Největší krach banky od roku 2008 – regulátor uzavřel Silicon Valley Bank

5
(4)

Zprávy a souhrny

Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden doslova překypuje negativními zprávami z trhu. Řeší se aféra Silvergate, jestřábí projev Jeroma Powella, nezaměstnanost ve Spojených státech a v neposlední řadě potíže Silicon Valley Bank. Americká banka se dostala do problémů s likviditou a musela proto prodávat svoje dluhopisy se ztrátou. To vedlo ke čtvrtečnímu propadu jejich akcií o 60 % a následně k pátečnímu uzavření regulátorem.

Silicon Valley Bank je patnáctou největší americkou bankou, která se specializuje na venture kapitál a technologické startupy. Zdá se, že právě tato specializace jí zlomí vaz. Vysoká míra inflace a současná potřeba hotovosti jejích klientů je donutila prodat téměř všechny svoje dluhopisy. Prodej pod tlakem si samozřejmě vyžádal svoje ztráty. Odhadují se na 1,8 miliardy USD, což chtěla banka vyřešit úpisem nových akcií za 2,25 miliardy USD.

Banku položila panika

Plán technicky proveditelný, ale v reálném světě nemožný. Již ve čtvrtek mateřská společnost zaznamenala propad svých akcií o 60 % a nastal tzv. run na banku. Klienti houfně vybírali a uzavírali své účty. V pátek klesla cena akcií o dalších 66 % a následně došlo k jejich vyřazení z obchodování. Kalifornský regulátor nařídil uzavření a správu banky převzala Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

Závěr

Jedná se největší krach banky od globální finanční krize (GFC). Dopad na celé odvětví byl téměř okamžitý. Všechny trhy zaznamenaly pokles a na trhu je vidět nejistota. Lidé čekají, zda se jedná o ojedinělý případ, nebo počátek kaskády. S ohledem na relativně úzkou specializaci si dovolím odhadnout, že nebude následovat pád dalších bank. Ty mají svoje portfolia rozložena napříč odvětvími a tím dokážou lépe řídit rizika, která v některých z nich hrozí.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: