížení blockchainu a zároveň zachovává bezpečnost transakcí. Otevřením kanálu se vytvoří jedna transakce a jeho uzavřením druhá. V rámci kanálu bude transakcí samozřejmě mnohonásobně víc.

Ačkoli se najdou i kritici, kteří namítají, že se podle nich nejedná o původní Satoshiho myšlenku, nebo že dojde k ovládnutí této sítě bankami a velkými společnostmi, čímž se vrátíme k centralizaci, jde pravděpodobně o nejočekávanější technologii v kryptosvětě. Měla by přinést možnost využívat Bitcoin jako skutečně funkční platební nástroj. Již žádná káva s poplatkem vyšším, než je cena daného nápoje! Mikrotransakce budou okamžité a prakticky zdarma.

Lightning Network by měl kromě výše uvedeného také umožnit tzv. „cross-chain atomic swaps”. Díky tomu bude možné bez použití burzy směnit mezi sebou dvě různé kryptoměny, které podporují LN. Jedná se tedy vlastně o bleskovou decentralizovanou směnárnu, postavenou přímo na blockchainu jednotlivých kryptoměn.

K tématu si dále můžete přečíst: Bitcoin blockchain už má víc než 10 000 uzlů! – Lightning Network 4000

Závěr

V dnešním HODLu jsme se věnovali ověřování dat. Ukázali jsme si, že informace šířená napříč mediálním prostorem nemusí být vždy úplně bezchybná. Byť 37 %, coby pád Bitcoinu během listopadu, nakonec sedí, nalezli jsme řadu nepřesností. Pakliže vás to zajímá, můžete si sami vyhledat pád v dubnu 2011. Schválně, kdo z vás jako první napíše do komentářů, zda číslo 39 % sedí? Věnovali jsme se také technologii Lightning Network, ke které se určitě ještě vrátíme, jakmile budeme mít další informace ohledně jejího vývoje a implementace.

-Kytka

Zdroje:
https://www.newsbtc.com/
https://www.cnbc.com/
https://www.coindesk.com/
https://www.coindesk.com/
https://coinmarketcap.com/
http://lightning.network/
https://blog.lightning.engineering/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
cohi

Kytka: Pěkný článek, zvlášť články o LN si moc rád přečtu a fandím tomu, už aby se rozběhl do ostrého provozu, bude to výrazný krok pro bitcoin a blockchain všeobecně.
Jen bych chtěl případně doporučit, když se podrobně zabýváte nepravosti v článcích a nepřesně uvedenýma číslama propadu, tak jestli by to nechtělo se zaměřit, sledovat a vydávat článek o zájem vyhledávání slova bitcoin, na google trends?:) Je to založeno na pravdivých číslech a navíc, někdy před rokem jsem slyšel, že v roce 2016 bylo na google trends slovo bitcoin nejvyhledávanějším slovem na internetu a rok na to vzniklo na bitcoinu ATH. Takže jen, že by bylo dobré občas tento graf zmínit v článku, protože poslední měsíc začíná graf ve vyhledávání slova bitcoin pomalu stoupat:)

spot_img