Kurz ceny bitcoinu vyrostl o 25 % za dva týdny – začal býčí trh nebo je to past?

4.9
(15)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kurz ceny bitcoinu nám tento týden hned na začátku vyskočil nad hranici 35 000 USD a následně se ustálil na 34 000 USD. Druhý týden v řadě tak máme velmi významnou zelenou svíčku a růst za tyto dva týdny překonal 25 %. Trend udávají makroekonomické informace, ale i tak si dnes probereme technickou analýzu grafů bitcoinu v různých časových pásmech. Najdeme další metu pro bitcoin?

Začneme jako vždy hodinovým grafem s vyznačenými makroekonomickými událostmi. Vidíme, že ani další proslov Jerome Powella a ani zveřejnění výsledků HDP v USA neměli takový vliv, jako pondělní večerní mediální zpráva. Bitcoinové spotové ETF společnosti BlackRock má požádáno o zalistování na Nasdaq. Takže vlastně informace, že v případě možného schválení daného ETF bude možná zalistován na Nasdaq, dokázala posunout cenu bitcoinu o dalších 10 % vzhůru. To je za mne docela slabý argument. Na grafu jsem vyznačil i páteční zavírací cenu na CME. Tam vidíme, že se celý víkend od ní moc nevzdalujeme.

Na čtyřhodinový graf jsem vyznačil Fibonacciho retracement. Ten nám ukazuje pásma, kam by se kurz ceny bitcoinu mohl dostat v případě možné korekce. 33 100 USD je první support a možný obrat trendu bych viděl kolem 32 500 USD. Při cestě vzhůru pak vychází rezistence na 35 200 USD a 36 100 USD. Kolem 32 500 USD je i rostoucí trendová linie, kterou kurz ceny bitcoinu poslední dva týdny respektoval.

Indikátory varují před překoupeným trhem

Na denním grafu je vidět, že bitcoin prolomil dlouhodobý klesající trend, který trval od počátku roku 2022. Nechal pod sebou 50denní, 100denní i 200denní klouzavé průměry. Při namalování Fibonacciho retracementu na toto období se aktuálně nacházíme na 50 %. To je místo, kde podle Dowovy teorie často dochází k obratu. Je tedy potřeba dbát zvýšené pozornosti. Navíc Relative Strength Index (RSI) je na hodnotě téměř 81 bodů. To znamená silně překoupený trh. Indikátor Average True Range (ATR) se pohybuje nad 1000. Tedy zvýšená volatilita. A i indikátor Average Directional Index (ADX) ukazuje hodnotu 52,3 bodů. To znamená, že trh výrazně trenduje. Vše by šlo číst jako varovné signály.

Ještě se spolu podíváme na týdenní graf. Bitcoin za dva týdny vyrostl o více než 25 % a prorazil historicky významné pásmo. Pod sebou nechal důležité týdenní klouzavé průměry a i na týdenním grafu ukazuje RSI na hranici překoupeného trhu a zvýšenou volatilitu. Co je ale stále patrné, jsou poměrně nízké objemy. Tady bych očekával při takto výrazném růstu větší aktivitu.

Celková tržní kapitalizace kryptoměn roste

Za poslední dva týdny nás nahoru táhnou spekulace o schválení spotových bitcoinových ETF. Bitcoin koreluje s cenou zlata. Spolu s aktuálním děním v pásmu Gazy by šlo říci, že investoři hledají jistoty a utíkají do drahých kovů a bitcoinu. Za toto období se navýšila celková tržní kapitalizace kryptoměn o téměř 20 % (více než 200 miliard USD).

Jedná se ale pravděpodobně primárně o přelévání na finančních trzích. Při pohledu do celosvětového vyhledávání fráze „buy bitcoin“ na Google jsme stále dost nízko. Dá se tedy říci, že neznalé investory moc bitcoin ještě nezajímá.

Závěr

Osobně vidím celou současnou situaci spíše jako past, než počátek býčího trendu. Celý růst je primárně založen na pár spekulacích. Vidím sice schválení spotových bitcoinových ETF jako vysoce pravděpodobné, ale nemyslím si, že BlackRock a další finanční skupiny půjdou nakupovat bitcoin až po souhlasném stanovisku Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Například BlackRock je již delší dobu významným spoluvlastníkem velkých těžařských společností.

Jestliže se neobjeví žádná nová úžasná zpráva, která by dokázala udržel stávající FOMO v chodu, tak bych příští týden spíše očekával stranový pohyb nebo naznačovanou korekci. Většina indikátorů na to ukazuje. Ale finální trend vždy určuje makro. To si uvědomte. Stejně tak i to, že tento článek rozhodně není investiční radou ani žádným doporučením pro vás. Vyjadřuje jen můj osobní názor. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mako

Chápu správně, že v případě schválení etf bude blackrock “prodávat” vlastní BTC, takže zájem o etf se neprojeví na vyšších objemech?

Čumsem

Všechno závisí na poptávce a ničem jiném. Na rozdíl od zlatých dolů se tady těžba nenavýší 🙂 .

BKF1

“Ale finální trend vždy určuje makro. To si uvědomte.”
Když jsme u toho uvědomění, tak bych opět rád zopakoval ZAČÁTEK. Covidové restrikce uvrhly globální ekonomiku do netušených nížin, krátce po výrazných projevech jejího kolapsu nám tu “překvapivě” vznikla válka a pak už to šlo jen “z kopce dolů”. Tohle je potřeba neustále si uvědomovat a tuplem u každé analýzy, protože vše vychází z minulosti a ta je nejen pro ekonomiku zcela zásadní. Ale samozřejmě není minulost jako minulost, takže např. vytahovat vývoj/výkon čehokoliv v “době klidu” a extrapolovat budoucí vývoj je dost mimo, protože aktuální globální ekonomická situace je tak moc unikátní, že vlastně veškeré analýzy jsou jen lepší/horší “střílení od boku”. Tím nechci říct, že nemá smysl dělat analýzy (i když pro většinu lidí to smysl nemá), naopak pro nás přemýšlivé to význam má, protože tím porovnáváním zjišťujeme, jak to vlastně funguje a tuplem v tomhle megaprůseru. To se každému “nepoštěstí” mít takovou příležitost získat tolik cenných ekonomických poznatků, to v “době klidu” zcela logicky nejde. Každopádně při současné situaci nelze počítat s nějakým růstem a když k němu dojde, je potřeba počítat minimálně s korekcí a v tomto případě u BTC s dost výraznou.

spot_img