Nová hvězda na poli kryptoměn – Podívali jsme se na zoubek projektu GRIN

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Globální regulátoři se nezabývají správně stablecoiny • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • CME zaregistrovala bitcoinové futures za 1,1 mld. USD za jediný den • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Trhy Kryptotrhy...

[Večerní souhrn článků] • EU nemůže rozhodnout, co udělá s Librou od Facebooku • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Dnes se podíváme, co je zač projekt GRIN. Ten si získal v komunitě velkou pozornost. Hlavním lákadlem projektu je novátorský přístup v podobě protokolu Mimblewimble. Protokol s názvem z Harryho Pottera má umožnit výrazně lepší scaling než momentální privacy mince. Bude GRIN novým trhákem kryptosvěta?

Co je to Grin?

Než zabrousíme hlouběji do nitra GRINu, tak se podíváme na úplné základy. GRIN je v první řadě privátním blockchainem. To znamená, že je to anonymizovaná kryptoměna. To nám fakticky říká, že neexistuje způsob, jak dohledat, kdo provedl jakou transakci. V tomto ohledu je GRIN primárně konkurencí pro měny jako jsou Monero, Dash, Zcash, Komodo či NAV coin.

Více informací o kryptoměně Monero – Znáte ty nejlepší Monero (XMR) peněženky?

Grin se zároveň pyšní tím, že se liší od většiny nově vznikajících kryptoměn. V první řadě se odlišuje absencí ICO. Většina nově vznikajících projektů využije možnost předprodeje v ICO a díky tomu následně získá finance na rozvoj projektu. To se mnoha lidem nelíbí, protože to vytváří úvodní nerovnost v rozdělení mincí. Je ovšem k diskusi, jestli je to pravda a zároveň také extrémně záleží na zvolené formě ICO.

GRIN je open source projekt. Hlavní silou této měny má být její anonymita a tudíž nulová restrikce v tom, kdo ji může a nesmí používat. To je velmi podobné i původní myšlence BTC. Nicméně víme, že BTC transakce jsou teoreticky dohledatelné, protože jsou všechny veřejné. GRIN používá protokol s kouzelným jménem MimbleWimble, který mu dává unikátní vlastnosti.

MimbleWimble

V roce 2016 přišel Tom Jones s návrhem na nový protokol pro kryptoměny. Ten měl být minimalistický a to z důvodu rychlosti a lehkosti celého blockchainu. A tak na svět přišel MimbleWimble. Tento nový protokol má vylepšit kryptoměny ve dvou hlavních ohledech.

První výhodou je fakt, že do protokolu je zabudovaná anonymita sítě. V rámci sítě tak můžete posílat mince bez toho, aby někdo mohl odhalit kdo a komu poslal kolik mincí. Protokol vychází z kryptografického řešení, které je známo pod názvem Elliptic Curve Cryptography (ECC).

Informace o anonymních burzách – PIVX spustí anonymní decentralizovanou burzu se Zerocoin protokolem

Transakce v síti se ověřují pouze pomocí privátních klíčů a na základě tzv. Zero sum. To znamená, že se odesílají dvě transakce. Ty dohromady vždy musí vyjít jako nula, což je následně důkazem proto, že nebyly vytvořeny žádné nové mince. Díky architektuře protokolu také není možné odhalit detaily transakcí, a tudíž je celý systém anonymní. Více o tom, jak funguje takovýto princip, se dozvíte na Githubu GRINu.

V rámci sítě také neexistují veřejné adresy. Dvě peněženky komunikují přímo spolu. Při komunikaci pak příjemce vytvoří jednorázovou adresu, kterou dostane přímo odesilatel peněz. Nikdo mimo tyto dva participanty nemůže použít data, která se tvoří mezi nimi a tudíž nikdo nemůže tuto transakci replikovat. Zbytek vlastností je dle tvůrců projektu velmi podobný měnám jako je Zcash nebo Monero.

Proč je MimbleWimble lepší?

Protokol MimbleWimble se do krypto mainstreamu dostal jako novinka, která je opravdu převratná. Nicméně nemůžu souhlasit s tímto narativem a v následujících řádcích se podíváme na to, proč.

Scaling je jednoznačně největším problémem kryptoměn. Absence rychlých transakcí tak brání větší adopci kryptoměn. MimbleWimble přichází s řešením, které se ovšem nezaměřuje na rychlost, jakou mohou být transakce prováděny, nýbrž na velikost celého blockchainu.

Soukromí v prostředí kryptoměn – Jak používat Bitcoin anonymně? Detailní návod pro rok 2019 

To bohužel znamená, že MimbleWimble nebude závratně rychlý, ale jeho blockchain bude menší oproti jiným, privátním mincím. Fakticky tak bude síť zvládat identické množství transakcí jako např. BTC či ETH. Bude se jednat o maximálně dvě až tři desítky transakcí za vteřinu.

Scalingem se zde myslí snížení velikosti celého blockchainu. Oproti privátním mincím se velikost blockchainu sníží opravdu poměrně radikálně. Zatímco velikost jedné transakce Monera je cca 15 KB a Zcasch má okolo 5 KB, tak GRIN by měl mít velikost okolo 0.3 KB. To je výrazné zlepšení i oproti BTC, kde jsou velikosti transakcí přibližně trojnásobné.

