08.03.23 Analýza S&P 500 a Nasdaq – Akcie klesají po vystoupení Powella

4.2
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Indexy S&P 500 a Nasdaq za včerejšek zaznamenaly jisté ztráty. A na futures trhu pokles dokonce pokračuje. Nejde o úplně malý pokles. Ale přesto jsem trochu překvapený, že se akciový trh a ostatně i Bitcoin, tak dobře drží. Včerejšek byl totiž hrozně důležitý. Je jasné, že základní úroková sazba půjde k 6 %. Takže jsem se dříve opravdu trefil, když jsem odhadoval vrchol úrokových sazeb nad 6 %. I nad těch 6 % se můžeme klidně dostat. Vše se odvíjí od inflace a dalších makroekonomických ukazatelů.

Vystoupení Powella má dohru, akcie čeká pokles

Včerejší vystoupení Powella v senátu má dohru. Zcela se převrátilo očekávání trhu ohledně dalšího růstu úrokových sazeb na následujícím zasedání Federálního rezervního systému. Které se koná za týden. Jak vyplývá z přiloženého grafu, mnohem větší pravděpodobnost je ve prospěch růstu úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Takže trh tentokrát bral Powella vážně.

Powell z těch „jestřábích“ informací víceméně zopakoval to stejné jako po předešlých zasedání. Ale vynechal informace, které předtím trhu zavdávaly si myslet, že kurz brzy otočí. Celý přenos jsem sledoval a nevšiml jsem si, že by třeba jedinkrát řekl „dezinflace“. Přitom při jeho posledním vystoupení vyslovil „dezinflace“ snad tucetkrát. Zajímavé je, že akciový trh a Bitcoin se pořád relativně drží. Sice byl včerejšek ztrátový, ale k výplachu to mělo daleko.

Je zajímavé i sledovat výnosy na federálních dluhopisech. 2leté výnosy nyní dosahují už více jak 5 %. 1leté jsou na 5,25 %. A půlroční na 5,3 %. Dluhopisový trh rychle napravuje svou chybu z listopadu až konce ledna. Vedle toho doslova pumpoval dolarový index, což je ohromný tlak na celý trh s akciemi a kryptoměny.

S&P 500 a Nasdaq pokračují v poklesu

Akciový index má roční high zhruba na 4 200 bodech. Z tohoto high šel kurz postupně na support, který leží kolem 3 950 bodů. Zde došlo k pěknému odrazu. Kurz nabíral rychle momentum a zdálo se, že tímto tempem otestujeme vrchol během několika dnů. Nicméně včerejší výpověď Jeroma Powella v senátu zapříčinila, že kurz S&P 500 byl u rezistence 4 100 zamítnut. Zprvu jsme sledovali velmi mírnou negativní reakci na informace, které předseda Fed přednesl.

Avšak po několika hodinách, akciový index S&P 500 nabral při poklesu větší momentum. Respektive futures trh se z té skluzavky trochu více rozjel dolů. Pořád ale nejde o nic velkého. Vzhledem k tomu, jak strmě rostou výnosy na jednotlivých splatnostech dluhopisů, je očekávatelné, že akciový trh si také uvědomí, že úrokové sazby půjdou na mnohem restriktivnější úrovně.

V současnosti se kurz indexu vrací zpátky k S/R pásmu 3 950 bodů. Kde před několika dny došlo k nadějnému kurzovému odrazu. Dovolil bych si tvrdit, že druhé otestování supportu nebude tak příznivé. Mimochodem, případný pokles pod 3 950 bodů je hodně důležitý. Protože se tím zároveň dostaneme zpátky pod zakreslenou rezistenční diagonálu. Respektive se kurz vrátí zpátky do downtrendové struktury. Ze které se kurz vymanil ke konci ledna. Jestli k tomu dojde, vzroste pravděpodobnost pro otestování low z minulého roku.

Akciový index Nasdaq se pokusil o průlom z té stranové struktury. Když se ale zdálo, že je průlom za námi, došlo k zamítnutí postupu kurzu. Přesněji řečeno se kurz Nasdaq vrátil zpátky dovnitř struktury. A včera nastaly trochu větší výprodeje, které kurz vrátily na S/R level 12 100 bodů.

Závěrem

Zatím to z té situace na akciovém trhu nemusí hned vypadat, ale z těch dalších souvislostí je jasné, že akciový trh a kryptoměny mají problém. Čím dál více si myslím, že Fed potáhne úrokové sazby nahoru do doby, než se něco ve finančním systému nezboří. A čím výše ty úrokové sazby budou, tím větší pravděpodobnost, že k tomu dojde. Myslete na to.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Darth Karel

12k zpátky ve hře, nebo jak závěru rozumět?

Fantom

A ono bylo někdy ze hry?

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

A nebo přijde decoupling a holota bude čumět na ujíždějící vlak… ostatně jako vždycky.

Fantom

Skutečná holota řeší aby měla na jídlo a bydlení. BTC určitě není na pořadu dne 🙂

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Holota má prachů víc než kdy jindy. Záporné úroky 10 %, to už tu dlouho nebylo (pokud vůbec někdy). Nicméně o levný Bitcoin holota jako obvykle nestojí, počká si na 100k a pak nakoupí.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Powell bude mít za chvíli sazby na úrovni Michla. To chceme vidět, jak si s tím ten Burešův lokaj poradí. Pan obmyšlený musí hýkat blahem, bohužel…

Poslední editace 1 rok před přes Pandrhola & Trautenberk & Krkovička
spot_img