Navrhované švýcarské referendum požaduje přidání Bitcoinu do bankovních rezerv

5
(14)

Švýcarská kryptografická expertní skupina 2B4CH oznámila, že plánuje shromáždit 100 000 podpisů pro referendum o tom, zda má švýcarská centrální banka držet ve svých rezervách také Bitcoin (BTC).

Yves Bennaïm, zakladatel 2B4CH k navrhované úpravě sdělil:

“ŠVÝCARSKÁ NÁRODNÍ BANKA JIŽ MÁ MANDÁT DRŽET ZLATO JAKO MĚNOVÉ REZERVNÍ AKTIVUM A INICIATIVA BY MOHLA SPOČÍVAT V TOM, ŽE BY SE ZA SLOVO ‘ZLATO’ JEDNODUŠE PŘIDALA SLOVA ‘A BITCOIN (BTC)'”

Článek 99 švýcarské ústavy stanoví, že “Švýcarská národní banka vytváří ze svých příjmů dostatečné měnové rezervy a část těchto rezerv je držena ve zlatě”. Pokud se podaří sehnat požadované podpisy pro vypsání referenda, předmětná část by se jednoduše změnila na: “část těchto rezerv se drží ve zlatě a bitcoinech”.

Referendum: Argumenty pro a proti

Přestože se mnozí kryptoměnoví fanoušci tváří optimisticky a věří, že potřebné podpisy získají, samotní organizátoři si moc velké naděje nedělají.

“OČEKÁVÁME, ŽE VĚTŠINA LIDÍ BUDE OHLEDNĚ TOHO, ČEMU NEROZUMÍ HLASOVAT ‘NE’. NAŠIM CÍLEM JE ALE ZAČÍT KONVERZACI A POMOCI LIDEM UČIT SE A POROZUMĚT”

Z diskusí vyplynulo, že vlastně jediným důvodem proti návrhu je zatím ještě poměrně značná bitcoinová volatilita. Naopak důvodů pro je mnohem více. Bitcoin není akcie kontrolovaná jedincem nebo představenstvem a manipulovatelná v nabídce, jak se jim zlíbí. Není ani pod regulační jurisdikcí potenciálně zkorumpovatelného úředníka (a/neb)o úředníka nepřátelské země.

Bitcoin je neutrální, globální, nekontrolovatelný žádnou osobou nebo skupinou (alespoň ne bez lidového “hlasování”), není pod žádnou jurisdikcí, a tudíž s ním mohou obchodovat i nepřátelské vlády, a na rozdíl od akcií je aktivem na doručitele.

Co se týče zlata, tak do budoucnosti sice nevidíme, ale který vzdělaný člověk mladší 40 let by si vybral hromadění zlata místo hromadění BTC na některé z hw peněženek? Možná má nějaké zlaté šperky, nebo z důvodu diverzifikace si nějaké zlato i koupil, ale Bitcoin je prostě nejen intuitivnější, ale také mnohem dostupnější a mnohem konkrétnější v tom, že můžete držet samotný Bitcoin, a ne jeho digitální či papírovou reprezentaci.

Závěr

Pokud se skutečně podaří návrh dotáhnout až do fáze referenda, bude velmi zajímavé sledovat reakce představitelů centrální banky. Referendum ukáže. Případné přijetí BTC do rezerv centrální banky by vyvolalo nemálo otázek, z nichž jedna z nejdůležitějších, která ovšem platí pro všechny centrální banky, by nejspíš zněla: Jaké procento by měla centrální banka vložit do BTC v případě, že se jej rozhodne přijmout do svých rezerv? Budu rád za vaše komentáře.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

žádná centralni banka si nedá do reserv neco, nad cim nema kontrolu, zlato má fyzicky v sejfu, btc je pro vetsinu lidi stale neco, co nema zadnou hmatatelnou hodnotu, neco co fyzicky neexistuje, akorat pali elektrinu

E15

Spousta centrálních bank své zlaté rezervy v sejfu nemá, ale má je uložené (možná) v USA :-))). Tímto nehejtím proti nikomu, ale je to tak.
Jinak BTC většinová veřejnost těžko rozdýchává, protože ho vnímá jako olbřímí nespravedlnost… (větší než inflační fiat)

spot_img