V hypotetickém případě, kde by BTC používal protokol MimbleWimble, by měl velikost přibližně 70 GB, což je asi třetina z nynějších 200 GB. To je samozřejmě významný pokrok, který pomůže řešit budoucí situaci s nesnesitelnou velikostí blockchainů. Bohužel i přesto stále chybí důležitý aspekt vyšší rychlosti.

Hodnocení projektu GRIN

Ačkoliv je Grin schopen pomocí protokolu MimbleWimble snížit velikost hlavního blockchainu, tak zároveň nepřináší jiné, výrazné vylepšení. I samotný vliv na scaling je stále diskutabilní vzhledem k tomu, že pokud by adopce blockchainu výrazně vzrostla, tak nakonec vznikne identický problém. Blockchain bude po delší době stále moc velký.

GRIN bohužel nebude mít ani smart kontrakty a další výhody, kterými se pyšní jiné kryptoměny. Tvůrci projektu ovšem tvrdí, že tato situace se dá obejít a vytvořit například off-chainová řešení pomocí dceřiných chainů. I tak je GRIN víceméně běžnou kryptoměnou, která má několik nadstandardních vlastností.

MimbleWimble také používá například projekt BEAM, což fakticky znamená, že tyto výhody rozhodně nebudou exkluzivní pro GRIN a ani pro jiné kryptoměny, které tuto technologii využijí. Hlavní hodnotu má právě tento protokol a v rámci prostoru anonymních transakcí je to velký krok kupředu. V rámci celého blockchain prostoru je to další důkaz, že technologie kryptoměn je pořád na začátku a můžeme očekávat další a další výrazné inovace v tomto prostoru.

Zcash (ZEC)

2 KOMENTÁŘE

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
LukasVaclav Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vaclav
Host
Vaclav

Potencial ve skalovatelnosti urcite bude lepsi nez u BTC, ale jinak nic noveho a prevratneho. Autor by mel lepe volit nadpisy u clanku. Je dost zavadejici.

Pravda o tomto coinu je tady: https://ambcrypto.com/grin-grins-great-fall-the-new-privacy-oriented-coin-plummets-by-97-within-a-day/

Osobne bych do tohoto projektu nesel… Jen muj nazor…

Lukas
Host
Lukas

dalsi kryptomena na prd? Dalsi odsavac penez z jiz zabehnutych men, mame tady top10 ci top20 a to bohate staci… na co dalsi

Nejnovější články

Další zranitelný bod v Bitcoin Lightning Network

Lightning Network byla navržena za účelem dosažení lepší škálovatelnosti Bitcoinu. Projekt představil další vrstvu bitcoinového blockchainu a má mimo...

[Osobnost] Tony Hsieh, ředitel Zapposu (1/2)

Lidé jsou úžasní. Skutečně! Na světě je spousta lidí a přinejmenším velká část z nás jsou opravdu zajímavé osobnosti. Často se stává, že se...

22.02.19 Technická analýza komodity zlato – Po několikatýdenní konsolidaci tu máme další breakout na zlatě!

Světe div se, ale na zlatě máme další silný breakout. Jak jistě víte z mé poslední analýzy na zlato z 9. února, tak byl...

7 pravidel, která musíte znát při nakupování kryptoměn (1/2)

V tomto článku si projdeme 7 základních pravidel, které byste měli znát a řídit se jimi, pokud plánujete nakupování kryptoměn. Řada nováčků se ptá,...

[Přehled trhu] 22.02.20 [BTC] +0,7% [LINK] +2,82% [XMR] +5,65% Bitcoin mírně v růstu. Predikuje Monero růst celého trhu?

Dnes se podíváme jak se dařilo Bitcoinu, Chainlinku a Moneru na grafech. Vidíme tu mírný odraz po výraznějším propadu. Predikuje Monero růst celého trhu? Momentálně...

Doporučujeme

SnowGem přichází se svou novou platformou, peněženkou a podporou kreditních karet

Veřejné blockchainové projekty přispěly nemalou měrou k zavedení rychlejších a levnějších plateb do celého světa. Privátním mincím se naopak podařilo usnadnit a zabezpečit používání...

Vysvětlím ti, co je Bitcoin, polopatě

Poznámka: Tento článek je určen pro vaše kamarády, rodiče, lidi v okolí, kteří neví, co je to Bitcoin nebo kryptoměny obecně. Pokud pořád nechápeš, co...

Jak šel čas – krátká historie „honu“ na Satoshiho Nakamota

V tomto článku se v krátkosti podíváme na časovou osu honu na identitu tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamota. Toto je chronologický přehled hlavních mediálních tahů...

Lidé bolestně vzpomínají na své největší chyby s kryptoměnami

Od podvodů nesoucích jméno Elona Muska až po kolaps Mt. Gox sdílejí lidé své hororové příběhy o ztrátě svých Bitcoinů a dalších kryptoměn. Lidé...