Podle CEO Coinbase potřebujeme pro podporu kryptoměn centralizované entity

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Zeeshan Feroz, generální ředitel krypto burzy Coinbase, tvrdí, že pro podporu ekosystému kryptoměn potřebujeme centralizované subjekty, jako jsou centrální banky a Facebook.

Feroz v rozhovoru s CNBC dne 24. října uvedl, že vidí pouze dva způsoby, jak kryptoměny dostat na výsluní. Zaprvé pomoci emisí centrální měny (CBDC) a zadruhé díky Facebookové Libře.

Centrální banky budou katalyzovat adopci lépe než Silicon Valley

Na rozdíl od kryptoměn je CBDC digitální měnou emitovanou centrální bankou, jejíž status zákonného platidla závisí na regulaci nebo zákoně vlády. CBDC, jako je digitální americký dolar nebo britská libra, by tak dle Feroze mohly

„katalyzovat adopci takovým způsobem, jako my nadšenci v Silicon Valley nejsme schopni.“

Feroz opomněl zmínit jediné CBDC, které bylo dosud ohlášeno významnou globální ekonomikou: digitální renminbi Čínské lidové banky.

Další cestou je hromadné osvojí přes Facebook, „s miliardami uživatelů, které mají“:

„Libra jako měna má potenciál být formou platby, která je ve své podstatě skutečně univerzální. Nebude to snadné. Jsme u prvního z tisíce kroků.“

Coinbase je jednou z 21 zbývajících společností, které jsou součástí sdružení Libra. Tyto společnosti jsou nyní pod dohledem zákonodárců z celého světa, díky čemuž již sedm významných účastníků loď opustilo, včetně společností Visa, eBay a Mastercard.

Feroz argumentoval, že na konci dlouhé cesty bychom s Librou mohli být připraveni zřídit

„otevřenější finanční systém, kde lidé mohou posílat finanční prostředky po celém světě stejně snadno, jako když posíláte e-mail“.

Před utopií potřebujeme centralizované entity

Pokud jde o otázku, zda projekt jako Libra nenahrazuje pouze institucionální a vládní kontrolu podnikovou centralizovanou alternativou, Feroz oddělil svůj postoj od těch, kteří vidí centralizaci jako anathemu na „skutečné krypto“ – ty kategorizoval jako „puristy“. Tvrdil, že:

“K přechodu ze světa, v němž jsme dnes, na tuto utopii, možná potřebujete centralizované entity, potřebujete spínač i vypínač.” Pokud nemáte centralizovanou firmu, která by udržovala tyto vztahy s bankami, nemůžete koupit krypto.“

CEO banky uvedl, že věří, že pro centralizované podniky existuje prostor pro podporu krypto ekosystému, přesto se však do části tohoto ekosystému bude nakupovat decentralizovaným způsobem.

Závěr

Během včerejšího šestihodinového slyšení se Mark Zuckerberg z Facebooku obrátil na Výbor sněmovny reprezentantů USA pro finanční služby, ale obecně jim nedokázal vyvrátit obavy, které z Libry mají. Článek o tomto slyšení naleznete zde.

Co číst dále?

Praha – hlavní město kryptoměn

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img