Nouriel Roubini: Většina amerických bank je technicky blízko platební neschopnosti

4.2
(6)

Renomovaný ekonom (a také velký kritik bitcoinu) Dr. Nouriel Roubini v nedávném článku pro MarketWatch rozebral aktuální, prekérní situaci, v níž se nacházejí investoři a banky.

Nouriel Roubini – uznávaný ekonom a bitcoinový hater

Nouriel Roubini zastává od roku 2021 funkci emeritního profesora na obchodní škole Newyorské univerzity. Dříve mezi lety 1995 až 2021 působil jako profesor ekonomie. Kromě toho je generálním ředitelem společnosti Roubini Macro Associates, LLC. Jde o globální makroekonomickou poradenskou firmu. Také je spoluzakladatelem společnosti Rosa & Roubini Associates se sídlem v Londýně.

V roce 2018 Roubini označil blockchain za „glorifikovanou excelovskou tabulku“ a „jednu z nejpřeceňovanějších technologií vůbec“. Co se týče bitcoinu, obouval se do něj již v roce 2014 a postupně jej označil za „Ponziho schéma“, „mizerné“ úložiště hodnoty a „prostředek pro kriminální a nelegální aktivity“.

Americké banky mají problém

Ve svém článku zdůraznil hlavně fakt, že do konce roku 2022 dosáhly nerealizované ztráty amerických bank z cenných papírů 620 miliard dolarů. To představuje přibližně 28 % jejich celkového kapitálu (2,2 bilionu dolarů). Roubini rovněž poukázal na to, že růst úrokových sazeb vedl k poklesu tržní hodnoty ostatních aktiv bank. Alarmující je, že při zohlednění těchto faktorů nerealizované ztráty amerických bank ve skutečnosti dosahují 1,75 bilionu dolarů, tedy 80 % jejich kapitálu.

Podle Roubiniho pramení „nerealizovaná“ povaha těchto ztrát ze současného regulačního režimu. Ten bankám umožňuje oceňovat cenné papíry a úvěry jejich nominální hodnotou, a nikoli skutečnou tržní hodnotou.

Tvrdí tak, že většina amerických bank je technicky blízko platební neschopnosti:

Ve skutečnosti je většina amerických bank, soudě podle kvality jejich kapitálu, technicky blízko platební neschopnosti a stovky z nich jsou již plně insolventní.

Vkladová franšíza

Roubini vysvětluje, že rostoucí inflace snižuje skutečnou hodnotu závazků bank (vkladů) tím, že zvyšuje jejich „vkladovou franšízu“, tedy aktivum, které není v jejich rozvaze. Dále uvádí, že toto aktivum existuje pouze v případě, že vklady při růstu sazeb zůstávají v bankách.

Zkušenosti z banky Silicon Valley a dalších amerických regionálních bank však ukazují, že to není zaručeno. Pokud vkladatelé vyberou své peníze, vkladová franšíza se vypaří a nerealizované ztráty z cenných papírů se realizují, protože banky je prodávají, aby uspokojily požadavky na výběr, což vede k bankrotu.

Dr. Doom (jak se Roubinimu také přezdívá) ve svém článku také více rozebírá argument „vkladové franšízy“, který předpokládá, že většina vkladatelů bude držet své peníze na účtech s úrokem blízkým 0 %, místo aby vydělávali 4 nebo více % v bezpečných fondech peněžního trhu. Současný odliv nepojištěných a dokonce i pojištěných vkladů je pravděpodobně způsoben jak snahou o vyšší výnosy, tak obavami o bezpečnost vkladů.

Dále zdůrazňuje, že citlivost vkladů na úrokové sazby se vrátila poté, co se v posledních 15 letech nijak extra neřešila. Naznačuje, že banky přijaly předvídatelné riziko, aby zvýšily své čisté úrokové marže, a kritizuje regulátory za to, že banky nepodrobily zátěžovým testům, aby zjistili, jak by se jim dařilo ve scénáři prudkého růstu úrokových sazeb.

Závěr

Minulý měsíc Roubini znovu vyjádřil své obavy z rizik spojených s kryptoměnami. Trh s kryptoměnami je dle jeho slov vysoce nebezpečný a prolezlý podvodníky a zločinci. Jak jsme již u něj zvyklí, poukázal na to, že se zdá, že se celý kryptoměnový domeček z karet hroutí. Krypto dle jeho slov není tím správným místem, pokud někdo usiluje o zachování svého bohatství.

Roubini rovněž zmínil značnou volatilitu bitcoinu a uvedl, že před necelým rokem se jeho hodnota pohybovala kolem 69 000 USD, ale od té doby klesla na 19 000 až 20 000 USD, čímž ztratil přibližně 80 % své hodnoty. Dodal, že ostatní kryptoměny z první desítky zažily ještě výraznější ztráty. Upozornil také na nedávné krachy dvou velkých kryptobank Silvergate a Signature Bank, které se podle něj podílely na rizikových aktivitách, čímž ohrozily prostředky vkladatelů.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img