Obavy z dohledu v souvislosti s plánovanou mezinárodní expanzí čínské státní blockchainové firmy

3
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Síť služeb založená na blockchainu (BSN Spartan Network) plánuje s mezinárodní verzí platformy proniknout i mimo Čínu.

Čínský dohled: BSN Spartan Network

Čínská státem podporovaná blockchainová společnost plánuje mezinárodní expanzi, protože Peking pokračuje ve svém úsilí o digitální ledgery.

BSN je “jednorázová služba”, která zákazníkům umožňuje nasadit blockchain do cloudu, aniž by museli od základu vyvíjet vlastní sítě. Generální ředitel společnosti Yifan He řekl, že firma plánuje spustit projekt nazvaný BSN Spartan Network v zahraničí ještě letos.

BSN nepracuje s žádnými kryptoměnami kvůli tvrdému postoji Pekingu vůči nim a zákazu vstupu do Lidové republiky. BSN provozuje 28 blockchainových rámců a 19 portálů a má více než 25 000 vývojářů a 3 000 aplikací. V lednu údajně pracovala na systému digitální měny centrální banky (CBDC).

Čínská blockchainová síť pro celý svět?

Síť Spartan bude zahrnovat asi šest veřejných blockchainů, které nepoužívají kryptoměny, dodává zpráva. Jedním z nich bude verze etherea oddělená od ETH se síťovými poplatky placenými v dolarech namísto původní měny blockchainu.

Yifan He dodal, že cílem projektu je snížit náklady na používání veřejných chainů na zcela minimální úroveň. To by umožnilo tradičnějším IT systémům a podnikům používat veřejné řetězce jako součást svých systémů, dodal.

Není jasné, zda se mezinárodní společnosti do systému pohrnou vzhledem k úrovni státního dohledu nad vším, co se týká internetu, v Číně. Snažil se však zmírnit obavy ještě před jejich vznikem prohlášením, že systém bude mít otevřený zdrojový kód a bude imunní vůči státnímu vměšování a dohledu.

“Lidé budou říkat, že BSN je z Číny, že je nebezpe=čný. Dovolte mi zdůraznit, že BSN Spartan bude open source, z naší strany nebudeme mít k ničemu přístup.”

Obavy z čínského státního dohledu

To však nemusí stačit, protože za společností stojí Státní informační centrum (SIC), které spadá pod vševidoucí čínskou Národní komisi pro rozvoj a reformy (NDRC). NDRC je makroekonomická řídicí agentura s rozsáhlým administrativním a plánovacím dohledem nad čínskou ekonomikou. Kromě toho již nyní panují velké obavy, že čínský digitální jüan bude využíván jako nástroj dohledu.

Připustil, že čínské zázemí BSN je “velkou výzvou”, a dodal, že po spuštění v srpnu bude síť Spartan Network od počátku otevřená.

To umožní bezpečnostním firmám třetích stran kontrolovat kód, aby se zajistilo, že v něm nejsou žádná zadní vrátka pro čínskou vládu. Uvidíme, zda to bude stačit západním společnostem, které jsou již nyní velmi skeptické vůči obchodování s pekingským režimem.

Začátkem tohoto měsíce bylo oznámeno, že veřejný blockchain jihokorejského internetového gigantu Kakao, Klaytn, vytvoří otevřený povolený blockchain pro BSN. Známý jako “Chongqing Chain” bude běžet na interní síti a není jasné, zda bude součástí sítě Spartan Network.

Závěr

Není divu, že lidé jsou ohledem čínského dohledu skeptičtí. Co myslíte vy? Snaží se Čína vytvořit nástroj pro shromažďování dat? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Cain jacob
Hodnocení článku :
     

Pokud vím tak v Číně testují i sociální kreditní skóre, takže je velice pravděpodobné, že účel je centralizace dat v čínské komunistické straně.

spot_img