Uprostřed koronavirového chaosu, který zužoval celosvětovou ekonomiku v roce 2020, provedly kryptoměnové společnosti fúze a akvizice v hodnotě téměř 700 milionů dolarů.
Blockchainový průmysl se docela rychle zbavil šílenství, které způsobila pandemie v minulém roce. Mnoha společnostem se i tak dařilo ve „vzdálených“ pracovních prostředích.
V roce 2020 bylo zobchodováno v rámci 83 transakcí téměř 700 milionů USD na fúze a akvizice. To je nejvíce v historii. Pro srovnání v roce 2018 proběhlo 69 těchto transakcí. Většina aktivit v loňském roce byla v samotném odvětví s minimální angažovaností externích společností.
Více než 90 % z hlášených 691 milionů USD tvořily tři největší akvizice společností Binance (400 milionů USD), FTX (150 milionů USD) a Coinbase (90 milionů USD).
Binance
Binance koupila společnost CoinMarketCap na konci března 2020 za údajných 400 milionů USD, což se rovná největší blockchainoví akvizici všech dob.
Přední kryptoměnová burza byla za tento nákup ostře kritizována, protože se zdálo, že tato fúze představuje střet zájmů, jelikož CoinMarketCap je datová a analytická společnost, která poskytuje srovnávací údaje o kryptoměnách, včetně Binance.
Jack Purdy, analytik společnosti Messari, řekl, že převzetí představuje negativní precedens pro průmysl, bez ohledu na to, jak dobře se kterákoli společnost chová.
Binance naopak tvrdí, že obě společnosti jsou jednotlivými subjekty a že společnost CMC nemá žádnou předpojatost. Navzdory rané kritice se zdá, že se sentiment vůči akvizici v posledních měsících zmírnil. V říjnu 2020 vyjádřil generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried na Twitteru svůj názor, že Binance je ve skutečnosti zachráncem CoinMarketCapu.
Další akvizice burzy Binance
Nebyla to jediná aktivita této přední krpyto burzy. Binance v letech 2019 a 2020 získala několik dalších společností, včetně poskytovatele krypto debetních karet Swipe za nezveřejněnou částku. Podobně jako CoinMarketCap, i provozní ředitel společnosti Swipe John Khenneth uvedl, že dohoda byla strukturována tak, že společnost Swipe je schopna řídit společnost nezávisle na Binance.
Mezi další akvizice společnosti Binance patří korejská společnost zabývající se stablecoiny BxB, decentralizovaná informační platforma pro aplikace DappReview a indická kryptoburza WazirX.
Na nedávné tiskové konferenci zakladatel a generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhou naznačil, že společnost v roce 2021 chystá získat další společnosti, což dále posílí její pozici v krypto sektoru.
FTX
Kryptoburza FTX, která byla spuštěna teprve v roce 2019, byla jedinou další společností, která v roce 2020 provedla devítimístnou akvizici, a to nákupem aplikace pro správu portfolia Blockfolio za 150 milionů dolarů.
Nákup má potenciál přivést na burzu 6 milionů uživatelů. Přestože Blockfolio nemá tolik jedinečných uživatelů jako CoinMarketCap, úroveň zapojení uživatelů je podstatně vyšší, s více než 150 miliony zobrazení za měsíc.
Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Blockfolio Ed Moncada řekl, že společnost bude i nadále fungovat jako nezávislá aplikace.
Coinbase
Americká kryptoburza Coinbase ve skutečnosti vede s dosud největším počtem akvizic, o šest více než Binance. Společnost uskutečnila ve své historii nejméně 16 obchodů, přičemž nejnovější z nich byla akvizice hlavní makléřské platformy Tagomi za 90 milionů dolarů.
Další významné akvizice
Zapojily se také veřejně obchodované společnosti, přičemž společnost CleanSpark s pokročilým softwarovým řešením získala krypto těžařskou firmu ATL Data Centers v hodnotě necelých 20 milionů dolarů.
Mezi další významné akvizice patří nákup půjčovací platformy digitálních aktiv DrawBridge Lending společností Galaxy Digital.
V září 2020 newyorská společnost CB Insights oznámila, že brzy otevře kancelář v Amsterdamu v rámci akvizice poskytovatele blockchainových dat Blockdata za nezveřejněnou částku.
Poskytovatel chytrých smluv TrustSwap také rozšířil svůj dosah získáním jednoho z jeho největších konkurentů – Team.Finance.
S dramatickým nárůstem decentralizovaného financování v letošním roce se začaly slučovat také protokoly DeFi. V listopadu proběhla fúze Yearn.finance s poskytovatelem pokrytí trhu Cover Protocol a půjčovacího protokolu Cream Finance.
Závěr
Ačkoli jsou akvizice často známkou prosperujícího odvětví, někteří kritici neskrývali své obavy ohledně rostoucí centralizace. Akvizice konkurentů předními společnostmi totiž posiluje jejich kontrolu nad trhem a potenciálně snižuje konkurenci. Ať se nám to však líbí nebo ne, nic nebrání tomu, aby nové akvizice narůstaly i v roce 2021.